Darüşşafaka FRC Robot Kulübü’ne Ödül

Darüşşafaka FRC Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, FIRST Regional İstanbul 2018 yarışmasından Jüri Özel Ödülü ile döndü

ABD’de 26 yıldır düzenlenen uluslararası FIRST Robotics Competition Yarışması, 1941 Darüşşafaka mezunu Fikret Yüksel tarafından kurulan Fikret Yüksel Vakfı’nın organizasyonuyla 10-12 Mart tarihlerinde İstanbul’da ilk kez gerçekleştirildi.

Türkiye’nin ilk FRC Robot Kulübü olarak bu alanda öncü konumda bulunan Darüşşafaka FRC Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, FRC Robot Kulübü öğretmeni ve Elektrik-Elektronik Mühendisi Mete Karaca’nın yönetiminde ve Siemens’ten Makine Mühendisi Arif Deniz ile Satış Destek Mühendisi Darüşşafaka 2012 mezunu Ulaş Çavdar’ın mentorluğunda yarışarak, üç günlük turnuvayı Jüri Özel Ödülü’nü kazanarak tamamladı.

Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Behice Tezçakar Özdemir, Sultans of Türkiye ekibini ziyaret etti. Sultans of Türkiye ekibi üyeleri: Eren Sanır, Şeyhmus Aca, Nur Evşan Birinci, Cem Arda Fil, Şevval Keskin, Aslıhan Okur, Burcu Özkan, Belsu Seyran, Mutlu Demir, Ceren Ulusoy, Mert Aykutlu, Şevval Öztürk, İmran Durmuş, Sinem Keleş, Yasir Türkaslan, Aysun Yıldız Yılmaz, Toprak Bilici, Dudunur Özdamar

Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen 36 robot kulübünün dışında; Norveç’ten gelen HELL Robot Kulübü, FIRST Vakfı kurucusu Dean Kamen, Fikret Yüksel Vakfı yöneticileri Susan Burchard ve Gary Burchard ve ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Jennifer Davis’in de katılımı Ülker Arena’daki turnuvaya renk kattı.

ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer Davis ve Sultans of Türkiye ekibi

Turnuvada “4th Dimension”, “Giresun” ve “Oğuzhan Robotics” takımlarından oluşan ittifak, birinci olarak ABD’nin Houston kentinde düzenlenecek turnuvaya katılmaya hak kazandı.

Sultans of Türkiye Takım Kaptanı Eren Sanır, Türkiye’nin ilk FRC robot kulübü olarak tecrübeli bir ekip olduklarını ve bugün çeyrek finale kalarak deneyimlerine bir yenisini daha eklediklerini söyleyerek Darüşşafaka ailesine destekleri için teşekkürlerini iletti.

Sultans of Türkiye Halkla İlişkiler Sorumlusu Şevval Keskin ise; bu unutulmaz deneyimleri yaşamasını Darüşşafaka’ya borçlu olduğunu, bu kulüpte bir robottan çok daha fazlasını öğrendiğini ve robot kulübü olmasaydı bu kadar fazla arkadaş ve bilgi edinemeyeceğini ifade etti ve ileride kendi deneyimlerini aktararak buradaki takımlara mentorluk yapmayı çok istediğini paylaştı. Konuşmasını tüm sponsorlara teşekkür ederek bitiren Şevval Keskin’den sonra söz alan Mutlu Demir, karşılaştıkları zorlukların ekibe çok şey öğrettiğini ve yarışmadan gerekli dersi çıkaracaklarını kaydetti.

Siemens Satış Destek Mühendisi, Darüşşafaka 2012 mezunu Ulaş Çavdar ve Sultans of Türkiye ekibindeki öğrenciler
Darüşşafaka FRC Robot Kulübü’nün önceki dönem başarıları ve ödülleri:

Seattle 2009 – Judges Award
Chicago 2010 – Imagery Award
Seattle 2011 – Team Spirit Award
Chicago 2013  – Six wins in ten matches, first backup finalist
Orlando 2015 – Regional Engineering Inspiration Award
Carson Division 2015 – First Turkish Veteran team that participated in the Championship
Off-Season Event in Turkey 2015 – Chairman’s Award
Second Off-Season Event in Turkey 2016 – Chairman’s Award
San Francisco 2017- Chairman’s Award
Houston World Champs 2017- Team Spirit Award
4th China Robotics Challenge 2017- Inspiration Award
Third Off-Season Event in Turkey 2017- Finalist & Excellence in Engineering Award
Istanbul 2018- Judges Award

Fikret Yüksel Vakfı hakkında:

Fikret Yüksel Vakfı 1998’de Darüşşafaka mezunu Fikret Yüksel tarafından eğitime destek vermek amacıyla kurulmuştur. Vakıf ABD merkezli, kar amacı gütmeyen bir kurumdur. Vakfın Türkiye’deki hedeflerinden biri, daha fazla öğrencinin FIRST programlarına katılımını sağlayarak öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamaktır. Vakfın en büyük hedefi; Türkiye’de her lisede bir FRC takımı görmektir.

FIRST hakkında:

For Inspiration and Recognition of Science and Technology’nin ilk harflerinden oluşan, kısa adıyla FIRST®, 1989 yılında mucit Dean Kamen tarafından, gençlerin bilim ve teknoloji alanındaki ilgisini artırmak için kurulmuş kar amacı gütmeyen bir vakıftır. FIRST® gençlere bilimi, teknolojiyi, matematiği ve mühendisliği içinde barındıran programlar sunarak, onları bu alanlarda geleceğin kendine güvenen ve yaratıcı liderleri olarak yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Ada Dijital Ajans