Darüşşafaka Lisesi 143. Dönem öğrencileri, 23 Haziran Cuma günü Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı.

Yaşam merdivenlerinin basamaklarını henüz tırmanmaya başlamışken uzanan sıcak bir eldir Darüşşafaka. Siyahın sessizliğinden yeşilin umuduna yolculuktur Darüşşafaka. Bugün 66 öğrencimiz için biten bu yolculuk, yepyeni bir yolculuğun başlangıcıdır aslında…

Darüşşafaka mezunları arasına 66 genç daha katıldı. Darüşşafaka Lisesi 143. Dönem öğrencileri, 23 Haziran Cuma günü Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı.
Törende; mezuniyetlerinin 50. yılını kutlayan 1967’lilere anı diplomaları takdim edilirken, genç mezunlara son derslerini Darüşşafaka Cemiyeti Eğitim Komisyonu Üyesi, Eğitim Bilimci Dr. Özgür Bolat verdi.
Darüşşafaka’nın yeşil-siyah kapısından içeri 10 yıl önce giren 66 öğrencinin üniversiteye uğurlandığı törene; Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Yöneticileri, 1967 yılı mezunları, Türkiye İş Bankası Temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler, Darüşşafakalılar, veliler ve bağışçılar katıldı.
Ülkemizin kurtarıcısı; çağdaş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları ile Darüşşafaka’nın kurucularının değerli anısı önünde saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’yla başlayan törenin açılış konuşmasını Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nimet Atabek yaptı.
143. Dönem mezunlarını kutlayan Atabek, “Bugünden sonra gök kubbenizin ışığını 154 yıldır ışık saçan Darüşşafaka’dan alacaksınız ve siz de bir Darüşşafakalı olarak dünyanın her köşesinde ışık olacaksınız. Değerlerimiz, yaşam kaynağınız olacaktır. İlkelerimiz size can verecektir. Felsefemiz hayat duruşunuz olacaktır. 21. yüzyıl becerilerinizle yaşam boyu öğrenmeye hazırsınız. Bilimin yolunda, birikiminizle ve becerilerinizle ilerleyeceksiniz. Entelektüel merakınızla; yaratıcı ve yenilikçi projelere imza atacaksınız. Dünya vatandaşı olacağınızı; kendinizi, ailenizi, okulumuzu ve ülkemizi her durumda ve ortamda en iyi şekilde temsil edeceğinizi de biliyoruz. Sevgili gençler, özgürlüğünüzün anahtarını Ulu Önder Atatürk’ün sözlerinin ışığıyla veriyoruz. ‘Tek bir şeye ihtiyacınız var, çalışkan olmak.’ Türkiye Cumhuriyeti’ni gönül rahatlığıyla sizlere emanet ediyoruz. Bugün hayat boyu öğrenme yolculuğunu başlıyor. Yolunuz açık olsun. Uğurlar olsun. Sizleri sevgiyle selamlıyorum” dedi.
Törende, artık bir gelenek haline gelen 50. yıl anı diplomaları takdim edildi. Kardeşleriyle aynı mutluluğu yeniden yaşayan 1967 mezunlarını temsilen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Tunçer Gömeçli bir konuşma yaptı. Ayrıca, 1967 mezunlarının Darüşşafaka Lisesi’nden bu yılki üniversite sınavında en iyi sonucu alan öğrenciye vereceği armağan, Gömeçli tarafından Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nimet Atabek’e teslim edildi.
Ardından kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ise yeni mezunlara şöyle seslendi: “Sanat, bilim, spor, siyaset; hangi alanda olursa olsun, çağın size sunduğu olanaklardan sonuna kadar faydalanarak iyi fikirlerinizi hayata geçirecek, iyi işler yapacak, dünyamıza değer katacaksınız. Ama en önemlisi, karakterinizle toplumda parlayan yıldızlar olacaksınız. Atatürk ilkelerine bağlı, insanlara ve çevremize saygılı, yenilikçi, sorumluluk alan, sorgulayan ve düşüncelerini özgür olarak ifade edebilen, demokratik, dürüst, güvenilir, adil, çalışkan, elinden gelenin iyisi olmaya çalışan gençler olarak uğurluyoruz sizi. Siz bu ülkenin geleceğisiniz. Darüşşafakalı olmak, 154 yıllık geçmişi olan, sağlam değerlere sahip, misyonu ve vizyonu güçlü bir ailenin parçası olmak demektir. Hayal etmek, başaracağına inanmak ve başarmaktır. Yolunuz açık olsun… Her birinizin bunu yapabileceğine olan inancım sonsuzdur. Sizden gelecek her mutlu haber, tüm Darüşşafaka ailesini çok sevindirecek, bunu bilin.”
