“Bilim İletişimi Buluşmaları”nın ilki, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda Gerçekleştirildi

Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gaye Defne Ceyhan’ın start-up projesi kapsamında hayata geçirilen “Bilim-e-İletişim” projesinin ilk etkinliği, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda gerçekleştirildi.

İlk bilim iletişimi buluşması “Güneş Sistemi ve Ötesi” konusunda, Uzay Farkındalığı Eğitim Destek Ofisi Direktörü Alp Akoğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Gizem Şengör’ün katılımıyla 26 Eylül’de, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Mustafa Nuri Kınık Kütüphanesi’nde yapıldı. 

Öğrenci-bilim insanı etkileşiminin önemini göz önünde bulunduran ve öğrencilerin fen, teknoloji, mühendislik, matematik (FeTeMM) alanlarına ilgilerini artırmak için düzenlenen etkinlikte, Darüşşafaka Eğitim Kurumları 7. Sınıf öğrencilerinin “Güneş Sistemi ve Ötesi” konusundaki soruları, Alp Akoğlu ve Dr. Gizem Şengör tarafından yanıtlandı.

Dr. Gizem Şengör öğrencilerin sorularını yanıtladı.

“Bilim İletişimi Buluşmaları” projesiyle; bilimi ve bilim insanlarını öğrenciler için erişilebilir kılmak, bilim iletişim uygulamalarını geliştirmek, öğrencilerin bilime karşı ilgi ve tutumları üzerindeki etkilerini Beklenti-Değer Teorisi’ne göre değerlendirmek ve öğrencilerin oluşturduğu soru çeşitlerinin gelişimlerini araştırmak hedefleniyor.

Proje kapsamında her fen ünitesi için öğrencilerden dijital ortamda sorular toplanarak ilgili bilim insanı ile eşleştiriliyor ve değerlendirme formlarıyla öğrencilerin FeTeMM alanına ve konuya karşı ilgi ve tutumları üzerindeki etkileri araştırılıyor.

Gaye Defne Ceyhan kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği programından 2005’te mezun oldu. Ardından 8 yıl çeşitli özel okullarda fen bilgisi öğretmeni olarak çalıştı ve 2013’te Boğaziçi Üniversitesi İlköğretim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. Aynı bölümde araştırma görevlisi oldu. Doktora eğitimini ABD New York eyaletinde bulunan Syracuse Üniversitesi’nde, fen eğitimi alanında tamamladı. Bu dönemde üniversitede araştırma görevlisi olarak da çalışmalarını sürdürdü. 2020’den beri Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü’nde doktor öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Boğaziçi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında desteklenen “Bilim-e-İletişim” start-up projesinin yürütücüsü olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Gizem Şengör kimdir?

2007 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde tamamladı. ABD New York eyaletinde bulunan Syracuse Üniversitesi Fizik Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Amerika, Hollanda ve Çekya’da öğrenci, ziyaretçi, doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştığı zamanlarda katıldığı uluslararası konferanslar, çalıştaylar ve kısa süreli ziyaretler hep merak ettiği çeşitliliğe erişebilmesini sağladı. Çek Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü’nde tamamladığı Avrupa Araştırma Fonu Horizon 2020 altında desteklenen Marie Curie Bireysel Araştırmacı Bursu, kendi araştırma sorularını oluşturup hangi metotlarla bu soruları inceleyebileceğinin yolunu çizmesini sağladı. Haziran 2022’de Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde doktoralı öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı.

Alp Akoğlu kimdir?

ODTÜ Fizik Bölümü’nden mezun olduktan sonra TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinin yazar kadrosunda çalışmaya başladı. Başta TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği olmak üzere çeşitli etkinliklerin koordinasyonunda rol alarak bilimin, özellikle de gökbilimin popülerleştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalıştı. Üniversitelerde ve eğitim kurumlarında bilim iletişimi konusunda çok sayıda sunum gerçekleştirdi, bilim haberciliği konusunda eğitimler verdi. TÜBİTAK Bilim Çocuk dergisini ilk çıkaran ve uzun yıllar devam ettiren ekipte yer aldı. Derginin editörlüğünü ve ardından yayın yönetmenliğini yaptı. 2019 yılında TÜBİTAK’tan ayrıldı. 2019-2021 yılları arasında KAFA Çocuk ve Bilim dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. GUHEM Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde Uzay Farkındalığı Eğitim ve Destek Ofisi Direktörü olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Ada Dijital Ajans