ALMANYA’DAKİ “AVRUPA SINIFI PROJESİ”NE ÖĞRENCİMİZ BEYZA KAYA SEÇİLDİ

9/D sınıfı öğrencilerimizden Beyza Kaya, Almanya’da “Stiftsgymnasium Xanten”  Lisesinde gerçekleştirilecek  “Avrupa Sınıfı Projesi”ne (European Class at the Stiftsgymnasium Xanten) katılmaya hak kazandı. Proje, Avrupa ülkelerinden sekiz öğrencinin Almanya’da bir yıl burslu olarak lise eğitimi görmesini sağlıyor. Türkiye’den sadece Darüşşafakalı Beyza Kaya’nın yer aldığı projeye katılacak öğrencilerin seçimi; öğrencilerin beklentileri, kendilerini anlatan tanıtım yazıları, sınav kâğıt örnekleri ile öğretmen referans mektupları baz alınarak yapıldı.
Proje kapsamında Kaya, 30 Ağustos 2017 – 13 Temmuz 2018 tarihleri arasında eğitimine Almanya’nın Xanten şehrindeki Stiftsgymnasium Xanten’da devam edecek. Dersleri İngilizce görecek olan Kaya, ikinci yabancı dil olarak da Almanca öğrenimine devam edecek. Alman bir ailenin yanında konaklayacak olan Kaya’nın tüm masrafları proje kapsamında karşılanacak.

Darüşşafaka’nın hayatını değiştirdiğini belirten Kaya, “Darüşşafaka’da okumasaydım Almanya’ya da gidebilir miydim, bilmiyorum.” dedi. Başvuru sürecini, “Kendimi anlatan kompozisyon ve İngilizce sınav kâğıtlarımın kopyasıyla müracaatımızı yaptık. Bir ay sonra da programa kabul edildiğimin bilgisi geldi.” şeklinde dile getiren Kaya, duygularını ise şu cümlelerle açıkladı: “Başvurumun kabul edileceğini hiç düşünmüyordum. Kabul edildiğimi öğrendiğimde nasıl mutlu olduğumu kelimelerle anlamam mümkün değil. Hâlâ inanamıyorum. Daha önce hiç gitmediğim bir ülkede yaşama fikri beni çok heyecanlandırıyor.’’ dedi.

‘’Bu program kapsamında Türkiye’den katılacak olan tek ben varım. Bu nedenle orada hem ülkemi hem de Darüşşafaka’yı en iyi şekilde temsil etmek için gayret edeceğim. Bu büyük bir sorumluluk ama üstesinden geleceğim.” diye görüşlerini açıkladı.

Bizler de Özel Darüşşafaka Lisesi olarak öğrencimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Ada Dijital Ajans