Darüşşafaka’da İspanya Haftası Düzenlendi

isp1
Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında 12-16 Mayıs tarihleri arasında İstanbul İspanya Büyükelçiliği ve Cervantes Enstitüsü işbirliği ile “İspanya Kültür Haftası” düzenlendi. Darüşşafaka “Tüketme Yaşat Komitesi” tarafından farklı kültürleri tanıtmak, öğrencilere kültürlerarası iletişimin önemi konusunda farkındalık kazandırmak ve kültürlerarası dostlukların pekişmesini sağlamak amacıyla geleneksel olarak düzenlenen etkinlikte bu kez “İspanya kültürü” tanıtıldı.
isp3

İspanyol müzikleri, film ve tanıtım gösterileri ve çeşitli kulüp entegrasyonları çerçevesinde planlanıp düzenlenen haftada 13 Mayıs 2014 Salı günü İspanya İstanbul Başkonsolosu Pablo Benavides Orgaz ve İstanbul Cervantes Enstitüsü Müdürü Dr. Pablo Martin Asuero Darüşşafaka’yı ziyaret etti. Yönetim kurulu üyeleri ve okul yöneticileri ile yaptıkları görüşmeden sonra büyükelçi ve enstitü müdürü, 8. sınıf öğrencilerine İspanya Türkiye arasındaki ticari, kültürel ve tarihsel gelişim konusunda bilgiler sundular.
İspanya haftası kapsamında bölümler, İspanya tarihi, sanatı, dili; İspanyol bilim adamları konularında panolar hazırladılar. El Sanatları ve Tasarım Kulübü öğrencileri İspanyol Sanatçı Daniela Gutierrez ile Flemenco dans enstrümanı olan “castanet workshop”ı yaptı. Sokak Oyunları Kulübü, İspanyol oyunlarını öğrendi. Kütüphane Kulübü, Cervantes’in ünlü romanı Don Kişot’un tanıtımını yaptı. Magazin Kulübü öğrencileri büyükelçi ile dergileri için röportaj gerçekleştirdi. Öğlen sunulan İspanya mutfağından çıkan leziz yemekleri tatma fırsatı bulan İspanya büyükelçisi ve Cervantes enstitü direktörü yemekleri çok başarılı buldu.
isp4
13 Mayıs Salı günü okul çıkışında okul bahçesine hazırlanan platformda İspanyol kültürünün önemli danslarından biri olan “Flemenko” dans gösterisi vardı. Yurdumuzda Etnik 34 adı altında faaliyet gösteren ve kurucuları Manuel ve Işıl Reina’dan oluşan dansçıların sunduğu Flamenko gösterisi öğrenciler ve çalışanlar tarafından ilgiyle izlendi. Gerek İspanya haftası gerekse değerlerin “Vefa Ayı” olması sebebiyle 15 Mayıs 2014 tarihinde 6. sınıf öğrencileri İspanya’da yaşamış olan ve geçen yıl hayatını kaybeden DŞ’81 mezunu Kutlay Becerikli’nin kabir ziyaretini gerçekleştirdiler. Hafta boyu sürmesi planlanan bazı etkinlikler 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da yaşanan maden kazası nedeniyle iptal edilmiştir.
isp5
isp6

Ada Dijital Ajans