Daruşşafaka Öğrencileri Destination Imagination Ulusal Turnuvasında Okulumuzu Başarıyla Temsil Etti

Türkiye’nin yenilikçi zihinleri, dünyanın en büyük yenilikçilik organizasyonu olarak kabul edilen Destination Imagination (DI) yarışmasının 15-18 Şubat 2017 tarihlerinde Kuşadası’nda gerçekleşen Türkiye elemelerinde buluştu.

“DI Turk-Hayal gücüne Yolculuk Derneği” tarafından düzenlenen, Yenilikçi Problem Çözme Etkinliği, Türkiye’nin çeşitli illerinden yüzlerce okulun bilim, teknoloji, mühendislik, matematik, güzel sanatlar gibi değişik alanlarında yaratıcılıklarını, iletişim becerilerini, doğaçlama tiyatro yeteneklerini kullanarak yarıştığı turnuvada, Daruşşafaka 7. ve 8. Sınıf öğrencilerinden Ahu Tarası, Süheyla Öncü, Nazlı Eren, Özgenur Adıgüzel, İremnur Salar, Elanur Örkün ve İlayda Çam’dan oluşan  “ DAÇKA ConcorDIas ” takımı, İngilizce Öğretmenleri Yeşim Seven , Nilay Nurik ve Ceren Eteke liderliğinde, uzun bir hazırlık sürecinin ardından okulumuzu başarıyla temsil etmişlerdir.

Turnuvaya, Türkiye’nin çeşitli illerinden 367 okul ve yaklaşık 4000 katılımcı çeşitli kategorilerde yarışmıştır. Anlık görev mücadelelerinin yanı sıra, öğrencilerimiz performanslarını 37 takımın yarıştığı Güzel Sanatlar kategorisinde göstermişler ve takım mücadelesinde büyük beğeni kazanarak Türkiye ikincisi, genel değerlendirme de ise Türkiye dördüncüsü olarak bizleri gururlandırmışlardır. Öğrencilerimiz aynı zamanda tüm katılımcılar arasında gerçekleştirilen ‘Hashtag’ yarışmasında ise, #DAT2018 hashtag’i ile en güzel ve yaratıcı fotoğrafı paylaşarak, 367 okul arasından ödülün sahibi olmuşlardır.

Daruşşafaka Okulları olarak, organizasyonda emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

DESTİNATION IMAGINATION NEDİR ?

Amacı çocukların gerçek yaşamda karşılaşacakları problemleri çözmelerini sağlayacak ve hayatları boyunca kullanabilecekleri becerileri geliştirmek olan Destination Imagination’ın (DI) organizasyonu kapsamında, katılımcı ülke temsilcilikleri tarafından her yıl etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinliklerde en az iki, en fazla yedi kişiden oluşan takımlar her sene yayınlanan görevler için özel çözümler üretiyor. Görevler, teknik, bilimsel, güzel sanatlar, doğaçlama, yapısal ve sosyal sorumluluk olmak üzere altı farklı kategoride hazırlanıyor. Takımlar bu görevlerden istediklerini seçerek tüm takımlarla çözümlerini paylaşacakları DI etkinliğine hazırlanıyorlar. İlkokul, ortaokul ve lise seviyelerine göre ayrılan takımlar dışarıdan yardım almadan kendi özgün, yenilikçi ve yenilikçi çözümler üretip, bunu eğlenceli ve teatral bir sunuma dönüştürüyor. Çocuklar bu süreç boyunca, yardımlaşma ve karşılıklı saygı ilkeleri çerçevesinde, hızlı düşünme, karar verme, zaman yönetimi, problem çözme, takım çalışması gibi çok önemli becerileri güvenli ve eğlenceli bir ortamda keşfetme ve geliştirme imkanı buluyor.

Ada Dijital Ajans