Darüşşafaka’da 2013-2014 eğitim-öğretim yılı kapandı

kap1

“Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla, annesini veya babasını kaybetmiş, maddi durumu yetersiz, yetenekli öğrencilere ortaokul 1. sınıftan üniversiteye kadar tam burslu, yatılı, kolej eğitimi sunan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2013 – 2014 Eğitim ve Öğretim Yılı Kapanış Töreni, 13 Haziran 2014 Cuma günü TİM Gösteri Merkezi’nde yapıldı.
kap2
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, törende yaptığı konuşmasında, “151 yıllık eğitim yolculuğumuzun bir yılını da geride bırakıyor, bitmeyen hikâyemize başarılarla dolu bir sayfa daha ekleyerek 2013-2014 eğitim ve öğretim yılını kapatıyoruz. Ne mutlu ki, bu yılı da sağlık, huzur ve başarıyla tamamlıyoruz. Darüşşafaka bir buçuk asırdır halkımızın hiç eksilmeyen desteğini alabilmiş yegane kuruluştur. Halkımız bugüne kadar Darüşşafaka’dan desteğini hiç çekmediyse bunda en büyük pay burada yetişen siz değerli öğrencilerimizsiniz. Darüşşafakalılar, “iyi, çalışkan, dürüst, aydın, bilgili, özgüvenli, örnek insanlar” olarak toplumun saygısını kazanmıştır. Halkımız Darüşşafakalıları sevmiş ve onlar gibi daha çok insan yetişsin diye Darüşşafaka’ya desteğini sürdürmüştür ve sürdürmektedir. Darüşşafaka, tarihi boyunca daima Türkiye’nin aydınlık yüzü olmuştur. Sizler de Darüşşafakalılık geleneğini sürdüren değerli öğrencilerimiz olarak bizleri gururlandırıyorsunuz” diye seslendi.

11 Haziran 2014 Çarşamba günü Türkiye’de lise düzeyinde bir ilk olan Darüşşafaka Tekno-Girişimcilik Gençlik Merkezi’nin açılışını yaptıklarını söyleyen Talha Çamaş, “Kendi iş fikirlerinizi geliştirmenizde size ilham vereceğini düşündüğüm bu Merkezimizden hepinizin hayallerinize giden yolda faydalanmasını diliyorum. Merkezimizin içindeki beyaz tahtada yazan bir slogan dikkat çekiciydi: “Dream it, believe it, be it!” yazıyordu. Bu slogan, Darüşşafakamıza ve sizlere çok yakışıyor bence… Çünkü sizlere baktığımda, neyi hayal ediyorsa onu gerçekleştirmek için planlı çalışan, özgüvenli, çok yönlü gençler görüyor ve çok gururlanıyorum. Şunu hep hatırınızda tutun: Sizlerin başarısı bizlerin en büyük mutluluğu ve ödülü… Sizler bizim geleceğimiz, gururumuz, her şeyimizsiniz… Hepinize iyi tatiller dilerim. Sevgiyle kalın…” dedi.
kap3
Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu da konuşmasında, “Bizler bir yıl boyunca her insanın bir değer olduğu inancı içinde her birinizin yeteneklerini ortaya çıkarıp, geliştirmeye, sizleri akademik, sosyal ve kültürel olarak en iyi düzeye getirmeye gayret ettik. Sizlerin her birinizin birer İYİ insan olmanız için tüm iyi niyetimizle ve çabamızla gayret ettik. Bu inançla eğer, hayatınıza bir pencere açıp, temelinize birkaç damla su, ufkunuza bir tutam ışık olduysak, ne mutlu bize… Hepiniz çok yoğun çalıştınız. İyi ve uzun bir tatili hak ettiniz. Lütfen tatilinizi iyi değerlendirin, iyi dinlenin, dönüşte Haziran 2015’e kadar yetecek enerji ve motivasyonu depolayın. Ancak bunu yaparken arkadaşlarınızı, ağabeylerinizi, ablalarınızı, kardeşlerinizi arayıp hatır sormayı ihmal etmeyin. İhmal etmemenizi istediğim bir konu da öğretmenlerinizin yaz tatili için verdiği ödevler ve okuma kitaplarınız. Bunları en iyi şekilde yapmış ve hazır olarak döneceğinize inanıyorum. Hepinize iyi tatiller diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

“Darüşşafaka’da Bir Yılım” başlıklı bir konuşma yapan 5G sınıfı öğrencisi Zeynep Özmen ise duygularını şöyle ifade etti:
kap4
“Darüşşafaka, bu adı ilk duyduğumda anlamını çok merak etmiştim. Şefkat Yuvası’ydı okulumun anlamı. Hiç bir şey beklemeden bize kucaklarını açan sıcacık şefkat yuvası… Bu yıla başlarken içimde birçok duygu vardı: Heyecan, sevinç, hüzün, mutluluk ve ayrılık. Ailemden ayrılmanın hüznünü, buradaki kardeşlik bağı unutturdu bana.

