Darüşşafaka Robot Takımı Houston Yolcusu

Darüşşafaka Lisesi Robot Kulübü takımı Sultans of Turkey New York’ta düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC)’da 2. olarak Houston’daki şampiyonada yarışmaya hak kazandı.
14 öğrenci ve 4 mentordan oluşan Darüşşafaka Lisesi Robot Kulübü öğrencileri New York’ta düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC)’da 156 takımın yarıştığı Dünya Şampiyonası’nda 10 maçta 6 galibiyet alarak 2. oldu.

Dünyadan çok fazla takımın katıldığı turnuvada büyük başarı elde eden Daçkalılar, Houston’daki First Championship 2019’da şampiyonaya katılarak Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. Sultans of Turkey ayrıca “Takım Ruhu” ödülünün de sahibi oldu.
Sultans of Turkey takımından 10. sınıf öğrencisi Aysun Yıldız, “Yarışmanın temel teması Deep Space. Temanın bu olması sebebi ise bu sene NASA’nın aya inişinin 50. yılı olması. Robotumuzun bu yıl yapması gerekenler kargoya ve uzay gemisine top atmak, diskleri yerleştirmek ve belirli yüksekliklerdeki platformlara tırmanmaktı. Bu doğrultuda 6 hafta çalışarak, deneyerek ve prototip yaparak en uygun ve etkili mekanizmaları bir araya getirdik.” şeklinde konuştu.
Sultans of Turkey Takımı 17-20 Nisan tarihlerinde First Championship 2019’da yarışacak.

Öğrencilerimiz:

9.Sınıf: Ahmet Burhan Yücel, Ahmet Utku Yılmaz, Aytek Aksu, Cansu Akdaş, Güller Yazgı Akata.

10.Sınıf: Aysun Yıldız Yılmaz, Ceren Ulusoy, Dudunur Özdamar, Fatma Pervin Çekiç İmran Durmuş, Mert Aykutlu, Mutlu Demir, Şevval Öztürk.

11.Sınıf: Belsu Seyran

Danışman Öğretmenlerimiz: Mete Karaca – Selim Çile

Ada Dijital Ajans