Darüşşafaka’da bir eğitim ve öğretim yılı daha sağlık ve başarıyla tamamlandı

content_sosyal-sorumluluk-odulu_rsz
“Eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla, annesini veya babasını kaybetmiş, maddi durumu yetersiz, başarılı öğrencilere ortaokul 1. sınıftan üniversiteye kadar tam burslu, yatılı, kolej eğitimi sunan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2014 – 2015 Eğitim ve Öğretim Yılı Kapanış Töreni, 12 Haziran 2015 Cuma günü TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Tören, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, yol arkadaşlarının ve Darüşşafaka’yı kuranların manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.
content_IMG_6716_rsz
Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın kapanış konuşmasını yaptı. Kulaberoğlu, “Durup da şöyle bir geriye baktığımız zaman 8 Eylül 2014 Pazartesi sabahı yine burada açılış töreni için toplanmıştık. Daha dün gibi geliyor değil mi? O gün heyecanla ve belki de biraz korkuyla aramıza yeni katılan 5. sınıflarımız artık 6. sınıfa geçtiler, ağabey ve ablalar oldular” diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Yine 8 Eylül sabahı daha 12. sınıfa yeni başlayacak olmanın duygularını henüz tam hissedememiş olan son sınıf öğrencilerimiz artık üniversiteli olmanın heyecanını, tabii ki biraz da yuvalarından ayrılacak olmanın hüznünü yaşıyorlar. Bir heyecan da bu hafta sonu ve önümüzdeki hafta sonu üniversite giriş sınavlarına girecek olmalarından dolayı yaşıyorlar. Ama hepimizde ortak bir duygu var ki o da, uzun ama sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim-öğretim yılını yaşamış ve tatile hazırlanmanın vermiş olduğu gurur ve heyecan. Ne mutlu bizlere… Sevgili öğrencilerim, hepiniz çok yoğun çalıştınız. İyi ve uzun bir tatili hak ettiniz. Lütfen tatilinizi iyi değerlendirin, iyi dinlenin, dönüşte Haziran 2016’ya kadar yetecek enerji ve motivasyonu depolayın. Çok okuyun ve eğer imkanınız olursa bir dönem de çalışın. Ancak bunu yaparken arkadaşlarınızı, ağabeylerinizi, ablalarınızı, kardeşlerinizi arayıp hatır sormayı ihmal etmeyin. Hepinize iyi tatiller diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
content_IMG_6722_rsz
Ardından Darüşşafakalı öğrencilere seslenen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, “Halkımız bugüne kadar Darüşşafaka’dan desteğini hiç çekmediyse bunda en büyük pay burada yetişen siz değerli öğrencilerimizsiniz. Darüşşafakalılar, ‘iyi, çalışkan, dürüst, aydın, bilgili, özgüvenli, örnek insanlar’ olarak toplumun saygısını kazanmıştır. Halkımız Darüşşafakalıları sevmiş ve onlar gibi daha çok insan yetişsin diye Darüşşafaka’ya desteğini sürdürmüştür ve sürdürmektedir. Darüşşafaka, tarihi boyunca daima Türkiye’nin aydınlık yüzü olmuş, öncülük rolünü hiç yitirmemiştir. Sizler de Darüşşafakalılık geleneğini sürdüren değerli öğrencilerimiz olarak bizleri gururlandırıyorsunuz. Size baktığımda, neyi hayal ediyorsa onu gerçekleştirmek için planlı çalışan, özgüvenli, çok yönlü gençler görüyor ve çok gururlanıyorum. Şunu hep hatırınızda tutun: Sizlerin başarısı bizlerin en büyük mutluluğu ve ödülü… Sizler bizim geleceğimiz, gururumuz, her şeyimizsiniz” dedi.
content_IMG_6729_rsz
Darüşşafaka’ya Ankara’dan gelen ve ilk yılını tamamlayan 5. sınıf öğrencisi Fahriye Çalış ise duygularını şöyle ifade etti: “Buraya ilk geldiğimde annemden, ailemden ayrıldığım için çok üzgündüm. Alışmak benim için kolay olmadı, ama geleceğim için bu okuldan mezun olmam gerektiğinin bilincindeydim. Zamanla okulum tüm sıcaklığıyla beni kucaklamaya ve ben de bir Daçkalı olmaya başladım. İşte o andan itibaren çok hızlı geçti bir koca yıl. Kardeşlik, bağlılık, dostluk, ağabey ve ablalık… Bütün bu kavramlar, bu yeşil kapıdan içeri adımımı attıktan sonra başka bir anlam kazandı. Sınavlar, geziler, etkinlikler, spor faaliyetleri derken bir yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Bir sürü anı biriktirerek yaz tatili için evime gidiyorum şimdi. Seneye yeni gelecek kardeşlerime ablalık yapmaya artık hazırım. Belki onlar da benim gibi ağlayacaklar başlangıçta. Ben de onları, beni teselli eden ablalarım gibi teselli ederim. Onlar da benim gibi bu okulu yuva olarak benimserler.”