Darüşşafaka’nın tüm bireysel ve kurumsal destekçilerine teşekkür eden Talha Çamaş, “Bugün mezun olan 66 gencimiz, sizin de en büyük mutluluk ve gurur kaynağınız, bunu biliyoruz. Ülkemizin geleceğine dair umutlarımızı yeşerten aydınlık Daçkalı gençlerimizle dünya daha güzel, yaşanılabilir bir dünya olacak” diye konuştu.
Çamaş, 1939 yılından beri Darüşşafaka’yı destekleyen ve 2008 yılından bu yana da “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle Darüşşafaka’nın en büyük kurumsal destekçisi konumunda bulunan Türkiye İş Bankası’nın bu proje kapsamında bu yıl ilk mezunlarını verdiğini söyledi. “Dokuz yıl önce İş Bankası bursiyerleri olarak Darüşşafaka’da eğitimlerine başlayan 6 pırıl pırıl öğrencimizi bugün üniversiteye uğurlamanın heyecanı içindeyiz. İş Bankası Yöneticileri de bugün bizlerle bu heyecanı paylaşıyor. Türkiye İş Bankası’nın tüm değerli yöneticilerine Darüşşafaka’yı bu denli sahiplendikleri ve öğrencilerimizin geleceğini aydınlattıkları için teşekkür ediyorum” dedi.
Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Müjde Süme de genç mezun Daçkalılara seslenerek, derneğe üye olmaya davet etti.
Çamaş’ın ardından söz alan Öğrenci Birliği Temsilcisi, 11. sınıf öğrencisi Muhammet Enes Kırma ise duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti: “Eminim hepimiz buradan kucak dolusu anılarla ayrılıyoruz ve bundan daha önemlisi şu an arasında oturduğunuz, size kardeş kadar yakın olan onlarca insan var artık. Bundan sonra dimdik durup gururla ben DAÇKA’lıyım diyecek olan sizlersiniz. Sahip olduğumuz mukaddes değerlere sımsıkı bağlanarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için el birliği ile çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur’ nasihatine uyarak çalışır, üretir ve yaşarsanız elbette ki kısa zamanda mirasçısı olduğunuz şeyler artacak ve onlardan aldığınız güçle belki akrabanızın veya komşunuzun istediği gibi bir başarı değil de bir Darüşşafakalı olarak sizin istediğiniz başarıya en kısa zamanda ulaşacaksınız.”
143. Dönem Birincisi Oğuzhan Zaim, İkincisi Nehir Durmuşoğlu ve Üçüncüsü İlknur Beken’e ödülleri, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Eğitim Komisyonu Başkanı Hakan Tahiroğlu ve Darüşşafaka Lisesi Müdürü Nimet Atabek tarafından takdim edildi.
