8. Sınıf Öğrencilerimiz Basit Makineler Ünitesi Kapsamında Rahmi Koç Müzesi’ndeydi.

Ortaokul Fen Bilimleri Bölümü öğretmenlerimiz, 8. sınıf öğrencilerinin basit makinelerin çalışma prensibini daha iyi kavramaları ve günlük hayattaki kullanım alanlarını gözlemleyebilmeleri amacıyla 30 Kasım – 01 ve 02 Aralık 2016 tarihlerinde Rahmi Koç Müzesi’ne bir eğitim gezisi gerçekleştirdi.

Küçük gruplar halinde, üç farklı günde geziye katılan öğrencilerimiz; Rahmi Koç Müzesi’ni tanıyıp kuruluş amacını öğrenmenin yanı sıra, geçmişten günümüze Türkiye’de sanayide kullanılan makineleri, insanların günlük yaşamlarındaki ihtiyaçlarına cevap verecek icatları ve makineleri yakından inceleme şansı buldular. Öğrenciler, fen bilimleri derslerinde öğrendikleri çeşitli basit makinelerin farklı sistemler ve bileşik makineler içinde nasıl ve ne amaçla kullanıldıklarını fark ettiler.

Gezi programında yer alan eğitim ve atölye çalışmasında kullanılan modeller, öğrencilerimizin kaldıraç, eğik düzlem, dişli çark, palanga gibi basit makineleri deneyerek keşfetmelerini sağladı.

Öğrencilerimiz gezi  öncesinde, gezi sırasında ve sonrasında edindikleri bilgiler ve yaptıkları gözlemler sayesinde hem keyifli bir öğrenme süreci yaşamışlar hem de başarılı bileşik makine tasarımları hazırlayarak çalışmalarını tamamlamışlardır.

Ada Dijital Ajans