2014-2015 KAPANIŞ TÖRENİNDE ÖDÜL ALAN ÖĞRENCİLER:

content_IMG_6737_rsz
6. Okulistik sınavında tam puan alarak Türkiye birincisi olan Sudem Karaköse ödüle layık görüldü. Sudem Karaköse, tören günü okulda bulunmadığı için onun adına ödülü 5. sınıflar müdür yardımcısı Şule Uyar’a Ortaokul Müdürü Ayşe Görey tarafından takdim edildi.

Dönem Birincileri:
content_donem-birincileri_rsz
Dönem birincilerine ödülleri, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Eğitim Komisyonu Başkanı Adnan Dovan, Nevzat Kulaberoğlu ve Ayşe Görey tarafından sunuldu.

149. Dönem Birincisi: 5D sınıfından AYBERK SAVMAZ
148. Dönem Birincisi: 6G sınıfından ŞEVVAL ÖZTÜRK
147. Dönem Birincisi: 7D sınıfından HAYEL KIYMETLİ
146. Dönem Birincisi: 8E sınıfından CEYDA YALÇIN
145. Dönem Birincisi: HZC sınıfından KEREM YÖNDEM
144. Dönem Birincisi: 9B sınıfından ZEYNEP TUNA
143. Dönem Birincisi: 10C sınıfından NEHİR DURMUŞOĞLU
142. Dönem Birincisi: 11D sınıfından FATMA BİNGÖL
141. Dönem Birincisi: 12A sınıfından KUBİLAY ELMACI

“Fettah Aytaç Ödülleri”
content_IMG_6754_rsz
Talha Çamaş, Ali Akgül, Danışman Öğretmeni Ali Toker

1955 yılında Darüşşafaka’da İngilizce eğitimi başlatan Cemiyet Başkanı Fettah Aytaç anısına her yıl sosyal bilimler, matematik, sanat, teknoloji ve spor alanlarında en başarılı olanlara verilen Fettah Aytaç Ödülü’ne bu yıl, teknoloji dalında Android mobil cihazlar için Darüşşafaka Eğitim Kurumları mobil site uygulamasını hazırlayan 8A sınıfı öğrencisi Ali Akgül layık görüldü.

“Nazıma Antel Ödülleri”
content_IMG_6760_rsz
Fırat Tekin, Muradiye Kaya, Danışman Öğretmeni Gary Fletcher, Meltem Ceylan Alibeyoğlu

Darüşşafaka’nın ilk kadın müdürü, İngilizce eğitimin başlaması ve kız öğrencilerin Darüşşafaka’ya alınmasının öncülerinden Nazıma Antel’in adını yaşatmak için verilen Nazıma Antel Ödülü’nün bu yılki sahibi 11B sınıfından Muradiye Kaya oldu. İngilizce Konuşma Birliği Münazara Akademisi tarafından en iyi gelişim gösteren öğrenci olarak İngiltere’de bir haftalık eğitim bursu kazanan Muradiye Kaya, ayrıca İngilizce bilgisi ve liderlik özellikleri nedeniyle Avrupa’dan 35 aday arasına girerek ABD Başkonsolosluğu işbirliğiyle düzenlenen ve 1 ay sürecek olan Benjamin Franklin Yaz Akademisi’ne seçildi.

