Darüşşafaka Lisesinden 5 genç yazara New York’tan ödül

Öğrencilerimizin yaratıcılığı ve entelektüelliğini doruk noktasına çıkardığı heyecan verici bir haberi paylaşmanın gururunu yaşıyoruz. 

Mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde The Light Millennium, Inc. – A Charitable Global Human Advancement Organization tarafından düzenlenen prestijli J.U.C Ödülleri İngilizce yarışmasına 9, 10 ve 11. sınıflardan dokuz öğrencimiz katıldı. Yarışmada 3 farklı kategoride YAZMA- ARAŞTIRMA- MEDYA alanında seçilen konular üzerinde yazdıkları İngilizce makale, öykü ve araştırma çalışmalarında 5 öğrencimiz ödül almaya hak kazandı. 

17 Haziran’da sanal olarak gerçekleştirilen törende ‘Genel Yazı’ dalında Eren Koruyan; ‘Araştırma’ kategorisinde Emine Karaman birincilik; ‘Yazma kategorisinde Zeynep Özdemir ve ‘100.yılda Türkiye kategorisinde makalesiyle Hamide Begüm üçüncülük; Elif Yılmaz is 100.yılında Türkiye kategorisinde yazdığı makaleyle Amerika Atatürk Derneği tarafından Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. 

Ödül törenine Darüşşafaka Cemiyeti Üyesi ve Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Başkanı Dr. Serpil Tunçer ile Darüşşafaka yöneticilerinin değerli yönetici ve öğretmenleri katıldı. 

Ödül törenininde Darüşşafaka’yı anlatan bir konuşma yapan Dr. Serpil Tunçer, “Darüşşafaka, maddi durumu yetersiz, yardıma muhtaç, anne ve/ya babasını olmayan çocuklara cinsiyet ayrımı yapmaksızın savaş, yangın, deprem ve hatta çalkantılı dönemler esnasında kucak açmış, eşi benzeri olmayan bir kurumdur. 1873’ten beri, Darüşşafaka Cemiyeti yurdunu seven, özgüvenli, toplumsal farkındalık sahibi öğrenciler yetiştirme misyonunu sürdürmektedir.”  dedi.  Aynı zamanda Darüşşafaka’nın 160. kuruluş yıldönümüne de değindi ve beş öğrencimizin aldığı ödülün 160. Yılımızda ne kadar önemli olduğunu ifade etti. 

Öğrencilerimiz, Cumhuriyetimizin 100.yılında Atatürk ilke ve İnkılaplarının, ileri görüşlülüğünün Birleşmiş Milletler’in vizyonuyla ne kadar örtüştüğünü çeşitli kültürlerden akademisyenlerin bir araya geldiği jüriye başarıyla aktararak onların ülkemiz hakkında olağanüstü bir izlenim edinmelerini sağlamıştır.   

Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür ediyoruz. Kazanan öğrencilerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. 

Darüşşafaka Lisesi’nde ödül alan öğrencilerin dereceleri:

Araştırma kategorisinde;

Emine Karaman – Birinci

Genel Yazı kategorisinde;

Eren Koruyan – Birinci

Zeynep Özdemir– Üçüncü

Yazı (Yüzüncü Yılında Türkiye)  kategorisinde; 

Hamide Begüm Yıldız – Üçüncü

Amerika Atatürk Derneği Jüri Özel Ödülü

Elif Yılmaz 

Light Milllenium hakkında

Light Millennium kar amacı gütmeyen, New York merkezli (2001), insanlığın gelişimini ilke edinen, 2005 yılından itibaren Birleşmiş Milletler Küresel İletişim Birimi (#UNDGC_CSO) tarafından tanınan ve aktif üyesi olan bir sivil toplum örgütüdür.  

Ada Dijital Ajans