Darüşşafaka’da Sürdürülebilirlik Bilinci Her Geçen Gün Daha da Artıyor 

Günümüzde sürdürülebilirlik kavramı, giderek artan bir öneme sahip. Doğal kaynakların dengeli ve verimli kullanımı, şimdiki ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılamanın temelidir. Bu sebeple, sürdürülebilirlik ilkesini anlamak ve hayata geçirmek, geleceğimizi güvence altına almanın anahtarıdır. Bu önemli misyonu yerine getirmek, eğitim kurumlarının en temel görevlerinden biridir.

“Eğitimde Fırsat Eşitliği” ilkesine sıkı sıkıya bağlı olan okulumuz, öğrencilerimizin dünya kaynaklarını korumaları ve sürdürülebilir bir gelecek için aktif rol almaları adına bu tür etkinliklerin önemine inanıyor. Bu amaçla sürdürülebilirlik konusunu öğrencilerimize aktarmak adına önemli bir adım attık. Ortaokul öğrencilerimize yönelik olarak “Sürdürülebilirlik”, “Sağlıklı Beslenme ve Büyüme İçin İpuçları” ve “Okulumuzdan Başlayalım, Yemekhanede İsrafı Engelleyelim” başlıklı üç seminer düzenledik. Bu seminerlerin ardındaki hedef, öğrencilerimizin sürdürülebilirlik konusunda bilinçlenmesini ve bu değerleri günlük hayatlarına entegre etmelerini sağlamaktı.

Ar-Ge Koordinatörümüz Meltem Ceylan Alibeyoğlu, sürdürülebilir kalkınma amaçlarını örneklerle açıklamak ve bu amaçlar çerçevesinde alınması gereken önlemleri aktarmak için öğrencilerimizle bir araya geldi. Öğrencilerimize bireysel hayatlarında sürdürülebilirlik adımları atmaları konusunda ilham verici örnekler sundu ve onların sorularını cevapladı.

Okulumuzun 143. Dönem 2017 mezunlarından Diyetisyenimiz Dilara Sareç yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemini, sağlıklı yaşam için gerekli ipuçlarını öğrencilerimize aktardı. Sporun ve düzenli uyku alışkanlığının önemini vurgulayan Sareç, beslenme alışkanlıklarının bireysel ve toplumsal etkileri üzerine bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi.

Destek Hizmetler Birimi Yetkilisi ve Gıda Mühendisi Lütfiye Boz ise okulumuz yemekhanesinin sürdürülebilir kullanımı konusunda öğrencilerimizi bilgilendirdi. Boz, bu alanda her bir öğrencinin dikkat edebileceği küçük adımların okulumuzun ve dünya kaynaklarının sürdürülebilirliğine nasıl katkı sağlayabileceğini somut örneklerle açıkladı.

Ada Dijital Ajans