“Cihat Örge- Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü”
content_sosyal-sorumluluk-odulu_rsz
Ecem Sekban, Muradiye Kaya, Altuğ Hüsnüoğlu, Ahmet Cüce, Yiğitcan Yılmaz, Zeynep Alemdağ, Ayşegül Türk ve Tarık Sarı, Danışman Öğretmenleri Ayşegül Sevimay, Dünya Yılmaz ve Aynur Hünerli Doğan

Darüşşafaka 1939 mezunu Cihat Örge ile üç yıl önce sonsuzluğa uğurlanan efsane Darüşşafakalı Halit Ziya Yılmayan’ın anısına verilen Cihat Örge- Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü’ne ise bu yıl, Zeytinburnu Sevgi Evleri öğrencilerine fen bilimleri desteği veren 11. sınıf öğrencileri Ecem Sekban, Muradiye Kaya, Altuğ Hüsnüoğlu, Ahmet Cüce, Yiğitcan Yılmaz, Zeynep Alemdağ, Ayşegül Türk ve Tarık Sarı layık görüldü.
content_IMG_6781_rsz
Beş yıldır Darüşşafakalı öğrencilerin hafta sonu etkinliklerine destek veren Allianz Sigorta Gönüllüleri ve Eczacıbaşı Gönüllüleri’ne şükran plaketi sunuldu. Allianz Sigorta’dan grup koordinasyon lideri Oğuz Sağızlı ve Aytül İçten ile Eczacıbaşı Gönüllüleri’nden Ümit Çınar’a plaketleri Nevzat Kulaberoğlu ve Ayşe Görey tarafından takdim edildi.
content_IMG_6787_rsz
İki yıldır her hafta öğrencilere gönüllü olarak Almanca dersi vermenin yanı sıra bu yıl ayrıca “Yaşam Kültürü Komisyonu”na da destek veren Marmara Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Güler Mungan’a da katkılarından dolayı Nevzat Kulaberoğlu tarafından teşekkür plaketi ve çiçek sunuldu.
content_IMG_6809_rsz
Darüşşafaka’ya 42,5 yıl emek veren ve bu eğitim – öğretim yılı sonunda emekliye ayrılan Kemal Özkan’a, Nevzat Kulaberoğlu, Talha Çamaş ve Zekeriya Yıldırım birlikte bir teşekkür plaketi takdim etti. Tüm salon, “Hepimizin çok sevdiği Kemal Amca’mıza sağlıklı bir ömür diliyoruz. Güle güle Kemal Amca. Seni hep hatırlayacağız” diye seslendi.
content_IMG_6794_rsz
Kemal Özkan için bir teşekkür konuşması yapan Nevzat Kulaberoğlu, şunları söyledi: “1973 yılında “Yeşil Kapı”dan girdiğinde henüz gencecik bir delikanlıydı. Fatih’teki tarihi binada bıraktı 42 yılın yarısını, diğer yarıyı da bu binada harcadı. Bir tesadüftü belki, 21 yıl orada, 21 yıl burada var olmak. 42 yıl boyunca emek vermek, 152 yıllık çınara su taşımak her iki bahçede.”
content_IMG_6813_rsz
“Çok severek, isteyerek çalışmak; vefayla, bağlılıkla, cansiperane hizmet etmek onun için çok olağan, çok doğal, olması gerekendi sadece. Darüşşafaka’nın sınıflarında, koridorlarında, tören alanında kısacası her yerinde o vardı, “tek kişilik dev bir kadro”ydu bizim için. Neşesi, gülen yüzü, dostluğu, muhabbetiyle tam bir gönül adamıydı herkesin gözünde. O, 42,5 yıldır Darüşşafaka’dan gelmiş geçmiş herkesin KEMAL AMCASI.”

Nevzat Kulaberoğlu’nun Kemal Özkan için yaptığı teşekkür konuşmasının tam metnini okumak için lütfen tıklayınız.

content_IMG_6842_rsz
Tören, oda orkestrasının mini konseri ve hep birlikte Darüşşafaka Marşı’nın söylenmesiyle sona erdi. Törenin ardından yaz tatili başladı ve Darüşşafakalı öğrenciler ailelerinin yanına döndü.

İyi tatiller Daçka! Eylülde görüşmek üzere…

Ada Dijital Ajans