DARÜŞŞAFAKA ROBOT KULÜBÜ NASA SPACE CENTER HOUSTON’U ZİYARET ETTİ

Darüşşafaka Robot Kulübü, FIRST Vakfı tarafından düzenlenen robot yarışması FRC’ye bu yıl ABD’nin San Francisco şehrinde katıldı. Bu bölgesel turnuvada yarışmanın en prestijli ödülü olan “The Chairman” ödülünün sahibi oldu. Darüşşafaka Robot Kulübü, kazanmış olduğu bu ödülle 19 – 22 Nisan 2017 tarihleri arasında ABD’nin Houston şehrinde düzenlenen şampiyona katılmaya hak kazandı.

Şampiyonaya katılmak üzere Houston’da bulunan Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencileri, yarışma öncesinde Assembly of Turkish American Associations (ATAA) sponsorluğunda NASA Space Center’ı ziyaret etti. NASA ziyaretinde öğrencilerimize 1978 Darüşşafaka mezunlarından Nihat Övütmen rehberlik etti.

NASA Johnson Space Center ziyaretinde öğrencilerimiz, öncelikle Tram Tour’a katıldılar. Tram Tour içerisinde yer alan Rocket Park’ta, geçmiş uzay görevlerinde kullanılan roketleri yakından görme ve inceleme fırsatı yakaladılar.

Gezinin bir sonraki durağında öğrencilerimiz Astronaut Gallery’i ziyaret etti. Bu kısımda geçmiş uzay görevlerinde astronotlar tarafından giyilen kıyafetleri gözlemlediler.

NASA Space Center’da yer alan bir diğer kısım olan Starship Gallery’de öğrencilerimiz, insanlığın uzay macerasında yer alan gazete haberlerinden astronotların eğitim gördükleri modüllere kadar önemli eserleri gördüler. Ay’dan getirilmiş çeşitli taşları incelediler ve ay taşlarına dokundular.

 

  

Öğrencilerimiz gerçekleştirdikleri NASA ziyaretiyle unutulmaz bir gün geçirerek yarışma öncesinde moral depoladılar. NASA ziyaretimize sponsor olan ATAA’ya, ziyaretimizi organize eden ATAA Yönetim Kurulu Üyesi Jenny Midyat’a ve gezimizde bize rehberlik eden 1978 Darüşşafaka mezunu Sayın Nihat Övütmen’e çok teşekkür ediyoruz.

Ada Dijital Ajans