Darüşşafaka FRC Robot Takımımız Sultans of Türkiye Chairman’s Award Kazandı!

3-5 Aralık 2015 tarihlerinde Ülker Sports Arena’da Fikret Yüksel Vakfı’nın düzenlediği FRC Off- Season Türkiye’de başarısını gösteren robot takımımız, turnuvanın en prestijli ödülü olan Chairman’s Award’ı kazandı.
FB_IMG_1449494574221
#2905 Sultans of Türkiye ödüllerini alırken
Sekiz yıl önce FRC turnuvalarına ABD’de katılan ilk Türk takımı 2905 numaralı Sultans of Türkiye, Türkiye’de ilk kez düzenlenen FRC turnuvasında diğer takımlara örnek olan ve FIRST ruhunu en iyi yansıtan takım seçildi. Yirmi sekiz takımın yer aldığı turnuvada üç gün boyunca arkadaşça mücadele eden takımlar çok heyecanlı ve keyifli anlar yaşadılar. Bu turnuva ile birlikte birçok Türk takımı da FRC’nin büyük heyecanını yaşayarak organizasyonun bir parçası olma keyfini yaşadılar.
IMG_20151204_164317 (1)
Maç öncesi robotların son kontrolü yapılıyor
FRC’nin kurallarına uygun olarak 16 Ekim 2015’te robotlarını hazırlamaya başlayan takımlar, 30 Kasım 2015 tarihinde robot üstündeki çalışmalarını tamamlayarak turnuvaya götürmek üzere paketlemişlerdi.
FIRST kar amacı gütmeyen bir vakıf olup, gençlerin bilim ve teknolojiye olan ilgisini arttırmayı amaçlayan programlar sunmaktadır. Lise öğrencileri için uygulanan FRC’ye, on dokuz farklı ülkeden yetmiş binin üzerinde öğrencinin katılmış olup Sultans’ın da içinde yer aldığı 2015 sezonuna sekiz Türk takımı başvurmuştur.
Nasa, Microsoft, Boeing gibi firmaların sponsor olduğu FRC organizasyonlarının Türkiye’de başlaması için çalışmalarını sürdüren Fikret Yüksel Vakfı’nı yöneten Susan Burchard açılış konuşmasında “Eğer bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz, yapamazsın diyenlere kulak asmayın.” diyerek gençlere Off-Season FRC Türkiye Turnuvası’nı örnek gösterdi.
Susan Burchard’ın konuşmasının arkasından söz alan 2013 mezunumuz Beren Kayalı, Darüşşafaka Robot Kulübü’nde yer almanın kendisine neler kazandırdığını ve meslek seçiminde robot kulübünün nasıl yön verdiğini belirterek turnuva katılımcılarını bilgilendirdi.
IMG_20151205_091817
Susan Burchard açılış konuşması yaparken
frcc2

2013 mezunumuz eski robot kulübü öğrencimiz Beren Kayalı
Turnuvada Beren Kayalı ile birlikte gönüllü olarak çalışan öğrencilerimiz Ahmet Cüce, Tuğçe Uysal ve mezunlarımız Doğucan Yenidünya, Furkan Turhan, Sarp Nalçın ve İrem Çabuk saha ve maçların düzeninden sorumlu iken yarışmanın sunuculuğunu Onur Çolakel ve Hakan Balcan üstlendi.
Oyunun teması olan “Aim High” için robotlarını farklı stratejilerle hazırlayan ekipler kıyasıya mücadele ederken birbirleri ile yardımlaşma olanağı da buldular.
Ödül Töreninin başlangıcında Susan Burcard ve eşi Gary Burchard, sekiz yıl önce Türkiye’de ilk FRC montörü olarak çalışmaya başlayan ve halen Darüşşafaka FLL – FRC takımlarının çalıştırıcısı olan Fen ve Teknoloji Öğretmeni Müge Tuvay’a bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalarından dolayı teşekkürlerini ileterek çiçek takdim etti.
IMG-20151205-WA0004
Gary Burchard, Susan Burchard ve Müge Tuvay
IMG_20151205_184806

FRC robot takımımız Sultans ve Fikret Yüksel Vakfı Yöneticileri Susan ve Gary Burchard
IMG-20151205-WA0006

Turnuvada yer alan 9. sınıf öğrencilerimiz Cem Arda Fil, Aslıhan Okur, Nur Evşan Birinci, Şevval Keskin, Eren Sanır ve 10. sınıf öğrencilerimiz Ömer Öz, Barış Demirci, Elif Çağla Karanfil, Zeynep Tuna, Ahmet Turhan Ay, Ecem Kaval, Sinem Kayan, Yakuphan Emre Kendir, Kerem Cem Kızmazcan, Emine Şevval Aygül, Mertcan Gür ve mentorları Müge Tuvay ve Selim Çile, Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım

Ada Dijital Ajans