Darüşşafaka’da bir ders yılı daha başarıyla tamamlandı

1

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2015 – 2016 Eğitim ve Öğretim Yılı Kapanış Töreni, 10 Haziran 2016 Cuma günü TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Tören, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, yol arkadaşlarının ve Darüşşafaka’yı kuranların manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

2

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Darüşşafakalı öğrencilerin arasındaki kardeşlik bağının önemine vurgu yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Sevgili öğrencilerim, bildiğiniz gibi DAÇKA’nın açılımı DARÜŞŞAFAKALI ÇOCUKLAR KARDEŞTİR. Hiç düşündünüz mü bu ülkenin çocuklarına “eğitimde fırsat eşitliği” yaratmak amacıyla kurulmuş, Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu ve 153 yıllık tarihi boyunca tek derdi eğitim, eğitim ve yine eğitim olan Darüşşafaka, öğrencilerinin kardeşliğini neden bu kadar önemsemiş? Neden varlığının özetini “kardeşlik” kavramından seçmiş? “Kardeşlik” kavramına bu kadar sıkı sıkı sarılmasaydı Darüşşafaka belki de 153 yıl yaşayamazdı. Darüşşafaka’yı ayakta tutan DAÇKA RUHU’dur. Çünkü her okul gerekli maddi olanaklara ve altyapıya sahipse iyi bir eğitim verebilir. Ama 153 yıla ulaşmak için yetiştirdiğiniz her çocuğa, bir ebeveynin çocuklarına yaklaşımı gibi eşit mesafede durmak ve onlara kocaman bir ailenin üyeleri olduğunu iliklerine kadar hissettirmek gerekiyor. İşte Darüşşafaka, 153 yıldır tam da bunu başarmış. Darüşşafaka kurulduğu günden bu yana bu ülkenin en özel çocuklarına şefkatli bir yuva, onları koruyup kollayan ve iyi bir gelecekleri olması için gecesini gündüzüne katarak çalışan bir ebeveyn olmayı başarmıştır.”

3
Talha Çamaş

Darüşşafaka’nın 1863’ten bu yana 10.000’lerce çocuğa yeni bir hayat şansı verdiğini söyleyen Talha Çamaş, “Bilirsiniz ünlü matematik bilgini Salih Zeki, dört yaşındayken annesini, altı yaşındayken babasını kaybeder. Bakımını üstlenen büyükannesi onu önce mahalle mektebine gönderir, ancak yaramazlığından ötürü öğretmeninin isteğiyle okuldan alınıp bir esnafın yanında çıraklığa verilir. 1874 yılında Salih Zeki, Darüşşafaka’ya kaydolur. Ve esnaf çırağı Salih Zeki’den tüm dünyanın saygıyla andığı matematik bilgini Salih Zeki doğar. İşte böyle mucizeleri yaratan okuldur Darüşşafaka…” dedi.

Talha Çamaş, son olarak öğrencilere tatil süresince bol bol kitap okumalarını ve gelecek hedeflerini belirlemelerini tavsiye ederek iyi tatiller diledi.

4
Bahar Naz Baygül konuşmasını yaparken

Darüşşafaka’ya Manisa’dan gelen ve ilk yılını başarıyla tamamlayarak 6. sınıfa geçen 5A sınıfı öğrencisi Bahar Naz Baygül ise bir yaş daha büyümenin mutluluğunu yaşadığını söyleyerek duygularını şöyle ifade etti: “Buraya geldiğim ilk günü hatırlıyorum da o gün ne kadar çok ağlamıştım. Şimdi hatırladıkça yalnızca gülümsüyorum. Buraya alışmak benim için hiç kolay olmadı ama zamanla okulum, tüm sıcaklığıyla beni kucaklamaya başladı ve ben de bir Daçkalı olmaya başladım. O kadar çok şey yaşadım ki bu bir sene içerisinde hangi birini paylaşsam bilemiyorum. Mesela Manisa’da da kar yağar ama yerler buz tutmaz hiç, hemencecik eriyiverir kar, o yüzden tadını çıkaramayız gönlümüzce. Ben hayatımda ilk defa Darüşşafaka sayesinde buz pateni yaptım. İlk defa burada arkadaşlarımla doya doya karın keyfini çıkardım. Sadece bu mu? Ben kardeşliğin, bağlılığın dostluğun önemini burada anladım. Bütün bu kavramlar, bu yeşil kapıdan içeri adımımı attıktan sonra benim için bambaşka bir anlam kazandı. Eğlenceli dersler, geziler, etkinlikler, satranç kulübü, yüzme ve daha niceleri… Yalnızca burada bulabileceğim birçok yenilik hayatıma girdiğinden beri kendimi geleceğe daha hazır hissediyorum. Ben de artık seneye aramıza katılacak kardeşlerime ablalık etmeye hazırım. Belki onlar da buraya geldiklerinde ilk önce ağlayacaklar ama ben de onları, beni teselli eden ağabey ve ablalarım gibi teselli etmeye hazırım. Umarım onlar da benim gibi burayı bir yuva olarak benimserler. Hepinize iyi tatiller dilerim.”

