Bahçende Kim Vızıldıyor

Bahçende Kim Vızıldıyor? yerel arılar ve biyoçeşitliliğin korunmasındaki rolü ile ilgili farkındalığı artırmaya yönelik Arı Aşkına Sanatçı ekibi ve İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümünün birlikte hazırladıkları disiplinler arası bir projedir.

Darüşşafaka Lisesi 9 ve 10. sınıf öğrencilerine 11 Mayıs 2022 günü İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Fatih Dikmen’in böcekleri ve yerel arıları tanıtan sunumunda verilen mesajların bazıları şöyle idi:

Son yıllarda maalesef Türkiye’de ve dünyada arıların varlığının tehdit altında bulunması, bu alandaki farkındalık çalışmalarına önem vermemiz gereğini ortaya koyar.

Arıların doğal yaşam alanlarını restore etmek ve sağlıklı kalmalarını sağlamak için mümkün olan her türlü araştırmayı yapmak, çözümler ortaya koymak ve bu çözümlerin uygulanmasına yardımcı olmak hepimizin görevidir. Bu özel canlı grubunu korumak için yapabileceğimiz minik girişimlerden bazıları şöyledir:

1.     Kimyasala dur de: Bilinçsizce kullanılan böcek öldürücü ilaçların kullanımından ve özelliklede su ile toprağımızın aşırı kimyasal kirliliğe maruz bırakılmasından kaçınmak için gereken her türlü önlemin alınmasını sağlayabiliriz.

2.     Arı dostu peyzaj: Arıların sevdiği çiçeklerin sayısını parklarda, bahçelerde ve hatta evimizin balkonlarında arttırabiliriz.

3.     Arı yuvalarını desteklemek:

        – Toprağı bilinçsizce kazmamak, anız yakmamak ve doğal otlakları biçmemek ve sürmemek, 

        – Doğru sulama yaparak,

        – Özellikle ağaç ve odunların içine yuva yapan arılar için “arı evleri” yapıp bunu evimizin balkonuna, bahçelerimize ve parklara asarak arıların yuva yaptığı alanları koruyabilir, onların yuva yapacağı alanların sayısını arttırabiliriz. 

Bahçende Kim Vızıldıyor? Darüşşafaka bünyesinde önümüzdeki okul döneminde saha çalışmaları ile devam edecek. O zamana kadar bu alandaki bilgileri www.ariaskina.org  websitesinden ve  www.instagram.com/ariaskina sosyal medya hesabından takip edebilirsiniz.

Ada Dijital Ajans