Darüşşafaka 151 Yaşında

151kurulusyildonumu1
30 Mart 1863 tarihinde kurulan ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu Darüşşafaka Cemiyeti’nin 151. Kuruluş Yıldönümü, 28 Mart 2014 Cuma günü TİM Maslak Show Center’da düzenlenen törenle kutlandı.

Darüşşafakalı öğrenciler, öğretmenler, idareciler, veliler, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerinin katıldığı törende, her zaman olduğu gibi çağdaş uygarlık hedefini önümüze koyan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Darüşşafaka’nın kurucuları Yusuf Ziya Paşa, Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Sakızlı Ahmet Esat Paşa, Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa ve Ali Naki Efendi, Darüşşafaka’ya bağışlarıyla ve hizmetleriyle katkıda bulunan ve bugün aramızda bulunmayan üyeler, bağışçılar, yöneticiler, öğretmenler ve çalışanlar şükran ve rahmetle anıldı.

Törende; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu ve 2013 mezunu Semih Bozkurt birer konuşma yaparken Darüşşafakalı öğrenciler de çeşitli performanslar sergiledi.
151kurulusyildonumu2
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş törendeki konuşmasında, “Yusuf Ziya Paşa ve arkadaşlarının ateşlediği “eğitimde fırsat eşitliği” kıvılcımı, halktan aldığı destekle, 151 yıldır sönmeyen bir meşaleye dönüştü. Bu meşale, benim ve siz sevgili kardeşlerim gibi nice insanın yaşamını kaliteli eğitimle aydınlattı. Giderek güçlenerek ışıldayan bu meşaleyi taşımanın ortak gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu salonu dolduran 945 öğrencimizin, bu kutsal yuvadan yetişen ağabeylerimin ve kardeşlerimin, öğretmenlerimizin, yöneticilerimizin, tüm çalışma arkadaşlarımın, bu kurumu destekleriyle ayakta tutan saygıdeğer bağışçılarımızın, özetle eşsiz Büyük Darüşşafaka Ailesi’nin 151. kuruluş yıldönümünü kutluyor, herkesi 151. Yılını onuruyla tamamlamış Darüşşafaka’yı alkışlamaya davet ediyorum” diye konuştu.

Yeni hedefler, yeni projelerle hep daha ileriye gitmek için canla başla çalıştıklarını ifade eden Çamaş, “Yurdumuzun dört bir yanından gelen çocukları hiçbir ayırım gözetmeden bağrına basan, onları, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti sahiplenen ve evrensel değerleri özümseyen bireyler olarak yetiştiren Darüşşafaka’yı büyüterek daha çok çocuğa el uzatmayı, Darüşşafaka’nın nice 151 yıllar yaşamasını sağlayacak yeni temeller atmayı amaçlıyoruz” dedi.

Çamaş, Darüşşafakalı öğrencilere de şöyle seslendi: “Siz sevgili kardeşlerimizin de bulunduğunuz sıralarda ablalarınızın, ağabeylerinizin başarılarını geçen yeni başarılara imza atarak Darüşşafaka’nın sürdürülebilir yapısını geleceğe taşımanızı diliyor, hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Darüşşafakamızın doğum günü kutlu olsun! Nice 151 yıllara Darüşşafaka…”
151kurulusyildonumu3
Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu da yaptığı konuşmada, “Ülkemizin ve Darüşşafaka’nın varoluşunu vizyonlarına ve kurdukları hayallere borçlu olduğumuz büyük Atatürk’ü ve başta Yusuf Ziya Paşa olmak üzere kurucularımızı, Darüşşafaka’ya katkıda bulunan bağışçılarımızı, üyelerimizi, yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi ve çalışanlarımızı şükranla anıyor, hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet, hayatta bulunanlara sağlıklı ve huzurlu uzun bir ömür diliyorum. Bugün bizler Darüşşafakamızın 151. yılını kutlayabiliyorsak, bunu bizden önceki kuşaklara borçlu olduğumuzu hiçbir zaman unutmadık ve unutmayacağız” dedi.

“Bizler, Darüşşafakalı çocukların geleceğini değiştirdiğimizde, ülkemizin yarınlarını da değiştirdiğimizin bilinciyle, çocuklarımızın aydınlık bir gelecek kurması ve umutlarını gerçekleştirmesi için büyük bir istekle çalışıyoruz,” diyen Kulaberoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Siz sevgili öğrencilerimizin de bu bilinçle kendilerine verilen bu eğitimi en iyi şekilde değerlendireceklerine, her adımınızda yaşamınıza katma değer üretecek düşünceler içerisinde olacağınıza, kendiniz, aileniz, Darüşşafaka ve ülkeniz için her şeyin en iyisini düşünüp yapacağınıza inancım sonsuzdur. Çocuklarımızın hayallerine sahip çıkarak yaptığı her bağışla eğitimde fırsat eşitliği misyonumuza güç kazandıran maddi ve manevi desteğini sürdüren Darüşşafaka dostlarının, Darüşşafaka’dan 151. yıldönümünde de desteklerini esirgemeyeceklerine inanıyorum. Bu kutsal amaçla bizimle beraber olan, taşın altına elini koymaktan çekinmeyen tüm Darüşşafaka sevdalılarına ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.”
151kurulusyildonumu4
Darüşşafaka Lisesi 2013 mezunu Semih Bozkurt

Darüşşafaka Lisesi 2013 mezunu Semih Bozkurt, törende bir konuşma yaptı. Bozkurt, “Türkiye’nin temiz yüzü Darüşşafaka’mızın kuruluş yıldönümünü kutladığımız bu güzel günde hepinize “Hoş geldin!” demek isterdim. Ama bu kez, bu güzel yuvada misafir olan benim. Burada huzurunuzda olmaktan hem gururluyum hem de içim biraz buruktur. Çünkü burayı özlüyorum. Paylaşmanın değerini bilen koca yürekli insanları özlüyorum. Yatakhanede yan yana yatan, memleketleri arasında yüzlerce kilometre olan ama yürekleri arasına mesafe koymayan insanları özlüyorum,” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Hiçbirimiz, “Okula gidiyorum.” derken akıllarımıza üniversitelerimizi getirmiyoruz. Çünkü okul Darüşşafaka’dır. Okul insan yetiştiren yerdir ve bunu en iyi yapan, iyi insanlar yetiştiren Darüşşafaka’dır. … Bizim bir buçuk asrı devirip bugünlere gelen Darüşşafakamız. Koskoca çınar Darüşşafakamız. Her birimiz bu koskoca çınarın yaprakları olageldik. Gün geldi yepyeni ve taze yaprakların açabilmesi için o ağaçtan kimi yaprakların düşmesi gerekti. Ve bizler, o çınarın korunaklı kollarından düşmüş yapraklar gibi savrulduk. Bugün en büyük temennim, düşeceğim yerin yine bu ağacın köklerini saran toprak olmasıdır. Ve bu çınarı güçlendirecek bir humus olabilirsek o toprağa, o gün alnımız açık, yüreğimiz gururlu olacaktır.”
151kurulusyildonumu5
Darüşşafaka Cemiyeti’nin 151. Kuruluş Yıldönümü Töreni, öğrencilerin müzik ve dans performanslarıyla sona erdi.

Ada Dijital Ajans