Ardından bir yılı özetleyen “Başarılarla bir yıl böyle geçti” sunumu gösterildi ve öğrenciler bir dans performansı sergiledi.

5

2015-2016 KAPANIŞ TÖRENİNDE ÖDÜL ALAN ÖĞRENCİLER:

Dönem Birincileri

Dönem birincilerine ödülleri, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Eğitim Komisyonu Başkanı Hakan Tahiroğlu, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu ile Ortaokul Müdürü Ayşe Görey tarafından sunuldu.

6

5. Sınıflar Dönem Birincisi: Sena Nur DEMİRKAN (5D)
6. Sınıflar Dönem Birincisi: Vedude Rabia SÖZKESEN (6E)
7. Sınıflar Dönem Birincisi: Elif ÇOLAK (7A)
8. Sınıflar Dönem Birincisi: Eray ÇAKAR (8C)
Hz. Sınıfları Dönem Birincisi: Azize EREN (HzB)
9. Sınıflar Dönem Birincisi: Ceyda YALÇIN (9A)
10. Sınıflar Dönem Birincisi: Zeynep TUNA (10C)
11. Sınıflar Dönem Birincisi: Oğuzhan ZAİM (11B)
12. Sınıflar Dönem Birincisi: Fatma BİNGÖL (12A)

“Fettah Aytaç Ödülleri”

1955 yılında Darüşşafaka’da İngilizce eğitimi başlatan Cemiyet Başkanı Fettah Aytaç anısına her yıl sosyal bilimler, matematik, sanat, teknoloji ve spor alanlarında en başarılı olanlara verilen Fettah Aytaç Ödülleri’ne bu sene layık görülen öğrencilere ödülleri Talha Çamaş, Hakan Tahiroğlu ve Nevzat Kulaberoğlu tarafından sunuldu.

Bilim ve teknoloji dalında ödüle, 3-5 Aralık 2015 tarihlerinde Türkiye’de uluslararası düzeyde ilk kez düzenlenen FRC Off-Season Turnuvası’nda en prestijli ödül Chairman’s Award’ın sahibi olan Darüşşafaka FRC Robot Takımı layık görüldü.

7

Öğrenciler: Cem Arda Fil, Aslıhan Okur, Nurevşan Birinci, Şevval Keskin, Eren Sanır, Ömer Öz, Barış Demirci, Elif Çağla Karanfil, Zeynep Tuna, Ahmet Turhan Ay, Ecem Kaval, Sinem Kayan, Yakuphan Emre Kendir, Kerem Cem Kızmazcan, Emine Şevval Aygül, Mertcan Gür. Danışman öğretmenler: Müge Tuvay ve Selim Çile.

Spor dalında ise, 18 Aralık 2015-13 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenen İstanbul Liselerarası Genç Kızlar Futbol Turnuvası’nda 3. olarak üçüncü kez Türkiye Çeyrek Finalleri’ne gitmeye hak kazanan ve çeyrek final maçlarında grubunda 2. olan Darüşşafaka Genç Kız Futbol Takımı ödüle layık görüldü.

8

Öğrenciler: Nehir Durmuşoğlu, Gamze Saraç, Aylin Güçlü, Merve Aydın, Neşe Çelik, Nurcan Macit, Songül Güreli, Ümmühan Bebe, Hümeyra Demirtaş, Ecenur Koraş, Gonca Gül Tok, Tuana Mihrace Mecit, Hande Melis Paşaoğlu, Selin Aleyna Koç. Danışman öğretmen: Erdem Yağız.

