Darüşşafaka Lisesi 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışmasının 4.sünü Gerçekleştirdik

Bu yıl 16-Mart 2019 günü her biri 3 öğrenciden oluşan 25 takım, 3 boyutlu yazıcılarla tanıştılar.Fusion 360 tasarım ve modellemeye giriş, 3D yazıcıların, çalışma prensipleri ve baskı alma konularında eğitimler aldılar. 17 Mart 2019 günü takımlar, kendilerine verilen ‘’İnovasyon her yerde‘’ teması çerçevesinde çalıştılar ve projelerini bir iş fikrine dönüştürerek 3D yazıcılarla basılabilecek bir ürün geliştirdiler. Mentörlerimiz tasarım sürecinde takımlara rehberlik ettiler. Takımların geliştirdikleri ürünleri 3D atölyemizde bastık.Yarışma günü takımlar tasarım ve iş fikirlerini jüri üyelerine ve misafirlere sundular. Takımların çalışmaları, yarışmanın daha önce açıklanan ölçütleri doğrultusunda jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Misafir takımlar ve Darüşşafaka Lisesi takımları ayrı kategorilerde yarıştılar. Yarışmada fusion 360 eğitimine katılan tüm öğrenci ve danışman öğretmenlerine Autodesk fusion 360 eğitimine katılım sertifikası ile yarışmaya katılım belgesi verildi. Ayrıca dereceye giren takımlara 1.lik, 2.lik, 3.lük ve BNP Paribas Cardif jüri özel ödülü verildi.

 

Bu yıl yarışmanın ana sponsoru BNP Paribas Cardif olurken, iki hafta sonu süren bu yoğun çalışmada Siemens, Autodesk ve 3Durak da mentor ve jüri olarak etkinliği desteklediler.Genesys’ten Atalay AKTAŞ yılın inovasyon teması ile ilgili konuk konuşmacısı oldu.
Yarışmada misafir okullar kategorisinde Sezin Okulları 1.lik, Istanbul Bilim Sanat Merkezi 2.lik, SEV Amerikan Lisesi 3. lük, Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi BNP Paribas jüri ödülüne,TED Rönesans Anadolu Lisesi 3D Kulübü özel ödülüne layık görüldü.Birinci olan takıma 3D yazıcı,2. Olan takıma 3D kalemi,3.olan takıma takım üyelerinin büstü verildi. Jüri özel ödülü alan takım üyeleri yemek daveti kazandılar.
Darüşşafaka Lisesi kategorisinde Nevzatcan ÇELİK, Şeyma Nur KOÇ ve Süleyman ALTUNDAĞ’dan oluşan Darüşşafaka-1 takımı 1.lik, Halenur KONUK, Hatice HADİMLİ, Sude BOZKURT’tan oluşan Darüşşafaka-4 takımı 2.lik, Hurşit KARTALOĞLU, Efe Baran TEKİN, Mustafa Ergün UZAMIŞ’tan oluşan Darüşşafaka-3 takımı 3.lük ödülüne layık görüldü. Öğrenciler Media Markt hediye çeki kazandılar.
Darüşşafaka Ortaokulu’nu temsilen etkinliğe misafir olarak katılan Junior Darüşşafaka takımı ilham veren takım ödülüne layık görüldü.

Etkinlik 1. Gün Atölyeler

Etkinlik 2. Gün Atölyeler

3. Gün Ödül Töreni 

Ada Dijital Ajans