Darüşşafaka Edebiyat Günleri Kapsamında Yaşar Kemal Sempozyumu Düzenlendi

ykIMG_0858
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Türkçe-Edebiyat bölümü tarafından düzenlenen Yaşar Kemal’i Anma Etkinlikleri kapsamında; “Dünya bin bir çiçekli kültür bahçesidir.” temasıyla, 20 Şubat 2016 tarihinde, öğretmenlere yönelik Yaşar Kemal Sempozyumu düzenlendi.
IMG_0570
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü’nün: “Yaşar Kemal’in sonsuzluğa yürüyüşünün 1. yılını idrak ediyoruz. Bugünün ortamında ‘barış adamı’ kimliğiyle onu daha çok özlüyor ve daha çok arıyorum.” sözleri ile başlayan sempozyum; Nebil Özgentürk’ün hazırladığı “Yaşar Kemal Belgeseli” ile devam etti.
ykIMG_0602
Yaşar Kemal Sempozyumu’nda; Adnan Binyazar “Yaşar Kemal’de Geleneksel Anlatı”, Feridun Andaç “Kurucu Anlatıcı Olarak Yaşar Kemal”, Turgay Fişekçi “Hemite Köyünden Dünya Yazarlığına Yaşar Kemal”, Coşkun Aral “Bir Röportajcı Olarak Yaşar Kemal”, Arif Keskiner “Yaşar Kemalli Anılar”, Nebil Özgentürk “Yaşar Kemal’in Yaşamından İnsanlık Dersleri” ve Sevengül Sönmez “Yaşar Kemal’e Anlamak” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.
ykIMG_6014
Sempozyum, Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Baban’ın: “Sevgi ve saygı dolu bir dostlukla Yaşar Kemal’i buraya getirdiniz. Bugün burada olan öğretmenler, dışarıda gördüğüm sergi, konuştuğum öğrenciler; bugün burada olan herkesin yaparak ve yaşayarak öğrenmenin yollarını aradığını, böyle bir yıl dönümünde görmek benim için ayrı bir mutluluk. Bu olağanüstü günde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” sözleriyle sona erdi.
ykIMG_6015
ykIMG_6016
ykIMG_6017
ykIMG_6018

Ada Dijital Ajans