Darüşşafaka Havacılık ve Model Uçak Kulübü, Türkiye Hava Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Salon Model Uçak Yarışmasında 3 derece kazandı.

Türkiye’nin iki salon modeli kategorisinde serbest uçuş rekorlarına sahip olan Darüşşafaka Ortaokulu Havacılık ve Model Uçak Kulübünden dört öğrencimiz 20 Mayıs 2018 tarihinde Mimar Sinan Koleji Kapalı Spor Salonunda düzenlenen Salon Modelleri yarışmasında Küçükler sınıfında birincilik ve üçüncülük, Yıldızlar sınıfında ise ikincilik ödülünü kazandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kulüp öğretmeni Yusuf Öztürk’ün yönetiminde, 6. sınıflardan Ali Kemal Çınar, Adıgüzel Mahmut Yurt, Furkan Kucum ve 7.sınıflardan Fadime Nur Fidan kendi tasarımı DAÇKA NOVA modellerini başarıyla uçurdu.

Uçuş sürelerine göre derecelendirme yapılan yarışmada 30 farklı okuldan 88 lisanslı yarışmacı yarıştı. Öğrencilerimiz aynı zamanda bu yarışmalara katılabilmek için Darüşşafaka Spor Kulübü Hava Modelciliği branşı sporcusu olarak tescil edildi.

 

 

 

 

 

 

KÜÇÜKLER KATEGORİSİ

  1. ALİ KEMAL ÇINAR (DARÜŞŞAFAKA) – 78 P
  2. MUHAMMED YUSUF UYAN – 54 P
  3. ADIGÜZEL MAHMUT YURT (DARÜŞŞAFAKA) – 49 P

 

 

 

 

 

 

YILDIZLAR KATEGORİSİ

  1. EMRE ÖZBAŞ – 82 P
  2. FADİME NUR FİDAN (DARÜŞŞAFAKA) – 70 P
  3. SAMET EFE KARAHAN – 61 P

 

 

 

 

 

Bu seneki yarışma şartlarına göre, serbest uçucu modeller 50x50cm kutuya sığmalı, balsa ağacından yapılmalı, herhangi bir dış kontrol olmadan tamamen serbest uçmalı ve gücünü lastik motordan sağlamalı. Modellerin hafif yapılması uçuş süresini o kadar uzatmaya imkan sağlar. Fakat modellerin spor salonu tavanına çarpması ise uçuşu riske sokan bir diğer faktör. Ayrıca modelimiz elden çıktıktan sonra salonun duvarlarına çarpmadan güvenle uçmalı ve inişi sırasında bir kaza-kırıma uğramamalı. Tüm bu değişkenler içinde modelin başarılı bir uçuş yapmasını sağlamak için verilen uçuş ayarları ise tecrübe ve bilgiye dayanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

DAÇKA NOVA modellerimiz yarışmada en fazla 1 dakika 22 saniye olmak üzere ortalama 1 dakika uçuş performansı gösterdi.

Öğrencilerimiz bu deneyimi Model Uçak Atölyemizde kazanıyor. Simülatörde ve spor salonunda modellerine çeşitli testler uygulayarak aerodinamik prensiplerini tecrübe etmiş oluyor. Bu yarışmalarda uçuş yapabilmek için çeşitli değişkenler ile doğru uçuş ayarı yapmak şart. Uçuşu şansa bırakmak mümkün değil. Öğrencilerimiz attığı her adımı yıl içinde kazandığı tecrübelerine dayandırıyor.

 

 

 

 

 

 

Kulübümüz bu sezon daha önceki yarışmalarda da çeşitli kategori ve sınıflarda dereceye girerek 12 Ferdi madalya ve 3 takım birincilik kupası kazandı.

 

 

 

 

 

Aşağıdaki linkten kulübümüzle ilgili TRT Çocuk haber videosunu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=CBKZ3Z8ZAcU

Ada Dijital Ajans