Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Cumhuriyetimizin 100. yılını, 29 Ekim Pazar günü, Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda düzenlediği törenle kutladı.

Cumhuriyetimizin 100. yılı; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, Yönetim Kurulu Eski Başkanı ve Yüksek Danışma Kurulu (YDK) Üyesi Zekeriya Yıldırım, Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Zeynep Necipoğlu, Mustafa Uğur Demirci ve Erman Süsler, Yönetim Kurulu Üyeleri Büyükelçi P. Nesrin Bayazıt, Prof. Dr. Feryal Çam Çelikel, Eşref Biryıldız, Genel Sekreter Suat Çetin, Cemiyet ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları yöneticileri, öğrenciler, öğretmenler ve çalışanların katıldığı törenle, coşkuyla kutlandı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı: “Özgürlüğün, barışın adı olmuştu Cumhuriyet. Yüzlerce, binler yıl var olmanın adı olmuştu.”

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Sunuculuğunu Darüşşafaka Lisesi öğrencilerinden Nehir Selvi Ersoy ve Yusuf Emir Korkmaz’ın yaptığı tören; saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Darüşşafaka Marşı ile başladı. Törenin açılış konuşmasında Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı,

“Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılını coşkuyla, gururla, umutla kutluyoruz. Atatürk, vicdanımda taşıyorum dediği büyük sırrı 100 yıl önce TBMM’de yaptığı konuşmayla tüm dünyaya ilan etmişti. Cumhuriyet umut olmuştu. Kazanılan tüm zaferler Cumhuriyet ile taçlanmıştı. Özgürlüğün, barışın adı Cumhuriyet olmuştu. Yüzlerce, binlerce yıl var olmanın adı olmuştu Cumhuriyet.”

Ebru Arpacı, alkışlarla sürdürdüğü konuşmasında Darüşşafakalı öğrencilere şöyle seslendi:

“Geçtiğimiz yüz yılda büyük işler başardık, savaşlar kazandık. Ancak yeni yüzyılda savaşlar da başarılar da bilek bileğe, süngü süngüye kazanılmayacak. Varlığımızı, özgürlüğümüzü korumak ve daha da büyük başarılar kazanmak istiyorsak Türkiye’nin sürdürülebilirlik alanına siz imza atmalısınız. Yenilebilir enerji ve dijital dönüşümü tamamlamalı, temiz enerji kullanan altyapıyı güçlendirmelisiniz. Tarımda da, sanayide de ileri teknolojiye dayalı üretime geçmelisiniz. Çevreci ve dijital bir kültür oluşturmalı, dijital vatandaşlık bilincini yaygınlaştırmalı, sanal iş birliği ağlarını daha adil bir dünya için geliştirmelisiniz. Bilimsel teknolojik yenilikleri takip etmeli, ülkemizi, bilim ve teknoloji merkezi haline getirmelisiniz. Yapay zekâ, genetik, uzay ve tarım gibi alanlarda uzmanlaşmalı, rekabet avantajı sağlamalısınız. İşte Atamızın açtığı yolda gitmek bu olmalı. Üretmek ve öne geçmek, düşünmek ve bilimsel olmak…”

Ebru Arpacı’nın konuşmasından sonra söz alan Ortaokul Öğrenci Meclis Başkanı Petek Melek Arı, “Değerli Darüşşafaka Ailesi, bu sene Ortaokul Meclis Başkanlığına aday oldum ve iki gün önce başkanlığı kazandığımı öğrendim. Yaşadığım mutluluğumu tarif edemem. Öğrendiğimiz andan itibaren komite arkadaşlarımla emeğimizin karşılığını almanın sevincini yaşıyoruz. Başkan seçildiğimi öğrendiğim anda müdür yardımcımızın odasında bulunan Atatürk’ün fotoğrafına bakarak, iyi ki bu okuldayım, iyi ki bu demokratik okulda eğitim alıyorum dedim. Ve bir kez daha burada olduğum için gurur duydum.” dedi.

Ortaokul Öğrenci Meclis Başkanı Petek Melek Arı

Ortaokul Öğrenci Meclis Başkanı Petek Melek Arı’nın konuşmasından sonra söz alan Lise Öğrenci Meclis Başkanı Simay Nas ise şöyle konuştu:

Lise Öğrenci Meclis Başkanı Simay Nas

“Arkadaşlar, bugünü anlamlandırmanın ve gereken özeni göstermenin yolu Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini söylemek ya da ona övgüler yağdırmak değildir. Aksine Mustafa Kemal gibi düşünmek, Mustafa Kemal gibi çalışmak, Mustafa Kemal gibi umudunu yitirmemek ve Mustafa Kemal gibi yaşamak gerekir. Biz Türk gençliği olarak Mustafa Kemal’in mirasına sahip çıkmazsak, onu anlayamazsak, onun bize emanet ettiği Cumhuriyetimizin asıl mirasçıları olamayız. Bu nedenle Mustafa Kemal’in yolundan giderek, onun istediği cennet vatanımızı muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için azimle çalışmalıyız.”

Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler Bölümlerince bu yıl üçüncüsü, Cumhuriyetimizin 100. yılı için gerçekleştirilen Cumhuriyet Slogan Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı tarafından takdim edildi. Yarışmada;

“Ateşin Sönmeyen Közü, Kırmızıyla Beyazın Yeni 100’ü” sloganıyla Burhan Tokgöz birinci,
“Asırlık Cumhuriyet Bahçemiz; Sen Ektin, Biz Biçeceğiz” sloganıyla Fatih Yılmaz ikinci,
“Sensin Yeşil Çatının Evladı, Sensin Cumhuriyetin Işığı!” sloganıyla Rukiye Özçelik üçüncü oldu.

Tören; Cumhuriyetin Kanatlarında Geçmişten Geleceğe adlı performans ile oratoryo ve orkestranın muhteşem katkılarıyla coşkulu bir şekilde sürdü.

Darüşşafaka tiyatro yetenek atölyesi öğrencilerinin teatral performansları, halk oyunları ekibinin muhteşem zeybek gösterisi ve “100. Yıl, Buradayız” adlı dans izleyicilerden büyük alkış aldı.  Öğrencilerin “Bavullar” adlı draması ile Cumhuriyetin 10., 50 ve 75. yıl gösterileri, seyircilerin duygulu anlar yaşamasına neden olurken, Tarkan’ın Cumhuriyetimizin 100. yılı için özel bestelediği “Sen Rahat Uyu” marşının eşlik ettiği bayrak gösterisi “Yaşasın Cumhuriyet!” tezahüratlarıyla karşılandı.

Tören, Cumhuriyetin 100. yılı için hazırlanan pastanın kesilmesi ve coşkulu alkışlarla son buldu.

Ada Dijital Ajans