BEBA Vakfı’ndan Darüşşafaka’da Girişimcilik Eğitimi

Özellikle kadın ve genç girişimcilere destek olmak amacıyla eğitim, mentorluk ve iletişim ağları oluşturan Beba İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı, 2021- 2022 eğitim ve öğretim yılında Darüşşafaka Lisesi’nde girişimcilik ve inovasyon ders programının oluşturulmasına destek verip, öğrenci ve öğretmen eğitimleri gerçekleştirecek. Beba İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı, ABD ve Türkiye’de özellikle yetersiz hizmet alan kadın ve genç girişimcilere eğitim, mentorluk ve iletişim ağları sağlamak amacıyla 2017 yılında ABD’nin New York kentinde kuruldu.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erman Süsler, BEBA İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı Kurucusu Ümran Beba, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, BEBA İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı Kurucusu Prof. Dr. Ali Beba ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zeynep Necipoğlu.

Darüşşafaka Lise öğrencilerine yönelik girişimcilik, inovasyon ve işletme eğitimini kapsayan iş birliğinin protokolü, 19 Ağustos’ta Darüşşafaka Cemiyeti’nde düzenlenen törenle Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, BEBA İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı Kurucuları Ümran Beba ve Prof. Dr. Ali Beba tarafından imzalandı.

1+3 yıl olarak planlanan proje kapsamında müfredat ve eğitimler, BEBA İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı’yla ortak yapılacak. Bununla birlikte Darüşşafaka’da görev yapan öğretmenler, çalışanlar ve mezunlar da programdan faydalanabilecek.

Beba Vakfı ile ortaklaşa hazırlanan müfredat ve eğitim materyalleri, Prof. Beba’nın ‘Başıma Ticari İcat Çıkar’ adlı kitabının içeriğinden yararlanılarak hazırlanacak ve seçmeli ders olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili müfredatına entegre edilmesi beklenecek. Eğitimler, Ekim 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında Darüşşafaka Eğitim Kurumları yetenek atölyeleri kapsamında 9 – 10 – 11. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek.

Program dahilinde; araştırma, proje yapma, planlama ve sonuca ulaştırma, üretim ve değer yaratma, eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcılık, iletişim, ilişki kurma, teknoloji becerisi, bilgi teknolojilerini kullanma, sunuş yapma, temel becerilerin kazandırılması ve finansal okuryazarlık becerisi kazandırılması hedefleniyor.

Proje protokolünün imza töreninde konuya ilişkin değerlendirme yapan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, “BEBA İnovasyon ve Girişimcilik Vakfı ile yapılan bu iş birliği öğrencilerimizin bakış açılarını geliştirecek, girişimcilik ve inovasyon kavramlarını yaşamlarının bir parçası haline getirmeleri açısından çok faydalı olacak.” dedi. Öktem, programın sürdürülebilir bir biçimde Darüşşafaka’da uzun yıllar gelişerek devam etmesini planladıklarını belirtirken, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı da “Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için yeni ve heyecanlı bir konu. Uzman bir ekiple okulumuzda girişimcilik, inovasyon ve işletme konularında öğrencilerimizin ufkunu açacak böyle bir projenin içinde yer almaktan mutluyuz.” diye görüşlerini dile getirdi.

Prof. Dr. Ali Beba, “Bu programı Darüşşafaka Eğitim Kurumları ve öğrencilerine kazandırdığımız için çok mutluyuz. Uzun yıllar boyunca dünyanın dört bir yanında edindiğimiz deneyimler, girişimcilik, inovasyon ve işletme yönetimi konularına odaklanan, 9, 10 ve 11. sınıflar için özelleştirilecek ana içerik ve eğitim kaynağı olacak.” ifadelerinde bulundu.

Ümran Beba ise böyle bir projeyi gerçekleştirmekten heyecan ve memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Ada Dijital Ajans