9. Sınıf Öğrencileri Çanakkale’de Yüz Yıl Önceki Zaferi Yeniden Yaşadı

ça1DSC_0086
Özel Darüşşafaka Lisesi 9. sınıf öğrencileri 8-9 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Gelibolu yarımadası ve Çanakkale’yi kapsayan gezileri ile yüz yıl önceki Çanakkale Zaferi’ni âdeta yeniden yaşadı.
9. Sınıf Müdür Yardımcısı Mutlu KOÇAĞRA başkanlığında 11 öğretmenin de nezaret ettiği geziye 9. sınıf öğrencilerinden 120 öğrenci katıldı. 8 Mayıs 2015 Cuma günü 05.30’da başlayan gezide ilk durak Gelibolu yarımadası oldu. Çanakkale deniz ve kara harekâtının yoğun olarak yaşandığı Conk Bayırı, Anafartalar, Kanlı Sırt, Anzak Koyu, Seddülbahir gibi Çanakkale Savaşlarında sembol olmuş cepheler karış karış dolaşılarak, öğrenciler deneyimli rehberler tarafından bilgilendirilmiştir. Tarihî bilgilerin yanı sıra coğrafî açıdan da bölgenin özellikleri keşfedilmeye çalışıldı.

ca2DSC_0164
8 Mayıs akşamı Eceabat’tan feribotla Çanakkale’ye geçilerek Behramkale yakınlarındaki konaklama yerine gelindi. Deniz kenarındaki otelde akşam yemeğinden sonra sahilde ateşler yakılarak hoşça vakit geçirildi. 9 Mayıs sabahı yapılan kahvaltının ardından Çimenlik Kale gezildi ve 22.00 sularında okula dönüldü.
Öğrenciler arasındaki kardeşlik duygularını daha da pekiştiren bu gezi, üzerinde hür olarak yaşadığımız bu toprakların nasıl kazanıldığı ve bağımsızlığımızın korunması için üzerimize düşen görevler konusunda öğrencilerin bilinçlenmesine büyük katkı sağlamıştır.
can3

Ada Dijital Ajans