Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılı Darüşşafaka’da Kutlandı

Çanakkale Zaferi’nin 106. yılında, Darüşşafaka 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Töreni, 18 Mart’ta çevrim içi gerçekleştirildi.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru ARPACI törende bir konuşma yaptı. Arpacı, Bugün bir daha dönmemek üzere gidenleri, tarihin yazdığı en gerçek, en şerefli kahramanları anmak üzere Çanakkale şehitlerini hatırlamak üzere buradayız. Çanakkale’de, yüz binlerce vatan evladı, bu vatanın bedelini ödemek üzere Çanakkale’ye çağrılmıştır. Amacımız geçmişteki savaşların zaferleriyle mutlu olmak değildir aslında, eğer amaç vatan savunmasıysa, eğer amaç hürriyet davasıysa, bir ölüm kalım mücadelesiyse, buna savaş denmez bunu anlamak ve anlatmak gerekir. Çanakkale vatandır. Vatan ne demektir? Bedeli ödenmiş özgürlüktür vatan. Özgürce nefes almaktır. Evimizdir vatan… Çanakkale Sadece kendi tarihimizin şanlı sayfalarına değil, tüm dünyanın belleğine; millet olma duygusunun ve vatan bilincinin ne kadar güzel temsil edilebileceğini silinmez harflerle kazıyan o yüce şahsiyetlerin destanıdır.

Arpacı ayrıca, “Biliyoruz ki devirler değiştikçe mücadeleler de değişir. Bulunduğumuz çağın koşulları, geçmişte atalarımızın vermiş olduğu omuz omuza mücadeleleri artık gerekli kılmasa dahi bize düşen sorumluluklar vardır. Gazi Mustafa Kemal’in dediği gibi, “Tarih bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdurlar.” Bizlere düşen görevlerden belki de en önemlisi kendi tarihimizi bilmek ve ona sahip çıkmaktır. Bizler çalışarak ve üreterek sahip çıkacağız vatanımıza hep ileri hep daha iyi için çalışacağız.”

Açılış konuşmasının ardından Felsefe Öğretmeni Füsun Öke’nin sunumuyla Darüşşafaka mezunu, İstiklal Harbi araştırmacısı Cevdet Cantürk; Çanakkale Zaferi’nin tarihi ve orada yaşanan olayları anlattı.

Son olarak Darüşşafaka Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Cepheden Haber Var” adlı harikulade performansla Çanakkale Şehitleri anıldı.

Ada Dijital Ajans