Darüşşafaka Robot Takımı (Sultans Of Turkiye) Başarılarına Devam Ediyor!

IRST Robotics Competition Nedir? 

FIRST Robotics Competition, 1989 yılında kurulan lise seviyesindeki en büyük uluslararası robotik turnuvasıdır. Takımların ocak ayının ilk haftasında açıklanan temaya uygun ve saha üzerindeki görevleri tamamlayacak bir robot tasarımları beklenir ancak takımlar yalnızca robot yapmaz. 30 yılı aşkın bir süredir çocukları dünyanın en büyük sorunlarını çözmeye hazırlamak için milyonlarca insanı bir araya getirerek FIRST küresel bir harekete dönüştü. Takımlarına kendilerine sponsor bulurlar, projeler yaparlar, iş planları hazırlarlar ve adeta sürdürülebilir birer marka oluştururlar. 

Altı haftalık yapım sezonunun ardından, takımlar bölgesel yarışmalarda yarışır ve yalnızca prestijli ödüllerin kazananları Houston, Teksas’taki Dünya Şampiyonasında dünyanın en rekabetçi takımlarıyla yarışmaya hak kazanmış olur.

Sultans of Türkiye Kimdir?

Darüşşafaka Robot Takımı (Sultans of Turkiye), Türkiye’deki ilk FRC takımıdır. 2009 yılından bugüne ulusal ve uluslararası yarışmalarda aldığımız 23 ödülle ülkesini gururlandırmaya devam ediyor. 

Sultans Of Turkiye 2021 – 2022 Başarıları

4 – 6 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenen İzmir Regional’da takımımız Sultans of Turkiye, yarışmanın en prestijli ödüllerinden olan “Engineering Inspiration”* ödülünü kazandı. Türkiye’de aldığımız bu ödülle ülkemizi Houston’da düzenlenen Dünya Şampiyonasında temsil etme hakkı da kazanmış olduk. 

Takım kaptanımız Nazlı Eren ise Türkiye’deki adayların arasından sıyrılarak İzmir Regional’da Dean’s List Finalist’i oldu. Dean’s List Ödülü takımın liderlerini, etkisini yayarak etki yaratan ve çevresine ilham olan öğrenciyi onurlandırmak için verilen bir ödüldür. Takımlar içlerinden bir veya iki öğrenciyi aday gösterir- bu öğrenciler Semi-Finalist olurlar. Dünyanın dört bir tarafında düzenlenen bölgesel turnuvaların her birinde iki kişi seçilir. Bu öğrenciler Finalist olurlar ve Dünya Şampiyonasına gitme hakkı kazanırlar. Şampiyonada ise Finalist öğrenciler arasından Winner belirlenir. Takım kaptanımız Nazlı Eren +40 ülkeden gelen 100.000’lerce adayın arasından sıyrılıp Dünya Şampiyonasında Dean’s List Winner olan ilk Türk öğrenci olarak tüm ülkemizi gururlandırdı. Takımı geliştirmek için sahip olduğu özveri ve tutku onu diğer adaylardan sıyırdı. Nazlı’nın takımdaki üçüncü senesi tamamlanıyor. Mühendislik alanında çalışan bir kadın olarak daha fazla kadını bu alanda yer alması için cesaretlendirmek amacıyla çalışıyor. Dünya Şampiyonasında 45.000 öğrenciye canlı olarak konuşup hem kendi hem de takımın hikayesini anlattı. Nazlı, Türkiye’nin ilk lise seviyesindeki STEM kadınları cesaretlendirme topluluğu olan Women In STEM’in Orta Doğu ve Avrupa Elçisi olmasından tutun da yurt içi ve yurt dışı mentorluk ettiği sayısız takıma kadar tüm Dünyada binlerce insana ulaştı.

20 – 23 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenen Dünya Şampiyonasında Sultans of Turkiye uluslararası başarılarına bir yenisini ve en prestijlisin ekledi. Takım kaptanımızın başarısının yanı sıra takımca Dünya Şampiyonasında yarışan 459 takım arasından seçilerek “Engineering Inspiration” ödülünü kazandık. Engineering Inspiration Ödülü FRC’nin en prestijli ödüllerinden biridir. Ödül takımın çevresine mühendisliği yaymasına ve ilham olmasına verilir. Takım yaptıkları projelerle birlikte başta okuluna, şehrine ve ülkesine ilham olma özelliklerine sahip olmalıdır. Türkiye’nin ilk robot takımı olma özelliğine sahip olan Sultans of Turkiye, kuruluşundan bu yana 60 milyondan fazla insana ulaştı (Medya Takip Raporu Onaylı). Takım sene boyunca kadınları STEM alanında cesaretlendirmek, oyun tasarlamak, robotik atölyeleri kurma gibi kanalları kullanarak uluslararası büyüklükte bir etki yarattı. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen öğrencilerin sahip olduğu uyum ve çalışma tutkusu jüriyi oldukça etkiledi.

Nazlı Eren Kimdir?

11. Sınıf öğrencisi olan Nazlı Eren 2015 yılından bu yana Darüşşafaka’da eğitim görmektedir. 2019-2020 Sezonunda takıma katılan Nazlı takımdaki 3. Yılını tamamlamaktadır. Takımın sponsorlukları, halkla ilişkiler, projeler ve yönetimiyle ilgilenen Nazlı takımdaki üçüncü senesinde takım Kaptanı olarak seçildi. İzmir Regional’da Dean’s List Finalisti seçildikten sonra Dünya Şampiyonasında Dean’s List Winner olan ilk Türk olmuştur. Nazlı gelecekte daha çok kadını ve çocuğu STEM alanında yer almak için cesaretlendirmek istiyor. Hem işletme hem de bilgisayar üzerine öğrenim gösterip ülkesine yararlı bir genç olmayı hedefliyor.

Ada Dijital Ajans