Darüşşafaka, FRC Kickoff-2014 coşkusuna ev sahipliği yaptı

frc-kickoff-grup

FRC Kickoff-2014 etkinliğinde 5 okuldan 65 robot takımı öğrencisi Darüşşafaka’da buluştu

Beş yıldır ABD’de düzenlenen FRC “FIRST Robotics Competition” yarışmasına katılan ve sevindirici başarılar elde eden Darüşşafaka FRC Takımı, 4 Ocak 2014 Cumartesi günü, danışman öğretmenleri Gürsoy Mantaş rehberliğinde fen bölümünce organize edilen Kickoff-2014 etkinliğine ev sahipliği yaptı. İstanbul’dan 5 okuldan 65 öğrenci, takım liderleri ile sponsorlar, yöneticiler ve fen bölümü öğretmenlerinin katıldığı etkinlik başarıyla gerçekleştirildi.
frc-kickoff (1)_rsz

“Başlama vuruşu” anlamına gelen Kickoff, her sene FRC “FIRST Robotics Competition” yarışmasının temasının açıklandığı etkinliğe verilen isim. Tüm dünyadaki yarışmacılar, 4 Ocak’ta NASA TV tarafından yayınlanan videoyu izleyerek bu yılki robot görevinden haberdar oldu. İstanbul’daki yarışmacılar da, Kickoff coşkusunu Darüşşafaka’da yaşadı.

frc-kickoff (5)_rsz
Bu seneki görevin ismi, Aerial Assist. Basketbol ve voleybolun özelliklerini kullanarak geliştirilebilecek bir robot ve takımlar arası dayanışma üzerine kurulmuş bir görev.

frc-robot-gorevi_rsz
Görevin açıklandığı videoyu izlemek için lütfen tıklayınız

ds-robot-takimi

Darüşşafaka FRC Robot Takımı 14 öğrenciden oluşuyor

FIRST

FIRST (Foundation for Inspiration and Recognition of Science and Technology) organizasyonu, bilim ve teknoloji alanlarında öğrencileri geliştirmek ve geleceğin mühendislerini yetiştirmek amacıyla 1989 yılında ABD’de kurulmuştur.

FRC “FIRST Robotics Competition”

FRC “FIRST Robotics Competition”, “Zekâ için spor” sloganıyla başlayan, bilim ve teknolojiyi birleştiren uluslararası bir robot geliştirme uygulamasıdır. Bu uygulama; belirli kurallar çerçevesinde, kısıtlı kaynak kullanımıyla öğrenci gruplarının kaynaklarını birleştirmelerini, takım kurmalarını ve sonucunda da bir alan üzerinde rakipleriyle birlikte yarışacakları bir robot programı geliştirmelerini amaçlar. 14 – 18 yaş grubundaki öğrencilerin gerçek bir mühendislik tecrübesine erişmelerini sağlar. FIRST organizasyonu kapsamında gerçekleştirilen robot uygulamaları, tüm dünyadaki öğrencilerin seviyelerine uygun gelişmelerini temel alır.

Ada Dijital Ajans