Darüşşafaka Robot Takımları Başarıdan Başarıya Koşuyor

Darüşşafaka Lisesi öğrencileri, Robotex International Ulusal Turnuvası’nda “Labirent Çözen Robot” kategorisinde Türkiye Şampiyonu; “Nordic Kızların İtfaiyeciliği” ve “Hızlı Çizgi İzleyen Robot” kategorilerinde Türkiye 3.sü olurken; Darüşşafaka Ortaokul Robot Takımı ise 2. İstanbul Ortaokul Yerel Turnuvası’nda robot performansları, robot tasarım ve geliştirdikleri yenilikçi projeleriyle birincilik ödülünü kucakladı.

Robotex International’da Darüşşafaka Lisesi rüzgârı

Dünyanın en büyük robotik yarışması Robotex International’ın 2023 sezonu turnuvalarında Darüşşafaka Lisesi öğrencileri üç ayrı kategoride geliştirdikleri robotlarla yer aldılar.

Çocuklar ve gençlerin bilim ve mühendislik alanına olan ilgilerini artırmak ve mühendislik alanlarında çalışma yapmaları için öncülük eden Robotex International’ın bölgesel turnuvalarında başarılı olan takımlar, 29-30 Nisan günlerinde Antalya’da düzenlenen Ulusal Turnuvalara katılmaya hak kazandılar.

Ulusal Turnuvadaki Labirent Çözen Robot kategorisinde Darüşşafakalı öğrenciler, geliştirdikleri robotlarıyla labirenti en hızlı çözerek Türkiye Şampiyonu oldular. Öğrenciler aynı zamanda yangınla mücadele, kız öğrenciler için tasarlanmış ve kız öğrencilerin mühendislik, teknoloji becerilerini geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlayan “Nordic Kızların İtfaiyeciliği” ile “Hızlı Çizgi İzleyen Robot” kategorilerinde de Türkiye 3.lüğü elde ettiler.

Darüşşafakalı tüm takımlar, gösterdikleri başarılarıyla 2023’ün Kasım ayında Estonya’da düzenlenecek uluslararası turnuvalara katılmaya hak kazandı.

Darüşşafaka Ortaokul Robot Takımı Panic At Dacka da şampiyon oldu

Darüşşafaka Ortaokul Robot Kulübü Panic At Dacka

Özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde toplumsal sorunlara çözümler üretebilen bir gençlik yetişmesi niyetiyle dünyada 98 ülkede uygulanan FIRST LEGO League Challenge programının Türkiye ayağında “Bilim Kahramanları Buluşuyor First Lego League Challenge 19. Sezon Türkiye Turnuvaları” kapsamında düzenlenen II. Ortaokul Yerel Turnuvası’ndaysa Darüşşafaka Ortaokul Robot Kulübü Panic At Dacka takımı; 29 Nisan’da, robot performansları, robot tasarım ve geliştirdikleri yenilikçi projeleriyle 36 takım arasından birinci olarak şampiyonluk ödülü aldı ve ulusal turnuvaya katılmaya hak kazandı. 

Ada Dijital Ajans