Darüşşafaka Lisesi, Bir Dönemi Daha Mezun Etti

Darüşşafaka Lisesi’nin 101 öğrencisinin yeni yaşamlarına uğurlandığı törene; Darüşşafaka Cemiyeti ve Eğitim Kurumları yöneticileri, Darüşşafakalılar Derneği ve Darüşşafaka Spor Kulübü yöneticileri, Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu üyeleri, bu yıl mezuniyetlerinin 50. yılını kutlayan 1974 yılı mezunları, Türkiye İş Bankası temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler, Darüşşafakalılar, veliler ve bağışçılar katıldı.

11.sınıf öğrencilerinden Nehir M. ile Adnan Can Ö.nün sunuculuğunu yaptığı tören; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarıyla Darüşşafaka’nın kurucularının değerli anısı önünde saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’yla başladı. Törenin açılış konuşmasını Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nilüfer Kavaklı yaptı.

Kavaklı: “Mezuniyet; başarı, büyüme ve geleceğe adım atma zamandır.”

Mezunlara Darüşşafaka’nın her zaman yanlarında olacağını hatırlatan Kavaklı, “Mezuniyet; başarı, büyüme ve geleceğe adım atma zamanıdır. Biliyorum ‘büyümek’ ve ‘gelecek’ kavramları bazılarımızda hafif bir tedirginlik, azıcık tüylerin ürpermesi, belirsizlik sebebiyle oluşan bir kaygı demek olabilir. Bildiğiniz, tanıdığınız, kendinizi güvende hissettiğiniz konfor alanından, Darüşşafaka’nın şefkatle saran ortamından, şefkat kapısından çıkmak demektir çünkü… Ancak gerçekten yalnız değilsiniz gençler. Düşünün!.. Yıl 1863… Art arda gelen savaşlar, isyanlar, işgaller, yokluk… Savaşlarda babasını yitirmiş çocuklar… Hayat güvenilir bir yer değil gibi gözüküyor. Ama beş Osmanlı paşası, o çocuklar için hayatı daha güvenli yapmak için harekete geçiyor. Yalnız değilsiniz diyorlar, fırsat eşitliği diyorlar. Hayatın güvenilir bir yer olduğunun kanıtı olmayı seçiyor ve Darüşşafaka’yı kurarak bunu yaratıyorlar. İşte bu okul, bu değerler üzerine kurulu… Bunu hiç unutmayın.” dedi.

Arpacı: “Sizin başarılarınız ülkemizin başarıları olacaktır.”

Kavaklı’dan sonra kürsüye gelen Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, 151. Döneme şöyle seslendi: “Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk hâlinde yaşatır ya da esaret ve sefaletle terk eder’ sözünde de vurguladığı gibi, milletimizin şanlı ve yüksek bir topluluk halinde yaşaması için siz gençlere büyük görevler düştüğünün bilincinde olun. Türk milleti olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz; millî birlik ve beraberliğimizin teminatı olan ulusal değerlerimize sahip çıkmak, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ruhu koruyup, bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk ulusu dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde girecektir. Ve sizin başarılarınız ülkemizin başarıları olacaktır. ‘Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.’ Yeni bir akademik hayata yelkenlerinizi açarken bu yolda çok çalışın.”Arpacı’dan sonra Darüşşafaka Spor Kulübü Başkanı Abdurrahman Saruhan (DŞ’08) ve Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Merve Kalyoncu (DŞ’98) 151. Dönem’e hitap ettiler.

Güleç: “Sizleri 85 milyonun desteğiyle uğurluyoruz.” 

Bugün mezun olan 101 gencin 2016-2017 ders yılında Darüşşafaka’ya başladığını hatırlatan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, “Bugün, 8 yıl boyunca emek verdiğimiz fidanları yeni yaşamlarına uğurladığımız gündür. Bugün hepimizin en gururlu ve mutlu günüdür.” dedi.  Oğuz Güleç, 151. Dönem mezunlarına şöyle seslendi: “Sizleri de ağabeyleriniz ve ablalarınız gibi 85 milyonun desteğiyle uğurluyoruz.  Her birinizin ülkemizin ve dünyanın en iyi üniversitelerine yerleşeceğine, başarıdan başarıya koşacağınıza ve en önemlisi ‘iyi insan’ olacağınıza; girdiğiniz her ortamda ‘İşte bir Darüşşafakalı’ dedirteceğinize inancım tam!.. Bugün sizler, Türkiye’nin en saygın liselerinden Darüşşafaka’nın diplomasıyla buradan ayrılırken geride bırakacağınız okulunuzu sizden sonra gelen kardeşlerinize teslim ediyorsunuz. Darüşşafaka’nın yönetim nöbetini tutan bizler de zamanı geldiğinde bu bayrağı sizlere teslim edeceğiz. Bilmenizi istiyorum ki; o güne kadar var gücümüzle bizlere emanet edilen bu bayrağı daha yükseğe çıkarmak için çalışacağız. Daha fazla çocuğumuza bu çatı altında fırsat eşitliği sağlamak, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en iyi okulları arasında yer almak, dünyamızın ve ülkemizin yarınlarını inşa edecek liderler yetiştirmek için çalışacağız.”

