Darüşşafaka Robot Kulübü 7. kez ABD yolcusu

robot-kulubu-subat-2015 (2)_rsz
Yedi yıldır ABD’de FIRST organizasyonunun düzenlediği bir yarışma olan FIRST Robotics Competition’a (FRC) katılan Darüşşafaka Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, 11-14 Mart 2015 tarihlerinde ABD’nin Florida eyaletindeki Orlando şehrinde düzenlenecek olan yarışma için 6 haftada tamamladığı “RECYCLE RUSH” temalı robotunu ABD’ye gönderdi.

14 öğrenci ve öğretmenleri Gürsoy Mantaş, Metin Korkmaz ve Mete Karaca’nın görev aldığı Sultans of Türkiye, yarışmada Darüşşafaka’yı ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için mücadele verecek. Bu yıl ikinci defa Siemens sponsorluğuyla hayata geçirilen robotun yapım sürecinde Siemens mühendisleri de takım üyelerine destek verdi.

Yedi yıl önce Darüşşafaka’da bir robot kulübünün kurulmasına vesile olan ve o yıldan beri desteğini sürdüren, merhum Fikret Yüksel (DŞ’41) tarafından ABD’de kurulmuş bir vakıf olan Fikret Yüksel Foundation da, öğrencilerin ulaşım ve konaklama giderlerini karşılayarak kulüpten bu yıl da desteklerini esirgemedi.

Darüşşafaka Robot Kulübü Öğrencileri:

Kerem Tolu, Emirhan Subaşı, Sinem Kayan, Asil Can Dönmez, Ecem Kaval, Barış Demirci, Elif Çağla Karanfil, Buğra Uca, Veysel Kazancı, Güney Kılıç, Zeynep Tuna, Ahmet Turhan Ay, Emine Şevval Aygül, Mertcan Gür, Berk Durgut, Ahmet Cüce. Gözlemciler: Şeyhmus Aca, Eren Sanır, Ali Akgül.

Kulüp Öğretmenleri:

Gürsoy Mantaş, Metin Korkmaz

Kulübe Mekatronik alanında destek veren eğitmen:

Mete Karaca

Robot Kulübü’ne destek veren Siemens mühendisleri:

Özgür Aslan (Planlama – Mekanik – Robot Tasarımı)
Engin Bulanık (Elektronik – Programlama)
Tolga Kaya (Mekanik)
Eren Ulusoy (Ar-Ge – Elektronik)

Siemens mühendislerinden Özgür Aslan aynı zamanda kulübün robotta kullanılmak üzere daha fazla 3D Printer parçası üretebilmesi için kendi ürettiği 3D Printer’ı kulübe bağışladı.

“RECYCLE RUSH”: 2015 FRC yarışması için tasarlanmış geri dönüşüm temalı bir oyundur. Oyun, her birinde üçer takım olan iki farklı grupla oynanır. Gruplar, puan kazanmak için; kutuları skor platformunda üst üste yığmalı, yığının üstüne geri dönüşüm kutusunu koymalı ve son olarak “geri dönüşüm materyali” olarak sembolize edilen havuz makarnalarını gereken yerlere koyarak geri dönüşümü sağlamalıdır. Oyunun temasına uygun olarak tüm oyun materyalleri geri dönüştürülebilir maddelerden yapılmıştır.

robot-kulubu-subat-2015 (1)_rsz
FRC (First Robotics Competition)

FRC (First Robotics Competition), FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) bünyesinde doğmuş, gençler için oluşturulmuş uluslararası bir robot yarışmasıdır. FRC, 14-18 yaş arası lise öğrencilerinin mühendislik, liderlik ve girişimcilik becerilerini, yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini geliştirirken öğrencilere duyarlı profesyonellik ilkesini aşılamayı amaçlar. Bu yarışmada bir rekabet ortamı oluşturmaktansa öğrencilerin birbirlerine yardım ederek robotlarını geliştirmeleri hedeflenir. FRC’de her sene farklı bir görev seçiliyor ve takımlardan bu göreve uygun robot tasarlamaları bekleniyor. Her yıl ocak ayının ilk haftasında düzenlenen Kickoff gününde yarışmanın konusu NASA TV’de açıklanır. Kickoff günüyle Stop Build Day arasındaki 6 haftalık Build Season adı verilen süreçte her takım robotlarını inşa eder. Stop Build Day’de takımlar robotlarının inşasını bitirmiş ve robotlarını yarışma yeri olan ABD’ye kargolamış olmalıdır.

Darüşşafaka Robot Kulübü’nün FRC’deki başarıları:
• Seattle 2009 – “Judges Award”
• Chicago 2010 – “Imagery Award”
• Seattle 2011 – “Team Spirit Award”
• Chicago 2013 – 10 maçta 6 galibiyet, ilk yedek finalist
• Chicago 2014 – “EKOCYCLE™ Cube® 3D Printer Award”
robot-kulubu-subat-2015 (4)_rsz
Kulübün web adresleri ve sosyal medya hesapları:

• dackarobot.wix.com/dackarobot
www.sultansofturkey.com
• Twitter: DackaRobot
• Instagram: DackaRobot
• Youtube: RobotDacka

Ada Dijital Ajans