Darüşşafaka öğrencileri İstanbul’un Kültürel Mirasına Sahip Çıkıyor!

20150405_122733
Anadolu Kültür’ün “Bilgi Avcıları Gizli Görevde – Beyoğlu Macerası” adlı projesi kapsamında Darüşşafakalı gönüllü lise öğrencilerimiz 5. Sınıf daimi öğrencilerimize Beyoğlu’nun kültürel mirasını tanıttı.
Anadolu Kültür işbirliği ile 5 Nisan 2015 Cumartesi günü gerçekleşen gezi sırasında 9 lise öğrencimiz; 23 kişilik 5. Sınıf öğrencilerimize liderlik etti ve İstiklal caddesi üzerinde belirlenen mekanlarda o yerin tarihi ve sosyal özellikleri ile ilgili kısa bilgiler aktardı.
5. Sınıf öğrencilerimiz, liseli abi ve ablaları ile birlikte Taksim Meydanı’ndan Galata Kulesi’ne kadar uzanan gezilerinin ardından “Bilgi Avcıları Sertifikalarını” aldılar. Gezi öncesinde Anadolu Kültür yetkilileri okulumuza gelerek, 5.sınıf daimi öğrencilerimize yazar Sara Şahinkanat ve çizer Ayşe İnan Alican’ın bu proje kapsamında kullanılan “Bilgi Avcıları Gizli Görevde – Beyoğlu Macerası” isimli kitabını hediye ettiler. 7- 11 yaş arası çocuklara Beyoğlu’nun kültürel mirasını sürükleyici bir hikâye ve renkli çizimlerle aktaran kitap öğrencilerimizin çok ilgisini çekti.

20150405_112509(1)
Anadolu Kültür’den Derya Bozaslan’ın sorumluluğunda, Projeler Birimi koordinatörlüğünde, Etkinlik Koordinatörlüğü ve Sosyal Bilgiler Bölümü işbirliğinde gerçekleşen gezi organizasyonunda öğrencilerimize Projeler Birimi’nden Astronom Buşra Gürbak ve Sosyal Bilimler Bölümü’nden Öğretmenimiz Canan Arıkan eşlik etti.
Projede görev alan liseli öğrencilerimiz, geziden önce Anadolu Kültür rehberliğinde 6 Mart 2015 Cuma günü Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr.Deniz Ünsal’dan “kültürel miras” konusunda bir eğitim aldı. Gönüllü öğrencilerimiz, ana uygulama gezileri öncesinde 14 Mart tarihinde Anadolu Kültür yetkilileri ile projenin uygulandığı liselerden biri olan Robert Kolej öğrencileri ile İstiklal caddesine giderek; eğitim amaçlı bir geziye katıldılar. Bu gezide rehberlik edecekleri öğrencilere yapılacak uygulamalar üzerinde çalıştılar.

“Bilgi Avcıları Gizli Görevde – Beyoğlu Macerası” projesinin bir sonraki kültürel miras gezileri 19 Nisan ve 10 Mayıs Pazar günlerinde gerçekleşecek. Proje ve projenin uygulandığı diğer lise ve ilkokullar hakkında bilgi almak için www.anadolukultur.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

20150405_115245

20150405_123147(1)

Ada Dijital Ajans