Darüşşafaka Lisesi Öğrencileri “Contemporary İstanbul”a Katıldı

Bu sene 12.si düzenlenen Contemporary İstanbul (Cİ) Çağdaş Sanat Fuarı”nı 17 Eylül Pazar günü Darüşşafaka Lisesi öğrencileri ziyaret etti.

  İstanbul Kongre Merkezi ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Contemporary İstanbul (Cİ), 11 yıldır Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen galerilerinin, sanatçılarının, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra koleksiyonerleri ve sanatseverleri bir araya getirmekte. Çağdaş sanatı odak noktasına alarak Türk sanatını dünya sanatıyla buluşturan Contemporary İstanbul, bu yıl geçtiğimiz senelerden farklı olarak kasım ayı yerine 15’inci İstanbul Bienali ile birçok sanat kurumunun ve galerisinin sergileriyle eş zamanlı olarak 14-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Contemporary İstanbul kapsamında ve Yıldız Holdingin sponsorluğunda gerçekleştirilen sanat atölyesine katılan öğrencilerimiz hayal güçlerinin ve estetik duygularının gelişimini destekleyecek çalışmaların içinde yer almanın yanı sıra, uzman eğitmenlerle birlikte yeteneklerini keşfetme fırsatı da buldular.

Atölyede bu sene sanatın izleyicisi ya da üreticisi olan çocukların, sanatın kendisi veya eserin bir parçası olmaları için tasarlanan etkinlikler yer aldı. Amaç, sanatı “yapmak” değil “olmak” aşamasına getirerek ve farkındalık sağlayarak çocuklar için resim, heykel, fotoğraf gibi bilindik türlerin dışına çıkarmak, teknolojiyi, kendini, sesini ve hareketlerini de bir sanata dönüştürebileceklerini göstermekti. Beş farklı atölyeye katılan öğrencilerimiz, stop – motion filmler çekip, tasarladıkları materyallerle kendilerini bir sanat eserine dönüştürebileceklerini görerek, sanatın hem somut nesnelerle hem de gölgelerle yapılabileceğini keşfedip doodle duvarında yeteneklerini sergilemiş oldular.

Ada Dijital Ajans