Darüşşafaka’da “Fantastik Edebiyat” Üzerine Keyifli Bir Söyleşi

9. ve 10. sınıf öğrencilerimiz, 3 Ekim 2018 Çarşamba günü TİM Fettah Aytaç Salonu’nda fantastik edebiyatın önemli yazarlarından Doğu Yücel ve Hakan Bıçakçı ile “Nasıl Yazılır? Nasıl Yazar Olunur?” konulu bir edebiyat söyleşisi gerçekleştirdiler.

Doğu Yücel’in “Düşler, Kâbuslar ve Gelecek Masalları” kitabını okuyan 9. sınıf öğrencilerimiz, kitaptaki öykülerin kendilerinde yarattığı çağrışımları yansıttıkları afişler hazırladılar. Hakan Bıçakçı’nın “Uyku Sersemi” romanını okuyan 10. sınıf öğrencilerimiz de kentsel dönüşümle kaybolan İstanbul mekânlarından etkilenerek yaşadıkları yerlerin kentsel değerleri üzerine broşürler hazırladılar ve gruplar, ürünlerini fuayede sergilediler.

Sordukları ilginç sorularla yazarları şaşırtan öğrencilerimiz, sorularına her iki yazardan da ayrı ayrı yanıtlar aldılar. Başından beri çok çalışarak, çok zaman harcayarak, çok okuyup yazarak yazma sürecini yaşadıklarını belirten Doğu Yücel ve Hakan Bıçakçı, bu işin tiyatro, sinema, müzik vb. birçok disiplinin birleşiminden beslendiğinin altını çizdiler. Eserlerinde hayatın gerçeklerini muğlak bir anlatımla ve kesin bir sona bağlamadan anlatmayı tercih ettiklerini vurgulayan genç yazarlar, Fantastik edebiyat, bilimkurgu edebiyatı ve büyülü-gerçekçi edebiyat arasındaki farkları örneklerle açıkladılar. Okulumuz ve söyleşiyi büyük bir ilgiyle izleyen öğrencilerimiz adına, yazarlarımız Doğu Yücel’e ve Hakan Bıçakçı’ya Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak çok teşekkür ediyoruz.

Ada Dijital Ajans