Darüşşafaka Ortaokulu 7. Sınıf Öğrencileri Santral İstanbul’daydı!

7. sınıf öğrencilerimiz motor-jeneratör ünitesini inceliyor 

7.sınıf öğrencilerimiz 16-25 Mayıs 2017 tarihleri arasında fen bilimleri dersi “Güç Santralleri” konusu altında Santral İstanbul Müzesi’ni ziyaret ederek, geçmişte İstanbul’a elektrik sağlayan Silahtarağa Termik Santrali’ni görme fırsatını buldular.

Toplamda 1,738.83 m2 taban alana ve 3,876.95 m2‘lik kullanım alanına sahip Enerji Müzesi’ni  inceleyen öğrencilerimiz yaklaşık bir saat müze yetkilileri eşliğinde yaptıkları çalışmada  enerji kaynakları, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu temalı Enerji Eğitimi Programı’nda birçok bilgiyi keşfederken keyifli bir deneyim yaşadılar.

Öğrencilerimiz enerji eğitim programı çalışmasında

Elektrik üretiminin ve İstanbul’un farklı semtlerine dağıtımının denetlendiği Kontrol Odası bölümünü ziyaretlerinde ise ayrıntılı kumanda aygıtları ve teçhizatıyla bir bütün olarak korunmuş olması ile çok etkilendiler.

Öğrencilerimiz kontrol odası hakkında bilgi alıyor

Son olarak öğrencilerimiz Enerji Müzesi’nin giriş katına kendi elektrik enerjisini üretebileceği, pil olabileceği, manyetik heykeller yapabileceği, inatçı bir bavulla uğraşacağı, binlerce volta çekinmeden dokunabileceği ve daha birçok deneyi gerçekleştirebileceği, tam 22 etkileşimli ünitenin yer aldığı, eğlence ile bilimin buluştuğu Enerji Oyun Alanı’nda keyifli vakit geçirerek birçok bilgi keşfettiler.

Öğrencilerimiz plazma küresini keşfediyor

Müze girişinde öğrencilerimizi karşılayan DŞ’74 mezunu Erdoğan Kahyaoğlu ile sohbet etme fırsatına da erişen öğrencilerimize gezi ve eğitim boyunca onlara eşlik eden Çocukistanbul’un kurucu ortağı Sibel Çetingöz ile etkileşim içinde vakit geçirme fırsatı buldular.

7B sınıfı öğrencilerimiz DŞ’74 mezunu Erdoğan Kahyaoğlu ile sohbet ediyor.

Tüm katkılarından dolayı Santral İstanbul Müzesi yetkililerine teşekkür ederiz.

Ada Dijital Ajans