8. Sınıf Öğrencilerimizle ATA’mızın huzurundaydık.

Ankara gezisi, 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi “Atatürkçülük ve Atatürk’ün Ölümü” ünitesi kapsamında 08 Nisan 2017 tarihinde 183 sekizinci sınıf öğrencisi ve 11 öğretmenin katılımıyla gerçekleşti.

Gezi; T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Öğretim Programı’nda yer alan altı kazanım çerçevesinde gerçekleştirildi:

  • Atatürk’ün askerlik hayatı ile ilgili olay ve olguları kavrar.
  • Örnek olaylardan yola çıkarak Atatürk’ün çeşitli cephelerdeki başarılarıyla askerî yeteneklerini ilişkilendirir.
  • Büyük Millet Meclisi’nin açılışını “ulusal egemenlik”, “tam bağımsızlık” ilkeleri ve vatanın bütünlüğü esası ile ilişkilendirir.
  • Sakarya Meydan Savaşı’nın ve Büyük Taarruz’un kazanılmasında Atatürk’ün rolünü fark eder.
  • Atatürk’ün ölümü üzerine yayımlanan yazılı ve görsel kanıtlardan hareketle onun kişilik özellikleri ile fikir ve görüşlerinin evrensel değerine ilişkin çıkarımlarda bulunur.
  • Türk milletinin ulu önderine ebedî bağlılığını ve minnet duygusunu ifade etmek yönündeki çabalarını fark eder.

Öğrencilerimize ders kapsamında gezi öncesi yapılan bilgilendirme sunumu ile Ankara’nın tarihinin yanı sıra başkent ve mozole kavramları, burada kullanılan sembolik dil üzerine bilgilenmeleri sağlandı. Gezi ile ilgili bilgi ve değerlendirme sorularının bulunduğu gezi raporları dağıtıldı ve gezi sırasında değerlendirme sorularını cevaplamaları için not almaları sağlandı.

Ankara gezisi sırasında Anıtkabir’in yanı sıra I.TBMM (Kurtuluş Savaşı Müzesi) ve II. TBMM (Cumhuriyet Müzesi) binaları ziyaret edildi. Öğrencilerimize rehberler tarafından meclislerin açılması ve görev süreçlerinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Öğrencilerimizin Anıtkabir ziyaretinde duygulu anlar yaşandı. 148. dönem öğrencileri resmi tören ile Atatürk’ün Mozolesi’ne çelenk koyup saygı duruşunda bulundu. 148. Dönem Öğrenci Meclisi Temsilcisi Hasan Emre Dişçioğlu şeref defterine duygu ve düşüncelerini aktardı.

  1. Dönem Öğrenci Meclisi Temsilcisi Hasan Emre Dişçioğlu’nun şeref defterine yazdığı metin aşağıdaki gibidir:

Cumhuriyetimiz’in kurucusu sarı saçlı mavi gözlü Aziz ATA’M!

Bizlere bıraktığın Türkiye Cumhuriyeti’nin hitap ettiğin gençleri olarak huzurunda bulunmaktan şeref ve gurur duyuyoruz.

Bizi bu günlere getirirken verdiğiniz mücadelenin sonucu olarak gençliğe bıraktığınız geleceğin bizim ellerimizde olduğunun bilincindeyiz.

Bizler, sayenizde vatanın her bir karışında bastığımız yeri toprak diyerek geçmeyip Kurtuluş Savaşı’nda vatan uğruna şehit düşen Mehmetçikleri düşünüyoruz.

Bizlere gösterdiğiniz yolda; ilke ve inkılaplarınızın takipçisi olarak yürümeye, hak ve özgürlüklerimizi sonuna kadar koruyup savunmaya; barışçı, adil, çalışkan, üretken, yenilikçi, çağdaş olma gibi erdemlerle süslü özelliklerinizin yolunda, emanetlerinizin yılmaz bekçisi olmaya söz veriyoruz.

Emanet ettiğiniz Türkiye Cumhuriyeti’nin gençleri olan bizler; birinci vazifemiz olan Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceğimize söz veriyoruz.

Yolunu hiçbir zaman şaşırmayanlara, ilke ve inkılaplarınızın, kurduğunuz Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi olanlara, hep izinizden gidenlere ve gideceklere selam olsun…

Gözünüz arkada kalmasın ATA’M!

Saygılarımızla…

Darüşşafaka Ortaokulu 148. Dönem Öğrencileri

Ada Dijital Ajans