Darüşşafaka Tüm Dünya İle Aynı Gökyüzü Altında Buluştu

Uluslararası Astronomi Birliği’nin tüm dünya ile eş zamanlı ve 1-4 Ekim tarihlerinde gerçekleşen “Birlikte 100 Saat Astronomi” etkinliğine, Darüşşafaka Eğitim Kurumları ortaokul ve lise öğrencileri ile dahil oldu.

Lise astronomi yetenek atölyesi öğrencilerimiz tarafından hazırlanan Güneş Sistemi Sergisi ile yakın evrenimizi tanımak adına bir farkındalık yaratıldı.

Okula yeni başlayan 5.sınıf öğrencilerimiz ile pandemi nedeni ile okula gelemeyen 6. Sınıf öğrencilerine Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın astronomi alanları tanıtılarak öğrencilere planetaryum gösterimi yapıldı.

6. sınıf öğrencileri ile fen bilimleri dersi müfredatında yer alan Güneş/Ay tutulmaları ile ilgili bir atölye yapıldı.

Etkinlik kapsamında 4 Ekim 2021 Pazartesi günü, ortaokul astronomi yetenek atölyesi öğrencilerinin katılımıyla su roketi atışları gerçekleştirildi.

Aynı gün, Kafa Çocuk ve Bilim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Alp Akoğlu’nun katılım gösterdiği astronomi semineri ile sonlandırıldı. Alp Akoğlu’nun “Gökyüzü Gözlemciliği” adlı sunuma yaklaşık 120 öğrencimiz katıldı.

Ortaokul astronomi yetenek atölyesi öğrencilerinin ‘’Benim İçin Astronomi’’ temalı kısa videoları birleştirilerek bir klip halinde tüm öğrencilerimize pazartesi akşam etütünün ilk 5 dakikasında izletildi.

Ortaokul ve lise astronomi yetenek atölyesi öğrencileri ve atölye danışmanı Astronom Meryem Çördük tarafından hazırlanan bu program ile Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencileri, tüm dünya ile eş zamanlı çeşitli astronomi etkinliklerine katılmış oldular.

Birlikte aynı gökyüzü altında daha nice astronomi etkinliklerinde buluşmak dileğiyle…

Ada Dijital Ajans