Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 3Durak, Sigma3D, Kworks ve Autodesk Türkiye’nin İş Birliğiyle Gerçekleştirdiği “Berna Tunalı Mimaroğlu Liseler Arası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması” Ödülleri Sahiplerini Buldu

‘Ekibinizi kurun! Hayal edin, tasarlayın ve 3D Yazıcı ile üretin!’

Eğitim kurumlarında 3D yazıcıların inovatif düşünce ve tasarımı güçlendirecek şekilde ve sosyal faydaya dönük konularda da kullanımının artırılması, öğrencilere tasarım, yazılım vb. farklı becerilerin kazandırılması amaçlarıyla düzenlenen yarışma ve ödül töreni, geçen hafta Darüşşafaka Cemiyet Salonu’nda gerçekleştirildi.

İstanbul’dan 15 takımın katılımıyla gerçekleştirilen yarışmanın ödül törenine Cem SEYMEN konuk konuşmacı olarak katıldı.

Yarışmada, “Vertipot” adlı projesiyle Özel Üsküdar Amerikan Lisesi takımı birincilik ödülüne, “PreGen” projesiyle Ali Akkanat Anadolu Lisesi takımı ikincilik ödülüne ve “Kuş yemliği” adlı projeyle İstek Özel Atanur Oğuz Lisesi takımı üçüncülük ödülüne layık görüldü. Berna TUNALI MİMAROĞLU ödülüne ise Özel Marmara Koleji ‘’Tartop’’isimli projesi ile layık görüldü.

Birinci olan takıma 3D Yazıcı, ikinci takıma 3Doodler’dan 3D Kalem, üçüncüye de 3Durak’tan 3D baskı büst armağan edildi. Berna TUNALI MİMAROĞLU ödülü olarak da 3D yazıcı verildi.

Darüşşafaka Lisesi öğrencileri ayrı bir kategoride beş takım olarak yarışmaya katıldı.
Şan Edosa IMUETINYAN, Tuğana Mihrace MECİT ve Goncagül TOK’tan oluşan Darüşşafaka-5 takımı “Mükerrem Saksıları” isimli projeleri ile  birincilik ödülüne, Asilcan DÖNMEZ, Ecem KAVAL, Hasan Töre YILDIZ’dan oluşan Darüşşafaka-1 takımı “sürdürülebilir saksı” isimli projeleri ile ikincilik ödülüne, Görkem ÇETİNER, Burak UĞUR ve Veysel KAZANCI’dan oluşan Darüşşafaka-3 takımı “tohum enjektörü” isimli projeleri ile üçüncülük ödülüne layık görüldüler. Darüşşafakalı öğrencilere ödül olarak Media Markt hediye çekleri verildi.
Ödül töreninde ayrıca atölyeye katılan öğrenci ve danışman öğretmenlerine Autodesk tarafından düzenlenen fusion 360 eğitim sertifikaları verildi.
Okullar bu yıl 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması’na üçer kişilik takımlar hâlinde katıldılar.  13-14 Mayıs 2017 tarihlerinde Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında gerçekleşen atölyelerde takımlar 3 boyutlu yazıcılarla tanıştırılarak girişimcilik, tasarıma ve modellemeye giriş ve Autodesk desteği ile Furkan FİLİZ’den Fusion 360  ve 3D modelleme eğitimi aldılar. 3D yazıcıların çalışma prensipleri ve kullanım alanları ile ilgili eğitimler SIEMENS-Sigma 3D’den Özgür ASLAN ve 3DURAK’tan İlker VARDARLI tarafından verildi.
Bir günlük eğitimin ardından, takımlardan kendilerine verilen ‘’Sürdürülebilir bir ekosistem için çevre uygulamaları’’ görevine yönelik çalışmaları ve bunu bir iş fikrine dönüştürerek 3 boyutlu yazıcı yardımıyla basılabilecek bir tasarım geliştirmeleri istendi. Öğrencilerin tasarımları okulumuz 3D laboratuvarında 3D Kulübü öğrencileri tarafından basıldı.
Takımlar geliştirdikleri projeleri 27 Mayıs 2017 günü jüriye sundu. Takımların çalışmaları, yarışmanın ölçütleri doğrultusunda jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek dereceye giren okullar ödüllendirildi.

Yarışmaya katılan Okullar:
1.Acarkent Doğa Koleji
2.Acıbadem Bilim Doğa Okulları
3.Ali Akkanat Anadolu Lisesi
4.istek Özel Atanur Oğuz Lisesi
5.Kültür Lisesi
6.Maçka Akif Tuncel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
7.Özel Marmara Koleji
8.MEF Lisesi
9.Pertevniyal Lisesi
10.Üsküdar Amerikan Lisesi
11.Darüşşafaka-1
12. Darüşşafaka-2
13. Darüşşafaka-3
14. Darüşşafaka-4
15. Darüşşafaka-5

Etkinlikten Kareler

 

3D Tasarım

3D TASARIM

Ada Dijital Ajans