Bir yıl… Ağladık, güldük, oynadık, gezdik, yeni şeyler öğrendik. Darüşşafaka’yı, Daçkalı olmayı öğrendik. Kardeşlik nedir? Hiç düşündünüz mü? Gerektiğinde al bu can senindir, demektir. Darüşşafaka’da arkadaşlık yoktur, kardeşlik vardır, sonsuza dek süren. Hayatına asıl anlamı veren. Gerçekleri sana söyleyen. İstersen kıskan, istersen kavga et. Bunların hangisi kardeşlikte yoktur ki? Hepsi kardeşliğin kanunudur. Bu yıl ben kardeşliği, kardeşlerimi tanıdım. Ağabeylerimiz ve ablalarımız her zaman yanımızdaydı. Bir yanlışımız olduğunda bize doğru yolu gösterdiler. Onlardan ne de çok şey öğrendik.

Bir günüm, bir haftam, bir ayım derken Darüşşafaka’da bir yılım sona erdi. Düşünüyorum da ne kadar çok anılar biriktirmişim. Sınıfta, yemekhanede, yatakhanede, kütüphanede, bahçede, bir de hastalanınca revirde… Sınıfta öğretmenlerimiz, yatakhanede belletmenlerimiz… Onlar bizler için öğretmen değil de bir arkadaş, bir dost oldular. Sınav haftalarını unutmamak gerekir. Daçka’da hemen bitmesini istediğimiz tek şeydir, sınavlar.

Darüşşafaka, canım okulum, bize çok ilgi gösterdin. Bizi hep mutlu ettin. Hayallerimizi gerçekleştirmeye seninle başladık yavaş yavaş. Darüşşafaka’da bir yılım ne de çabuk geçti. 5. sınıftan 6. sınıfa geçerken kendimi biraz daha büyümüş, biraz daha öğrenmiş ve daha da Daçkalı hissediyorum. Artık eğlence zamanı. Acısıyla, tatlısıyla, bir yıl bitti işte!”

2013-2014 KAPANIŞ TÖRENİNDE ÖDÜL ALAN ÖĞRENCİLER:
kap5
TEOG; temel eğitimden orta eğitime geçiş sınavlarında 700 tam puanla birinci olan 8C sınıfından Şahin Murat Kocar
1. dönem 3. okulistik sonuçlarına göre 25.136 kişi arasında Türkiye birincisi olan 8B sınıfından Zeynep Tuna
2. dönem 6. okulistik sınavlarında 19.515 kişi arasında Türkiye birincisi olan 5E sınıfından Şeref Gültekin
kap6
“Dönem Birincileri”

5D sınıfından Erkan Dermancı: 148. Dönem birincisi
6D sınıfından Hayel Kıymetli: 147. Dönem birincisi
7A sınıfından Yasemin Yur: 146. Dönem birincisi
8B sınıfından Zeynep Tuna: 145. Dönem birincisi
HZB Yakuphan Emre Kendir: 144. Dönem birincisi
9D sınıfından Nehir Durmuşoğlu: 143. Dönem birincisi
10A Tuğçe Açıkalın: 142. Dönem birincisi
11A Kubilay Elmacı: 141. Dönem birincisi
12A Merve Demirci: 140. Dönem birincisi

kap7
“Fettah Aytaç Ödülleri”

Fen Bilimleri alanında, NASA makale yarışmasında derece alan, aktif deney yarışmasında fizik dalında ikincilik ödülünün sahibi olan takımın içinde yer alan Nuriye Varoğlu layık görüldü.
Danışman öğretmenleri: Dünya Yılmaz – Metin Korkmaz – Pınar Duyan

Sanat alanında, Darüşşafaka Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin kapak ve iç resim çalışmaları yapan, Darüşşafaka yararına satışa sunulan Kahve Dünyası ürünlerinin tasarım çalışmalarında bulunan ve kişisel resim sergisi açan Defne Hadiş layık görüldü.
Danışman öğretmen: Selvihan Özel Özcan
kap8
Fettah Aytaç Ödülleri’nin yanı sıra bu yıl Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu, geçen yıl 150. yıl anısına özgün senaryo ve özgün müzikle kurgulanarak sahneye koyulan “Kapının Önünde” müzikalini özel ödüle layık gördü.
Danışman öğretmenler: Elif Ongan Tekçe ve Kerem Memişoğlu
kap9
“Nazıma Antel Ödülleri”
150. yıl anısına Darüşşafaka tarihindeki ilk Model United Nations Konferansı’nı gerçekleştiren MUN Kulübü öğrencileri Nurhan Suna Yüce, Arda Mert Ok, Muradiye Kaya, Ali Demir, Letisya Doğan.
Danışman öğretmen: Işılay Bayrakçı
kap10
“Cihat Örge – Halit Ziya Yılmayan Sosyal Sorumluluk Ödülü”

“İsraf ve Temizlik Avcıları” projesini yürüten 5D sınıfı
Proje lideri: Alper Etyemez
kap11
Törende, yıl boyu Darüşşafakalı öğrencilerin haftasonu etkinliklerine verdikleri gönülden destek için Eczacıbaşı ve Allianz Sigorta Gönüllüleri’ne de teşekkür plaketi takdim edildi.

kap12
5. Sınıf öğrencilerinin halk oyunları gösterisiyle son bulan törenin ardından yaz tatili başladı ve Darüşşafakalı öğrenciler ailelerinin yanına döndü. İyi tatiller sevgili Daçkalılar!

Ada Dijital Ajans