Darüşşafaka’da Bir Ders Yılı Daha Başarıyla Tamamlandı

Darüşşafaka Eğitim Kurumlarının 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı Kapanış Töreni, 13 Haziran Perşembe günü Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda yapıldı.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, yol arkadaşlarının ve Darüşşafaka’nın kurucularının manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan töreni, Darüşşafaka Lisesi öğrencileri Berke H. ile Nehir Selvi E. sundu.Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, tören konuşmasında 2023-2024 eğitim ve öğretim yılını akademik başarılarla, ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde edilen derecelerle, çok güzel etkinliklerle geçirdiklerini söyleyerek öğrencilere şöyle seslendi: “Akademik olarak sizleri çok iyi seviyelere yükseltebiliriz ama asıl yapmak istediğimiz, okulda bir davranış geliştirmek, olumlu iklim yaratmak… Olumlu iklim yaratmak adına yol aldığımızı görüyorum. 2024-2025 eğitim ve öğretim yılına başlarken hepinizi, ‘Neleri yaptım, neleri daha iyi yapabilirim?’ sorularına cevap vermiş olarak okulumuza bekliyoruz.”

Arpacı’nın konuşmasının ardından Darüşşafaka’da bir yılın nasıl geçtiğini özetleyen “Darüşşafaka’da Bir Yıl Nasıl Geçti?” videosu gösterildi. 

Törende, 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı Dönem Birincileri; Hiranur Ü. (5. Sınıflar Birincisi), Ege Çınar Ç. (6. Sınıflar Birincisi), Arel Denis G. (7. Sınıflar Birincisi), Mercan A. (8. Sınıflar Birincisi), Defne A. (9. Sınıflar Birincisi), Emine K. (10. Sınıflar Birincisi), Emine Özge O. (11. Sınıflar Birincisi), Hamide Begüm Y. ve Osman Yiğit U.ya (12. Sınıflar Birincisi) başarı plaketleri takdim edildi.

Tören, Darüşşafaka Eğitim Kurumlarının geleneksel ödüllerinin takdimiyle devam etti.

Cihat Örge – Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü

Darüşşafakalı Cihat Örge ile Halit Ziya Yılmayan’ın anısına sosyal sorumluluk alanlarında fark yaratan öğrencilere verilen “Cihat Örge – Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü” bu yıl iki ayrı çalışmaya verildi. İlk ödül, yıl içinde yaptıkları sosyal sorumluluk projeleriyle katma değer sağlayan Toplum Hizmetleri Yetenek Atölyesi öğrencilerine ve Sosyal Bilimler Takım Lideri Anıl Kamber’e giderken ikinci ödül; Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen ve Darüşşafaka Sınavı’nda başarı göstererek online eğitim imkânı sunulan 100 öğrenciyle her hafta düzenli olarak bir araya gelen ve projeler üreten gönüllü öğrenciler Rukiye Ö., Defne A., Elmas İ. ile danışman öğretmenleri Meryem Çördük Uzun’a verildi.

2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı Fettah Aytaç Ödülleri

1955 yılında Darüşşafaka’da İngilizce eğitimi başlatan Cemiyet Başkanı Fettah Aytaç anısına her yıl sosyal bilimler, fen bilimleri, matematik, sanat, teknoloji ve spor alanlarında okul dışı yarışmalarda en başarılı olanlara verilen Fettah Aytaç Ödülleri’ne bu sene de alanlarında başarılı öğrencilerimiz layık görüldü.

Fettah Aytaç Lise Sosyal Bilimler Ödülü

TÜBİTAK 55. Liseler Arası Proje Yarışması’nda 23.000 proje arasından teşvik ödülü kazanan Mikail B., Cihan Ç. İle danışman öğretmenleri Cem Oğuz Büke, Fettah Aytaç Lise Sosyal Bilimler Ödülü’nün sahibi oldu.

Fettah Aytaç Ortaokul Teknoloji

Bilim Kahramanları Buluşuyor First Lego League Challenge Turnuvasına katılarak Yerel Turnuvada “Turnuva 2.liği” ve Ulusal Turnuvada “Proje Üçüncülüğü” kazanan Ortaokul Panic Daçka Takımı öğrencileri Aynur S., Zeynep Berra Ş., Nisanur Y., Cansu G., Cemre Mina D., Lamra B., İrem Nur P., Mehmet K., M. Miraç Y., Salih Eren G., Emrah S., Umut Ö., Nehir G., Damla K. ve danışman öğretmenleri Büşra Hamdemirci ile Görkem Girgin, Fettah Aytaç Ortaokul Teknoloji Ödülü’ne layık görüldü.

Bu yıl Taş Kağıt Makas ile Karbon Döngüsünü Anlamak isimli projeleriyle, Scratch ve Stella Online (ESD) uygulamaları ile karbon döngüsünü modelleyerek TÜBİTAK – İstanbul Avrupa Bölge Birinciliği alan Fadıl Yaşar K., Gülmine C., Mert Sabri C. ile danışman öğretmenleri Dilan Şafak Özdemir de Fettah Aytaç Ortaokul Teknoloji Ödülü’ne kayık görüldü.