“Nazıma Antel Ödülleri”

Darüşşafaka’nın ilk kadın müdürü, İngilizce eğitimin başlaması ve kız öğrencilerin Darüşşafaka’ya alınmasının öncülerinden Nazıma Antel’in adını yaşatmak için verilen Nazıma Antel Ödülü’nün bu yılki sahibi Buşra Gürbak ve Fen Bölümü rehberliğinde çalışan 10. sınıf öğrencileri Zeynep Tuna ve Çağla Çınar oldu.

9

NASA tarafından düzenlenen Bir Günlüğüne Bilim İnsanı Makale Yarışması’nda (2015-2016 NASA CASSINI Scientist for a Day Essay Contest) Türkiye finalisti olan ve yazdıkları İngilizce makaleler NASA’nın resmi web sitesinde yayınlanmaya hak kazanan öğrencilere ödülleri Cemiyet Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan Cem tarafından takdim etti.

“Cihat Örge- Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü”

Darüşşafaka 1939 mezunu Cihat Örge ile dört yıl önce sonsuzluğa uğurlanan efsane Darüşşafakalı Halit Ziya Yılmayan’ın anısına verilen Cihat Örge-Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü’ne ise bu yıl, “Su Kaşifi” projesini başarıyla yürüten öğrenciler layık görüldü.

10

Su bilincini artırmaya yönelik, 11 ülkeden yaklaşık 600 takımın katılımıyla yürütülen “Water Explorer” (Su Kaşifi) programında Türkiye 1.’si olan ve dünya finalinde “Değerler Ödülü”nü alarak Milano’daki World Expo’ya ülkemiz adına katılan DaçKaşif ekibine ödülü Cemiyet Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin tarafından takdim edildi.

Öğrenciler: Özde Ercan, Beyza Kaya, Öykü Muslu, Belsu Seyran, Selvi Diril, Melisa Eryılmaz, Eray Çakar, Hüseyin Oral, Mehmet Berk Demir, Pınar Bağlan, Ceren Irvanalioglu, Cansu Türkmen, Fatma Caner, Tuba Yıldız, Esra Demirel, Mikail Ünver, Ahmet Polat, Hatice Çalışkan. Danışman öğretmenler: Meltem Ceylan Alibeyoğlu, Nihal Güneş ve Azize Şen.

“Darüşşafaka; sevgi, fedakârlık, vefa damlalarıyla çoğalan coşkun bir nehirdir, yokluk, yoksunluk, yalnızlık duvarını delip de geçen. Duvarı delen suyun gücü değil elbet, damlaların sürekliliğidir.”

11

Darüşşafakalı öğrencilerin hafta sonu etkinliklerine altı yıldır destek veren Allianz Sigorta Gönüllüleri ve beş yıldır destek veren Eczacıbaşı Gönüllüleri’ne şükran plaketleri sunuldu. Allianz Sigorta’dan grup koordinasyon liderleri Oğuz Sağızlı ve Nalan Tileyi ve Eczacıbaşı Gönüllüleri’nden Ümit Çınar’a plaketleri Nevzat Kulaberoğlu ve Ayşe Görey tarafından takdim edildi.

Bu yıl Çalışan Gönüllülüğü Haftası’nda Darüşşafakalı öğrencileri misafir eden Zorlu Holding çalışanları ile Burgazada’da öğrencilerimizle bir araya gelen Bilim İlaç çalışanlarına teşekkür etmek için Zorlu Center PSM Grup Satış Yöneticisi Aysun Taş ve Bilim İlaç İç İletişim Uzmanı Didem Abamor’a, Nevzat Kulaberoğlu ve Ayşe Görey tarafından plaket takdim edildi.

12

Tören, 5. sınıfların iPad orkestrası ve liseli öğrencilerin pop orkestrasının mini konserinin ardından hep birlikte Darüşşafaka Marşı’nın söylenmesiyle sona erdi. Törenin ardından yaz tatili başladı ve Darüşşafakalı öğrenciler tatillerini geçirmek üzere ailelerinin yanına döndü.

13

İyi tatiller Daçka! Eylülde görüşmek üzere…

14

Ada Dijital Ajans