DARÜŞŞAFAKA BAL ORMANI PROJESİ İÇİN İLK ADIM ATILDI

Okulumuz lise öğrencileri öncülüğünde Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) desteği ile 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Sakarya Pamukova ve çevre köylerinde ‘’Darüşşafaka Bal Ormanı’’ oluşturmak için bir sosyal sorumluluk projesi başlatılmıştır.

2016 yılı ‘Uluslararası Arıcılık Yılı’ olarak belirlenmiştir. Bunun temel nedeni kullanılan kimyasallar ve tahrip edilen doğal alanlar yüzünden dünya üzerinde arı sayısının her yıl azalmasıdır. Arılar, beslenmede önemli olan bitkilerin tozlaşmasının %37’sini yapmaktadırlar. Bu hızla arılarda azalma devam ederse önümüzdeki yıllarda insanlık aç kalma riski ile karşı karşıya kalacaktır.

Bu çalışmaya Pamukova Kaymakamlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü, İlçe Orman İşletme Müdürlüğü, Hendek Orman Fidanlık Şefliği, Sakarya Arıcılar Birliği, Pamukova çevresi arıcı ve köylüleri de destek vermektedirler.

Çalışma kapsamında mart ayı içinde ağaç fidanları (kestane, ıhlamur, badem, akçaağaç, iğde, akasya)  dikim, çiçek fidesi ya da tohumları (arı otu, karabuğday, kekik, lavanta) ekim çalışmaları yapılacaktır.

Ayrıca DAGEM ile arı hastalıklarına karşı biyolojik mücadele yöntemleri geliştirilmesine yönelik projeler yürütülecektir.

Bu proje ile,

a) Arıların, bütün canlıların yaşamının sürdürülebilirliğindeki öneminin kavranmasını sağlamak.

b)Çevredeki bitki örtüsünü düzenleyerek arıların daha çok ve sağlıklı ürünler üretme koşullarını hazırlamak.

c) Çevrede yaşlılar ve işsizler için üretim alanları oluşturarak gelir düzeylerini artırmak ve üretime katılmalarını sağlamak.

d) Doğal çevrenin korunmasını ve su kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlamak.

e) Bitkisel üretimde, zararlılarla mücadelede kimyasallar yerine doğal yöntemler kullanarak sürdürülebilir bir yaşam sağlamak.

f) Öğrencilerin sürdürülebilir yaşamda arıların önemini kavramalarını ve toplumsal sorunların çözümlerinde sorumluluk alarak çözümler üretmelerini sağlamak.

g) Arı ürünlerinin besin ve sağlık açısından öneminin toplumun geniş kesimleri tarafından bilinir kılmak hedeflenmektedir.

Proje ile ilgili olarak 19.02.2017 tarihinde proje yürütücüsü öğrenciler Lise Müdürü Nimet Atabek, Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Aynur Karabulut ve Darüşşafaka Lisesi mezunu Ömer Eskin rehberliğinde DAGEM’i ziyaret etti. DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu öğrencilerimize arıcılık ile ilgili bilgiler sundu. Ardından ekim ve dikim yapılacak bölgede araştırma ve inceleme çalışmaları yapıldı.

Ada Dijital Ajans