Darüşşafaka 153 Yaşında

IMG_4025_rsz

30 Mart 1863 tarihinde kurulan ve ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olarak o günden beri “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla ülkemizin çocuklarının geleceğini aydınlatan Darüşşafaka’nın 153. yaşı, TİM Show Center’da yapılan coşkulu bir törenle kutlandı.

IMG_2823_rsz

Törenin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, “Yusuf Ziya Paşa, 1863 yılında Kapalıçarşı esnafına okuma yazma ve matematik öğretme sorumluluğunu duyup arkadaşlarıyla “Cemiyet-i Tedrisiye-i İslamiye”yi kurmaya karar verdiğinde, ne Birleşmiş Milletler ne UNICEF vardı. Ne sosyal devlet anlayışı ne de sosyal sorumluluk kavramı vardı. Yusuf Ziya Paşa ve arkadaşlarının ateşlediği kıvılcım, 153 yıldır sönmeyen bir meşaleye dönüştü, bizlerin ve daha nice çocuğun yaşamını aydınlattı. Bu salonu dolduran 972 öğrencimizin, bu kutsal yuvadan yetişen ağabeylerimin ve kardeşlerimin, öğretmenlerimizin, yöneticilerimizin, tüm çalışma arkadaşlarımın, bu kurumu destekleriyle ayakta tutan saygıdeğer bağışçılarımızın, özetle eşsiz Büyük Darüşşafaka Ailesi’nin tarihi kuruluş yıldönümünü kutluyorum” diyerek Darüşşafaka’nın tarihi ve toplumsal önemini vurguladı.

kurs Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampus Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu ise konuşmasında; yolu Darüşşafaka’dan geçen öğrenci, öğretmen ve bağışçıları minnetle andı.

IMG_3965_rsz

Öğrenciler canlandırmalarıyla Darüşşafaka tarihine mal olmuş bilim adamı, yönetici, müzisyen, yazar ve sanatçıları sahneye taşıdı.

IMG_3990_rsz

Salih Zeki, Ali Kâmi Akyüz, Kâzım Uz, Reşat Aysu, İhsan Devrim, Aziz Nesin, Berna Moran ve Halit Ziya Yılmayan Darüşşafaka öyküleriyle “Ben Oradaydım” dediler.

IMG_3929_rsz

139. Dönem öğrencilerinden Doruk Çelik; “Darüşşafaka’dan mezun olunmaz” sözüyle Daçkalı olmanın bir ömür boyu sürdüğünün altını çizdi.

IMG_4014_rsz

Modern dans ve halk oyunları gösterileriyle devam eden tören, Darüşşafaka Marşı’nın hep birlikte söylenmesiyle sona erdi.

IMG_4015_rsz

IMG_4023_rsz

IMG_4010_rsz

IMG_3941_rsz

IMG_2909_rsz

IMG_2925_rsz

IMG_2942_rsz

IMG_2861_rsz

Ada Dijital Ajans