Gürtuna: “Unutmayın; azim, öğrenme, kararlılık ve neyi nasıl yapacağınızı bilmek, çok ama çok önemlidir.”

Ardından 151. Döneme “Son Ders” konuşması yapan IBM Genel Müdürü Işıl Kılınç Gürtuna, Darüşşafaka Lisesinin mezuniyet törenine katılmaktan duyduğu mutluluğu belirterek, “Sevgili öğrenciler, neslinizin anahtar kelimesinin ‘adaptasyon’ olduğunu düşünüyorum. Çünkü yaşadığımız bu dönemde teknoloji hiç olmadığı kadar hızlı değişiyor. Bir ay önceki teknoloji bir ay sonra eskimiş olabiliyor. Bu yüzden neslinizin anahtar kelimesinin ‘adaptasyon’ olduğunu söyledim. Çabuk öğreniyor, hızla değiştiriyor, olayların öncesini ve sonrasını ön görebiliyorsunuz. Hiçbir şeyi statik almayın. Bugün verdiğiniz kararları sonsuza kadar sürdüreceğinizi düşünmeyin ama kararlarınız için azmedin. Unutmayın; azim, öğrenme, kararlılık ve neyi nasıl yapacağınızı bilmek, çok ama çok önemlidir.” dedi.

151. Dönem öğrencilerinin sekiz yıllık Darüşşafaka yolcuğuna anlatan kısa filmin gösteriminin ardından geçilen ödül takdim töreninde Darüşşafaka Lisesini birincilikle bitiren Osman Yiğit U.ya ödülü Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç tarafından; ikincilikle bitiren Hamide Begüm Y.ye ödülü Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Eğitim Komisyonu Başkanı Erman Süsler tarafından ve üçüncülükle bitiren Deniz Baran K.ye ise ödülü Ebru Arpacı tarafından verildi.

Darüşşafaka Lisesi’ni birincilikle bitiren Osman Yiğit U., yaş kütüğüne 151. Dönem plakasını çaktı.

Celalettin Çağlar (DŞ’69) Ödülü

“Fen bilimleri” ve “matematik” derslerinde başarılarıyla öne çıkan öğrencilere verilen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Celalettin Çağlar’ın (DŞ’69) özel ödülü ise bu yıl fen alanında Zeynep İlkim D. ve matematik alanında Hamide Begüm Y.nin oldu. Öğrencilere ödülleri, 12. Sınıflar Müdür Yardımcısı İbrahim Deniz tarafından takdim edildi.

Törende; mezuniyetlerinin 50. yılını kutlayan 1974 mezunlarını temsilen “Geleneksel 50. Yıl Konuşması”nı yapmak üzere kürsüye çıkan Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen, şunları söyledi: “Sizler 151. Dönemsiniz, biz de 101. Dönem oluyoruz. 50 yıl sonra, 2074 yılında sizler bizim yerimizde olacaksınız, 201. Dönem de sizin yerinizde. O gün bizden daha kalabalık, eksiksiz olun. İrtibatınızı kaybetmeyin ve sağlığınıza dikkat edin. Darüşşafaka’yı hep çok sevin ve ona hizmet edin.” Beşir Özmen, mezunları Dede Korkut’a atfettiği şu sözlerle uğurladı: “151. Dönem Hey! Karlı kara dağlarınız yıkılmasın, gölgesi büyük kaba ağaçlarınız kesilmesin, coşkun akan ırmaklarınız kurumasın, kanatlarınızın ucu kırılmasın, tekerinize taş değmesin, bahtınız devrilmesin, kara kaygılar başınıza toplanmasın, Kadir Allah sizi namerde muhtaç etmesin.  Mezuniyetiniz kutlu olsun!”

Özmen’in konuşmasının ardından 1974 mezunları anı diplomaları Oğuz Güleç tarafından takdim edilirken, 1974’lülerin 151. Dönem YKS 1.sine verilmek üzere hazırladığı hediye de Beşir Özmen tarafından Ebru Arpacı’ya teslim edildi.

Geleneksel bayrak ve flama devir teslim töreninde 151. Dönem öğrencilerinden Nazime Y. ile Ege D. bayrak ve flamayı, 11. sınıf öğrencilerinden Sahra İrem Ö. ve Efe Ö.ye teslim etti.

Daha sonra, beklenen an geldi ve 150. Dönem mezunları tek tek diplomalarını aldı.
Mezuniyet töreni, hep bir ağızdan söylenen Darüşşafaka Marşı’nın ardından kep atma ritüeliyle son buldu. 

Ada Dijital Ajans