Yaş kütüğüne 143. Dönem plakasını çakan Oğuzhan Zaim, şunları söyledi: “Daha dokuz yaşındayken DAÇKA’ya attığım bu adım bana farklı şehirlerden, farklı kültürlerden insanlarla bir arada olma olanağı sundu. DAÇKA’nın bana kattığı en değerli, en paha biçilemez şey olan ailemi kurdum ben. Darüşşafaka Lisesi mezunları olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizin en önemli koruyucularıyız. Kimse tereddüt etmesin ki akla ve bilime dayalı çağdaş uygarlık yolunda aydınlık yarınlar için her türlü ülke sorununda bir fikrimiz bir çözümümüz olacaktır. Düşünüyoruz, araştırıyoruz, tartışıyoruz, eleştiriyoruz. Salt teorik bilgiyle yetinmeyiz, bu bilgileri pratikle birleştirmeyi ilke edinmiş okulumuzun her geçen gün bize daha iyi bir eğitim sunma çabasının karşılığını, biz de başarılarımızla vermek istiyoruz. Başta bu on senelik maceranın en önemli kahramanı olan, 143. Dönemin annesi Muzaffer hocama ve bize emeği geçen nice öğretmenlerimize teşekkürlerimi sunarım. Ben ve arkadaşlarım her Darüşşafakalı gibi ömrümüzün sonuna kadar bu kuruma olan vefa borcumuzu ödemek adına var gücümüzle çalışacağız ve bu 154 yıllık çınarın nice 154 yıllar daha ayakta durması için çabalayacağız. Sevgili kardeşlerim, şiddetin acımasızlığın, çıkarcılığın, her türlü sömürünün, savaşların kol gezdiği bir dünyada, en acil ihtiyaç iyiliktir, sevgidir, saygıdır; her varlığa güzel bakmaktır ve güzeli görmektir. Güzel bakın, güzel görün. Hepimizin yolu ve şansı açık olsun. Her şey gönlümüzce olsun.”
Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Darüşşafaka Yakacık Rezidans bağışçısı, emekli öğretmen Fahriye Moral, dönem birincisi Oğuzhan Zaim’i başarısından dolayı kutlayarak, para ödülü verdi.
Oğuzhan Zaim de 154 yıl önce başlatılan aydınlanma hareketinin bugünkü temsilcisi olan Talha Çamaş’a ve “143. Dönemin annesi” olarak nitelendirdikleri, bu yıl emekli olan rehberlik öğretmenleri Muzaffer Aydın’a 143. Dönem adına bir teşekkür plaketi verdi.
Dört yılın akademik ortalamasında okul birinci, ikinci ve üçüncüsünden sonra “fen bilimleri” ve “matematik” derslerinde başarılarıyla öne çıkan öğrencilere verilen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Celalettin Çağlar’ın (DŞ’69) özel ödülüne ise bu yıl Hacı Ömer Güven ve Berk Durgut layık görüldü. Öğrencilere ödüllerini, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülent Topbaş takdim etti.
143. dönem öğrencilerinin Darüşşafaka’daki son derslerinin öğretmeni, Eğitim Bilimci Dr. Özgür Bolat’tı. Konuşmasında kendi yaşam öyküsünden de örnekler veren Bolat, “Başarı odaklı olmak yerine, değerli olduğunuzun farkında olarak elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın, mutluluk ve başarı kendiliğinden gelecektir. Asıl mutluluk veren, başkalarının yaşamlarına yaptığımız etkidir. Siz bu etkiyi nasıl yaratacağınızı düşünün. İş bulamasam da yaşam bana bakar diye düşünebiliyor musunuz? Böyle düşünebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Yaşama ve kendinize güvenin, inanın” dedi.
Konuşmasından sonra Dr. Özgür Bolat’a Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Ayşe Görey tarafından bir teşekkür plaketi sunuldu.
Ardından flama devir teslim töreni yapıldı. Flamayı 143. Dönem Birincisi Oğuzhan Zaim, 144. Dönem’den Muhammet Enes Kırma’ya teslim etti.
Daha sonra, beklenen an geldi ve 143. Dönem mezunları tek tek diplomalarını aldı.
Dokuz yıl önce “81 İlden 81 Öğrenci” projesi kapsamında İş Bankası bursiyerleri olarak Darüşşafaka’da eğitimlerine başlayan 6 öğrenciye diplomalarını İş Bankası Yöneticileri Suat Sözen ve Müge Nevşehirli Veziroğlu takdim etti.
Diploma sevincini yaşayan mezunlar, hep bir ağızdan Darüşşafaka Marşı’nı söyledi ve keplerini havaya attı.
Diploma törenin ardından yeni mezun Darüşşafakalılar, İstanbul Vilayetler Evi’nde düzenlenen partide aileleri ve öğretmenleriyle birlikte eğlendi.
Yolunuz açık olsun 143. Dönem! Yollarınız birbirinizden ve yuvanız Darüşşafaka’dan hiç ayrılmasın!

Ada Dijital Ajans