Darüşşafaka’da İlk Dersin Üzerinden 149 Yıl Geçti

Cemiyet-i Tedrisiye-i İslamiye Salnamesindeki bilgilere göre 16 Ağustos 1868 tarihinde temeli atılan okulun inşaatına kaynak bulundukça devam edilebilmiş ve inşaat yaklaşık beş yıl sürmüştü. İnşaat için kaynak bulmakta yaşanan zorluklar zaman zaman çalışmaların aksamasına ve açılışın ertelenmesine neden olduysa da Sultan Abdülaziz, Mısır Hıdivi İsmail Paşa, bazı üst düzey memurlar ve İstanbul eşrafının katkılarıyla toplanan 3.071.263 kuruşla okulun inşaatı tamamlanabildi. Basiretçi Ali Efendi de Basiret gazetesinde yayımlanan pek çok yazısı ile ihtiyaçlara sürekli olarak dikkat çekmiş ve destek çağrısında bulunmuştu.

“Darüşşafakat’ül-İslamiye” adı verilen okulun resmî açılış tarihi, değerli katkı ve himayelerine bir saygı işareti olarak Sultan Abdülaziz’in tahta çıkış tarihi olan 25 Haziran olarak kabul edildi ve 28 Haziran 1873 günü Yüzbaşı Mustafa Efendi’nin verdiği ilk dersle fiilen öğretime başlandı.

Ayrıca, Darüşşafaka’ya alınan 54 öğrenci bir sınava tabi tutuldu ve daha bilgili olan 28 öğrenci 2. sınıfa kabul edildi. Yüzbaşı Mustafa Efendi ilk dersi de 2. sınıfa alınan 28 öğrenciye verdi.

İlk başta kız ve erkek çocukların aynı çatı altında eğitim almaları planlanmışken, eğitime sadece erkek öğrencilerle başlandı. 1871 tarihli “Nizamname” kız ve erkek öğrencilerin alınmasını öngörmekle birlikte, ilk kız öğrencilerin alınması 1971 yılında gerçekleşti.

Arpacı: “İlk günün heyecanıyla, ülkemizin aydınlık geleceği nesiller yetiştirmeyi sürdürüyoruz”

28 Haziran 1873’teki heyecanla Darüşşafaka’da derslerin devam ettiğini belirten Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Darüşşafaka tarihinin bu iki önemli günü için, “25 Haziran 1873’te açılışı yapılan okulumuz yoksul ve yetim çocuklara parasız yatılı ve nitelikli eğitim fırsatı sunmaya başladı. 2012 yılında yapılan tüzük değişikliğiyle Darüşşafaka olarak babası hayatta olmayan çocukların yanı sıra annesi vefat etmiş çocuklarımıza da ‘eğitimde fırsat eşitliği’ sunmaya başladık. Bugün ülkemizin her yerinden ebeveyn kaybı yaşayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklarımıza sekiz yıl boyunca tam burslu, yatılı, İngilizce ağırlıklı eğitim veriyor; ülkemizin geleceğini şekillendirecek nesilleri yetiştirmeyi sürdürüyoruz.”

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Güleç: “159 yıldır ‘eğitimde fırsat eşitliği’ için çalışıyoruz”

Darüşşafaka’nın kuruluş misyonunun “eğitimde fırsat eşitliği” olduğuna vurgu yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, bu anlamlı günde, “Yusuf Ziya Paşa, Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa, Sakızlı Ahmet Esat Paşa ve Ali Naki Efendi, 1863 yılında yoksul ve geri kalmış halkın eğitim ve öğretimine yardımcı olmak üzere Cemiyetimizi kurduğunda ne sosyal devlet anlayışı ne sosyal sorumluluk kavramı vardı. Aradan geçen zamana karşın Darüşşafaka misyonundan asla taviz vermedi. Çağın en ileri eğitimini ülkemizin yarınları olan çocuklarımıza sunabilmek için her zaman var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç
Ada Dijital Ajans