Best Buddies Sosyal Sorumluluk Projesi Kapsamında Liderlik Eğitimi’ne Darüşşafaka Ev Sahipliği Yaptı

Best Buddies, zihinsel ve gelişimsel engeli olan kişiler için bire bir dostluklar, entegre istihdam ve liderlik geliştirme fırsatları yaratarak küresel bir gönüllü hareketi oluşturmak için çalışan, kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur. Best Buddies Turkey, 2011 yılında Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) tarafından akreditasyon hakları alınarak kurulmuş ve o dönemde projeyi uygulayan 50. ülke olmuştur.

Best Buddies’ in yürütmüş olduğu pek çok program bulunmaktadır. Bu programlar Arkadaşlık Programları, İşçilik Programı ve Liderlik Gelişim Programları’dır. Darüşşafaka Lisesi, Arkadaşlık Programları kapsamında okul programına bu sene Fizik Öğretmenimiz Selim Çile koordinatörlüğünde ilk defa katılım göstermektedir. Okul programlarında zihinsel ve gelişimsel engeli olan kişiler, kendi yaş grubundaki zihinsel ve gelişimsel engeli olmayan akranlarıyla eşleşerek bir yıl boyunca bir arkadaşlık bağı kurarlar. Eşleştirme öncesinde öğrenciler Engelliye Doğru Yaklaşım ve Liderlik Eğitimleri’ne katılmak zorundadırlar.

5 Ocak Cumartesi günü Darüşşafaka Lisesi öğrencileri SEV Amerikan Lisesi öğrencileriyle birlikte okulumuzda Liderlik Eğitimi aldılar. Liderlik Eğitimi, Best Buddies Türkiye Eş Proje Koordinatörü Recep Altınordu ve Best Buddies Türkiye Program Yöneticisi Yusuf Mert Yıldırım tarafından verilmiştir.

Gün boyu süren eğitim öğrencilerin aktif olarak yer aldıkları bir süreç içerisinde gerçekleştirildi.

Öğrencilerimiz, SEV Amerikan Lisesi öğrencileriyle birlikte takım çalışması içerisinde yer alarak belirlenen sorunlara çözümler ürettiler ve paylaşımlarda bulundular.

Gün sonunda Darüşşafaka Lisesi öğrencileri ve SEV Amerikan Lisesi öğrencileri eğitmenler ve öğretmenleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirerek Engelliye Doğru Yaklaşım Semineri’nde görüşmek, tekrar bir araya gelmek üzere birbirlerine iyi dileklerde bulundular.

Darüşşafaka Lisesi Program Yürütücüsü: Selim Çile

Darüşşafaka Lisesi Öğrencileri:

Sinem Keleş
Hatice Hadimli
Pervin Çekiç
Şule Gül
Şeyma Koç
Ayça Kocaman
Fatma Betül Filik
İremnur Salar
Güller Yazgı Akata
Ceren Irvanalıoğlu
Yeliz Sanık
Zerda Yücel
Yağmur Ünaldı
Büşra Yıldırım
Azize Eren
Aysun Y. Yılmaz
Şevval Öztürk
Mustafa Kemal Öztürk
Ekin Çağla Güner
Ömür Tevhide Soysal
Aleyna Adıgüzel
Hayel Kıymetli
Afra Erol

 

 

Ada Dijital Ajans