Darüşşafaka’dan Yeni Bir Rekor

Salon Model Uçak Yarışmalarının 2014 yılı son ayağında “Darüşşafaka Havacılık ve Model Uçak Kulübü”nden öğrencilerimiz ilk üçe girdiler.
Ülkemizde her yıl ulusal olarak düzenlenen Salon Model Uçak Yarışmalarının son ayağı olan İTÜ Ulusal Serbest Uçuş Salon Model Uçak Yarışması, bu yıl da İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirildi.
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından İTÜ Rektörlüğü, Hava Harp Okulu, Özel Gökjet Havacılık Meslek Lisesi ve Türk Hava Kurumu’nun destekleri ile gerçekleştirilen yarışmaya, farklı okul ve kulüplerden 79 yarışmacı katıldı.
Yaşlara göre gençler, yetişkinler ve ustalar olmak üzere üç farklı kategoride icra edilen yarışmada çubuk ve kabin gövdeli, lastik motorlu model uçaklar kıyasıya yarıştı.
Ayrı ayrı her kategoride en uzun süre havada kalan uçakların derece aldığı yarışmada “Kabin Gövdeli Modeller/ Gençler  Kategorisi”nde öğrencilerimizden Ömer Öz 1’inci , Ferdi Bozdoğan 2’nci, Ebubekir Derin 3’üncü olmuştur.  Model uçak öğretmenimiz Yusuf Öztürk de  “Kabin Gövdeli Modeller /Ustalar Kategorisi”nde 1’inci olmuştur. Yarışmaya hazırlık süresince ortak çalışmada bulunduğumuz İTÜ Uçak Mühendisliği öğrencileri de yarışmanın “Yetişkinler Kategorisi”nde ilk üçe girmeyi başarmıştır.

Yarışmada yeni bir rekor da vardı. Öğrencilerimizden Ömer Öz, 4 dakika olan Türkiye Kabin Gövdeli Model Uçak rekorunu önce 4 dakika 20 saniye daha sonraki uçuşunda ise 4 dakika 52 saniye ile kırmıştır. Ömer Öz, yarışma öncesi çalışmalarında ve yarışma süresince üstün bir başarı göstererek her aşamada mevcut Türkiye rekoru olan 4 dakikanın üzerinde uçuşlar gerçekleştirerek gençler kategorisinde bütün kategorilerde açık ara farkla birinci olmuştur. Ayrıca kulübümüzün yeni tasarımı “DAÇKA K2” modelini öğrencimiz Ferdi Bozdoğan yarıştırarak 2’nci olmuştur. Bir önceki Hava Harp Okulunda düzenlenen yarışmada da öğrencilerimizden Arda Çağlar Pulat’ın “DAÇKA K1” modeli ile 4 dakika süren uçuşu Türkiye Kabin Gövde Rekorunu kırmıştı.

Türkiye Şampiyonasına da dâhil olan 2.Ulusal İTÜ Salon Model Uçak Atatürk Kupası her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilecek. Şampiyonanın 2. ve 3. ayakları Büyükçekmece Havacılık Kulübü ve Hava Harp Okulunda düzenlenecektir.
modu7
Model uçaklar uçuşa hazır hale getiriliyor.
modu10
Öğrencilerimiz lastik motoru titiz bir şekilde kuruyor.
modu1
Mustafa Kemal, hasar alan modelini tekrar uçurmak için onarıyor.
modu3
Mustafa Kemal, onardığı modelini tekrar uçuş alanında yarıştırıyor.
modu6
“DAÇKA K2” modelimiz uçarken
modu5
“DAÇKA K2” inişe geçerken
modu9
Öğrencilerimiz ödüllerini aldılar. 1’inci Ömer Öz, 2’nci Ferdi Bozdoğan, 3’üncü Ebubekir Derin
modu4
Öğretmenimiz Yusuf Öztürk de ustalar kategorisinde birincilik ödülünü aldı.
modu2
Ciddi bir çalışma ve disiplin ile gelen ciddi bir rekor. Ömer Öz, modeli ve kupası ile
modu8
Öğrencilerimiz,  İTÜ Uçak Mühendisliği öğrencisi ağabeyleri ile yarışmaya hazırlık yaparken ve yarışma süresince beraber çalıştılar.  İyi bir takım özelliği göstererek “Gençler” ve “Yetişkinler” kategorilerinde ödüllerini aldılar.

Ada Dijital Ajans