Darüşşafaka Ailesi, Cumhuriyetimizin 91. Yılını kutladı

cumhuriyet-2014 (23)_rsz
Darüşşafaka’da Cumhuriyet Bayramı, 28 Ekim 2014 Salı günü TİM Show Center’da düzenlenen törenle kutlandı.
cumhuriyet-2014 (15)_rsz
Darüşşafaka Cemiyeti, dört yıldır, Türkiye’nin dört bir köşesinde yaşayan iyiliksever bağışçılarına şükranlarını sunmak, yapmış oldukları bağışların nasıl kullanıldığını göstermek, kampüs içindeki yaşamı görmelerini ve atmosferi hissetmelerini sağlamak amacıyla ekim ayında bağışçılarını okula davet ederek Bağışçılar Günü’nü düzenliyor. Bu yıl, Darüşşafaka’nın değerli bağışçılarının Cumhuriyet coşkusunu öğrenci ve öğretmenlerle birlikte yaşaması amacıyla Cumhuriyet Bayramı töreni ve 4. Geleneksel Bağışçılar Günü aynı gün düzenlendi.
cumhuriyet-2014 (21)_rsz
Darüşşafaka Cemiyeti’nin Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Cemiyet Yöneticileri, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, Darüşşafaka Ortaokul Müdürü Ayşe Görey, öğrenciler, öğretmenler, veliler ve bağışçılar, Cumhuriyetimizin ilanının 91. Yıldönümünü hep birlikte kutladı.
cumhuriyet-2014 (17)_rsz
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve birinci cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur” kararını vererek cumhuriyet yönetiminin yolunu açan, topraklarımızı sömürgeleştirmek isteyen işgalcilere ve içerdeki iş birlikçilerine karşı kanını, canını, malını, emeğini aşkla vererek bize bağımsız bir devlet bırakan; adı bilinen, bilinmeyen bütün kahramanların anısı önünde bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törende, ilk olarak Darüşşafaka Eğitim Kurumları Tarih Öğretmeni Merve Tama bir konuşma yaptı.
cumhuriyet-2014 (24)_rsz
Merve Tama 

Tama, “Nasıl yapmam ben bu zafer konuşmasını… Nasıl minnet duymam O lidere… Nasıl gurur duymam ben! Bugün nasıl minnet doluyum! Bir çerağ yaktılar sönmeyen adı: Cumhuriyet! Bugün önemsiz gösterilmeye çalışılan Cumhuriyetin temel taşları ise! Durup düşünecek çok mevzumuz var demektir… “Dünyanın bize hürmet göstermesini istiyorsak evvela kendi benliğimize ve milletimize bu hürmeti hissen, fikren, fiilen bütün iş ve hareketlerimizde gösterelim. Bilelim ki ulusal benliğini bulamayan uluslar, başka ulusların esiridir.” Sömürge düzeninin verdiği savaştan yüksek ve yüce bir bağımsızlık düşüncesi ile çıkmamızın adıdır cumhuriyet. Ne yüce bir değer! Siz geçmişi, yaşananları oyun mu sandınız a efendiler! Bir bağımsız ulus inşa etme üzerine, yüzlerce zor seçimle karşı karşıya kalmış bir Ata’nın mirasçılarısınız… Sizi öndersiz ve örgütsüz, telkinsiz ve teşviksiz bırakmayan bir Ata’nın bir mirasçılarısınız… Tanımsız bir özgürlük duygusu ile öbekleşen kitlelere yol gösteren Anadolu aydınlarının mirasçılarısınız! İngiliz, Amerika mandası diyen çatlak, çığırtkan aydınların, çaresiz tekliflerinden başka bir aydınlanma ile sizi düze çıkaranların mirasçılarısınız!” diye konuştu.

Tama meslektaşlarına ise şöyle seslendi: “Demokratik ol demekle olmuyor, getirdim demekle gelmiyor… Önce okulları kurmak ve eğitimsiz bir toplumu eğitmek gerekiyordu. Atatürk’ün eğitim alanında bitmek tükenmek bilmeyen mücadelesi aynı zamanda demokrasinin alt yapısını oluşturma mücadelesiydi. Bugün bizlerin de mücadelesi aynıdır. Aynısıdır… Bizler de bu mücadelenin mihmandarları olacağız, diyerek saygılar sunuyorum…”
cumhuriyet-2014 (25)_rsz
Merve Tama’nın konuşmasından sonra, 10. sınıf öğrencileri “İnsanlık Tarihinde Demokrasi ve Cumhuriyet” adlı gösterilerini sundu ve büyük alkış aldı.
cumhuriyet-2014 (26)_rsz
cumhuriyet-2014 (27)_rsz
cumhuriyet-2014 (28)_rsz
Darüşşafaka’nın değerli bağışçılarına seslenmek üzere kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, şunları söyledi: “Her zaman olduğu gibi başta Büyük Atatürk’ü ve Yusuf Ziya Paşa olmak üzere kurucularımızı, Darüşşafaka’ya katkıda bulunan bağışçılarımızı, üyelerimizi, yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi ve çalışanlarımızı şükranla anıyor, hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet, hayatta bulunanlara uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum.”
cumhuriyet-2014 (16)_rsz
   Talha Çamaş

“Biraz önce öğrencilerimizin gösterisini seyrettiniz. Yetiştirdiğimiz öğrencileri sahnede gördünüz! Biliyorum, hepiniz gururla doldunuz! Evet, ne kadar gururlansanız, gururlansak az! Bilmelisiniz ki, onların eğitimle değişen yaşam öyküleri sizlerin sayesinde yazılıyor. 151 yıldır çocuklarımıza fırsat eşitliği sağlayarak, eğitimle yaşamlarını değiştirmemize olanak tanıyan tüm bağışçılarımıza ve bugün bizleri yalnız bırakmayan sizlere Darüşşafaka Ailesi adına bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum.”

Çamaş tarafından, Darüşşafaka Velilerini Arıyor programı kapsamında “Darüşşafaka Velisi” olan hayırsever bağışçılara plaket ve sertifikaları takdim edildi.

cumhuriyet-2014 (22)_rsz
​”Kurucu Bağışçı” plaketi: HSBC adına Fatih Günan,
“Ortaokul Veli Bağışçı” sertifikası: Şevki Engin Tayfun,
“Veli Bağışçı” sertifikaları: İbrahim & Binnur Bükücü, Ayşe Müberra Eresin, Nami Özerden, Can Bostancı, Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu, Sensormatic Güvenlik Sistemleri adına Ayşim Tanrıöver Yorgancı ve Gülşah Ertürk’e takdim edildi.
cumhuriyet-2014 (18)_rsz
Törenin ardından “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuna gönül veren bağışçılar, Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi’ni gezdi.

Ada Dijital Ajans