Darüşşafaka 159 Yaşında!

Padişah fermanıyla 30 Mart 1863 tarihinde kurulan ve ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti’nin 159. yaşı 30 Mart Çarşamba günü TİM Gösteri Merkezi’nde Darüşşafakalı öğrenci ve öğretmenlerin hazırladığı özel bir törenle kutlandı.

Törende 159 yıllık köklü bir okul olan Darüşşafaka’nın tarihine yolculuk yapılmıştır. Darüşşafaka’nın kurucusu Yusuf Ziya Paşa ve arkadaşlarının Kapalıçarşı esnafına okuma yazma ve matematik öğretme sorumluluğunu duyup arkadaşlarıyla “Cemiyet-i Tedrisiye-i İslamiye”yi kurmaya karar verdiği dönem öğrencilerimizin canlandırılması ile sahneye taşınmıştır. 

Darüşşafaka Korosu ve orkestrası okulumuzun kültürünü yansıtan kardeşlik, sevgi, yuva kavramlarını performansları ile sergilediler. Mezunlarımız okul yaşantıları ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşarak duygu dolu anlar yaşattılar. Darüşşafaka Lisesi Öğrenci Meclis Başkanı ve Ortaokul Öğrenci Meclis Başkanı konuşmaları ile seyirciler tarafından coşkuyla alkışlandı. Tören Darüşşafaka Marşı’nın hep birlikte söylenmesiyle sona erdi.

Ada Dijital Ajans