Fettah Aytaç Lise Teknoloji Ödülü

Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan takımlarının katıldığı Robotex Turnuvasında 1400 kişi arasından Türkiye 2.liği kazanan ve 6-10 Aralık günlerinde Estonya’da düzenlenecek Uluslararası Robot Turnuvasına katılmaya hak kazanan öğrenciler Belinay E., Mustafa Çağan K., Ömer Faruk Y. ve danışman öğretmenleri Begüm Pişkin, Fettah Aytaç Lise Teknoloji Ödülü’nün sahibi oldu.

Fettah Aytaç Lise Edebiyat Ödülü

MEV Koleji’nin Bahar ve Gençlik temalı şiir yarışmasında üçüncü olan Büşra K. ile Darüşşafaka Lisesi öğrencileri arasında düzenlenen Şair Nigâr Hanım Şiir Yazma Yarışması’nda üç yıl art arda birincilik kazanan Kaan İ., Fettah Aytaç Lise Edebiyat Ödülü’nü aldı.

Fettah Aytaç Ortaokul Matematik Ödülü

“En Fazla Üç Asal Sayının Kuvvetleri Biçimindeki Doğal Sayıların Pozitif Bölenlerinden Birbirini Bölen Çiftlerin Sayısı” projeleriyle TÜBİTAK – İstanbul Avrupa Bölge İkinciliği alan Arel Denis G., Ceren M., Yusuf Eren Ç. ve danışman öğretmenleri Nurdan Ayar, Fettah Aytaç Ortaokul Matematik Ödülü’nü kucakladı.

Fettah Aytaç Lise Matematik Ödülü

TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye 3.lüğü kazanan Hatice G. ile danışman öğretmeni Burcu Özge Eser, Fettah Aytaç Lise Matematik Ödülü’ne layık görüldü.

Fettah Aytaç Ortaokul Fen Bilimleri Ödülü

Sağlıklı Yaşayarak Kazan Projesi ile TÜBİTAK Avrupa Bölge Birinciliği kazanan Lamra B., Nisanur Y., İrem Nur P., Cansu G. ve danışman öğretmenleri Barkın Güdü, Fettah Aytaç Ortaokulu Fen Bilimleri Ödülü’ne layık görüldü.

Fettah Aytaç Lise Fen Bilimleri Ödülü

TÜBİTAK 2204-A- Lise Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması, Marmara Avrupa Bölgesi Teknolojik Tasarım/Yapay Zekâ alanında hazırladıkları ‘’Açık Denizlerde Arama Kurtarma Çalışmaları İçin Akıllı Görüntü İşleme Tabanlı Sabit İHA Geliştirilmesi’’ isimli projeleriyle 1.lik kazanan ve ALKEV Fen Lisesi Selim Demiren Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Teknolojik Tasarım/Yazılım alanında da 1. iğe layık görülen Adnan K., Yusuf Emir K., Taha K. Ada Han Y., Hakan C. ile danışman öğretmenleri Gülşah Eren, Fettah aytaç Lise Fen Bilimleri Ödülü’nü aldı.

Fettah Aytaç Lise Spor Ödülü

Öğrencilerden Efe Ö. ve danışman öğretmeni Mehmet Özgencigör, Fettah Aytaç Ortaokul Spor Ödülü’nü aldı.

Fettah Aytaç Ortaokul ve Lise Sanat Ödülü

Ortaokul Görsel Sanatlar Yetenek Atölyesi öğrencileri Elif Naz Ç., M. Rüzgar C., Almila E., Ayışığı H., Yunus Emre Ş., Nikol Maria C., Elif Ecrin Ç., Nehir A., Aras T., Nuray O., Ebrar D., Elanur A., Naz S.  ve 12. Sınıf öğrencisi Onur Alp Y. ve danışman öğretmeni Esra Deniz Bozdemir,  Fettah Aytaç Sanat Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Nazıma Antel İngilizce Ödüllü

Darüşşafaka’nın ilk kadın müdürü, İngilizce eğitimin başlaması ve kız öğrencilerin Darüşşafaka’ya alınmasının öncülerinden Nazıma Antel’in adını yaşatmak için verilen Nazıma Antel Ödülü’nü bu yıl ortaokul kategorisinde Uluslarası İngilizce OWLYPIA yarışmasına katılarak dünya 6.sı olan Azra Zeynep Ş. ve danışman öğretmeni Senem Boz Yıldız aldı.

Nazıma Antel Lise İngilizce Ödülü’nü ise OWLYPIA İngilizce Yarışması’nda Sanat ve Tasarım kategorisinde dünya üçüncülüğü, J.U.C. Uluslararası yaratıcı yazın yarışmasında “Water Action” – Su Tasarrufu Eylemi” kategorisinde birincilik ödülü kazanan ve MUN yetenek atölyesinde konferans katılımları ile mansiyon ve seçkin delege ödülleri elde eden  Emine K. ve danışman öğretmenleri Burcu Tuncel il Sinan Seden aldı.

Ödüllerin verilmesinin ardından tören, hep bir ağızdan söylenen Darüşşafaka Marşı ile sona erdi.

Ada Dijital Ajans