Darüşşafaka 157. Dönem Öğrencilerinin Oryantasyon Programı Törenle Başladı

2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda okumaya hak kazanan 155 öğrencinin oryantasyon programı 7-11 Eylül günlerinde gerçekleştiriliyor.

Ülkemizin 49 ilinden gelerek, ortaokul 1. sınıftan lise mezuniyetine kadar Darüşşafaka’da okuma hakkını elde eden 155 öğrenci ile velileri, 7 Eylül’de Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na giriş yaparak öğrenci evlerine yerleşti.

29 Mayıs’ta 31 ilde gerçekleştirilen Darüşşafaka Giriş Sınavı’nı kazanan, sağlık kontrolü ve mali durum araştırmasını geçerek 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda Darüşşafaka Ailesi’ne katılan 155 öğrencinin oryantasyon programı, 7 Eylül Çarşamba günü veli ve öğrencilerin katıldığı kahvaltıdan sonra Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen törenle başladı.

Uyar: “Ömür boyu birbirini destekleyen, birbirine kucak açan, birbirini yalnız bırakmayan bir camiadır Darüşşafaka”

Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Şule Uyar

Darüşşafaka Ortaokulu Müdürü Şule Uyar

Törende söz alan Ortaokul Müdürü Şule Uyar, yeni gelen öğrenci ve velilere hoş geldiniz diyerek şöyle konuştu: “Biz; çocuklarını en iyi şekilde eğitmek, onları hayata hazırlamak için her görevi üstlenmeye ve fedakârlığa hazır büyük bir aileyiz. Çocuklarınız bu kapıdan içeri girdikleri andan itibaren yalnızca öğrenci değil, artık 1863’ten bu yana dimdik ayakta duran bir ailenin, büyük bir camianın üyesidirler. Ömür boyu birbirini destekleyen, birbirine kucak açan, birbirini yalnız bırakmayan bir camiadır Darüşşafaka. İşte çocuklarınız artık bu camianın bir ferdi olmaya aday. Çocuklarınızın yaşamı, sadece eğitimle değişmeyecek, Darüşşafakalı olmakla da değişecek.”

Arpacı: “Yedi yaşındayken babasını kaybedip yetim kalan, sekiz yaşında okuldan ayrılıp köyde yaşayan ama eğitim ve ülke sevdasından hiç vazgeçmeyen Mustafa Kemal gibidir Darüşşafaka”

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı ise tören konuşmasında her eğitim yılında yeni katılan öğrencileri büyük bir coşkuyla beklediklerini, bugün de 49 farklı ilden 155 öğrenciyi eğitime başlatmanın büyük onurunu yaşadıklarını belirterek şunları dile getirdi: “Her eğitimcinin ‘Bir gün mutlaka Darüşşafaka’da çalışmalıyım’ dediği okuldur, Darüşşafaka. ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ kavramının 159 yıldır hiç bitmediği bir okuldur Darüşşafaka. Darüşşafaka’da çalışmak, Türkiye için çalışmaktır aslında. Üretmektir, vicdandır, küçük kalplere dokunmak, büyük başarılar elde etmektir. Darüşşafaka bilimdir, sanattır, insana saygıdır, değerlere sahip çıkmaktır, dünyaya açılmaktır. Darüşşafaka, hayal etmektir aslında ve hiç vazgeçmemektir hayalinden. Başarı peşinde koşmak, her başarısızlıktan yeni bir başarı öyküsü yaratmaktır. Mustafa Kemal Atatürk gibi hayalinden vazgeçmeyenlerin okuludur Darüşşafaka. Yedi yaşındayken babasını kaybedip yetim kalan, sekiz yaşında okuldan ayrılıp köyde yaşayan ama eğitim ve ülke sevdasından hiç vazgeçmeyen Mustafa Kemal gibidir Darüşşafaka. Sizler de tıpkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi hayal edin, umut edin, çalışın ve hiç vazgeçmeyin bir Darüşşafakalı olarak.”

Demirci: “Başarılar ailelerinizin ve bizlerin övünç kaynağı olacaktır”

 

Darüşşafaka Yönetim Kurulu Üyesi ve Öğrenci Sınav Kayıt Kabul Komisyonu Başkanı Mustafa U. Demirci

1971 yılında Darüşşafaka’dan mezun olan Yönetim Kurulu Üyesi ve Öğrenci Sınav Kayıt Kabul Komisyonu Başkanı Mustafa U. Demirci ise, 59 yıl önce rahmetli annesiyle Yeşil Kapı’dan içeriye girdiklerinde yaşadığı duyguları ifade ettikten sonra, “Eğitiminiz boyunca ve sonrasında göstereceğiniz başarılar ailelerinizin ve bizlerin övünç kaynağı olacaktır. Bu nedenle çok çalışmalısınız. Okul içi spor ve sanat aktivitelerinde yer alacak ama derslerinizi asla ihmal etmeyeceksiniz. Ve mezuniyet günü geldiğinde ‘Verdiklerin, öğrettiklerin için teşekkürler sevgili Darüşşafaka’mız, sana minnettarız’ diyeceksiniz.” dedi ve öğrencilerle velilere başarılar diledi.

Düzenlenen törende öğrenciler, sınıf öğretmenleriyle de tanışarak, derslere başlamak üzere sınıflarına gitti. Veliler ise kendileri için verilen “Darüşşafaka Velisi Olmak” isimli semineri dinlemeye devam ettiler.

Seminerden sonra öğrenciler ile veliler, Darüşşafaka Müzesi’nde kendileri için hazırlanan “Darüşşafaka Tarihi” sunumunu izlediler.

Darüşşafaka’nın yeni öğrencilerine teknoloji çağına uygun olarak eğitim-öğretim hayatları boyunca kullanacakları tabletleri de dağıtıldı. Öğrenciler ayrıca oryantasyon programı kapsamında tablet eğitimlerini almaya başladılar.

İlk günlerinde yeni sınıf arkadaşlarıyla görsel sanatlar derslerine katılan öğrenciler, eğlenceli vakitler geçirdiler.

Darüşşafaka’nın yeni velileri, 9 Eylül’e kadar akademik kadro ve yatılı eğitimin işleyişi hakkında bilgilendirilmeye devam edecekler.

11 Eylül’e kadar sürecek oryantasyon programında öğrenciler için Matematik, Beden Eğitimi, Sosyal Bilgiler, Fen Bilimleri ve Yabancı Diller Bölümleri ayrı etkinlikler düzenleyecek.

Ada Dijital Ajans