Darüşşafaka’dan “Geleceğin Öğretmeni ve Sosyal Sorumluluk” atölyesi

öss-arzuatasoy_rsz
Darüşşafaka Öğrenme Merkezi Akademik Koordinatörü Arzu Atasoy, 29-31 Ocak 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Geleceğin Öğretmeni” başlıklı Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Sempozyumu’nda, “Geleceğin Öğretmeni ve Sosyal Sorumluluk” başlıklı bir atölye çalışması düzenledi. Darüşşafaka Cemiyeti’nin ilk kez bir atölye çalışması yürüttüğü sempozyuma, tüm Türkiye’deki özel okulların yönetici ve öğretmenlerinden oluşan yaklaşık 1.200 eğitimci katıldı. Darüşşafaka’nın atölye çalışması ise 45 katılımcıyla gerçekleştirildi.

“Geleceğin Öğretmeni ve Sosyal Sorumluluk” Atölyesi

Kaçımız öğrenciliğimiz boyunca, “Sosyal Sorumluluk” veya “Toplum Hizmeti” adı altında planlanmış, yapılandırılmış ve sürdürülebilir çalışmalar yaptık? Liseden mezun olabilmek, tercih ettiğimiz uluslararası programı tamamlayabilmek ve hatta üniversiteye kabul edilebilmek için toplum hizmeti kredisi almış olan kaç öğretmen var ülkemizde?

Bu deneyimi öğrencilik hayatında pek çoğu yaşamamış öğretmenler olarak; öğrencilerimizi toplumsal duyarlılığı yüksek, kendileri dışındaki durumları fark eden, toplumun ihtiyaçlarına çözüm önerileri getiren ve bu öneriler doğrultusunda somut adımlar atan bireyler olarak geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Projeler tasarlıyor, onların beklentilerimizi gerçekleştirmelerini istiyor ve sonuçta ortaya koyduklarını ölçüp, değerlendiriyoruz.

Pekiyi, öğrencilerimizden beklediğimiz bu tutum ve beceriler konusunda biz öğretmenler neredeyiz? Öğretmen olarak bizlerin sosyal sorumluluğu nerede başlıyor? Kimler sorumluluk alanımızda? Etki alanımızı sınıftan ve okuldan dışarı çıkarmanın yolları neler? Gönüllülük ve sosyal girişimciliğin neresindeyiz? Gelecekte öğretmenin toplumdaki algısını ve konumunu belirlemede bugün hangi sosyal alanlarda sorumluyuz? Neler yapabilir ve nasıl etkiler bırakabiliriz?

Gerçekleştireceğimiz atölye çalışmasında, tüm bu sorulara mini takımlar halinde yanıtlar arayacak, birlikte yeni sorular, fikirler üretecek ve belki de sempozyum sonrasında okullar arası bir işbirliği çalışmasına da öncülük edeceğiz.

Ada Dijital Ajans