6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu

6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu, Darüşşafaka’da çoşkuyla kutlandı!

İstanbul, 4 yıl 10 ay 23 gün süren düşman işgalinin ardından, Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusu tarafından 6 Ekim 1923’te kurtarıldı.

İstanbul’un Kurtuluşu’nun 97. yılının salgın sürecine denk gelmesinden dolayı Darüşşafaka öğretmenleri tarafından hazırlanan “6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu” adlı video öğrencilere izletildi. Ardından 6-9 Ekim arasındaki derslerde disiplinler arası çalışmalar yapılarak matematik dersinden tarih dersine, coğrafya dersinden İngilizce ve biyoloji derslerine kadar farklı disiplinlerde İstanbul’u konu alındı.

Biyoloji derslerinde ”İstanbul’un Eski Sakinleri” teması altında endemik türler ve biyoçeşitlilik konularında sohbetler edildi.

Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde, her kademe için ayrı hazırlanmış “İstanbul ve Edebiyat” temalı videolar, İstanbul üzerine yazılmış şiirler, öykü yazma ödevleri ve afiş çalışmaları ders konusu yapıldı.

Tarih derslerinde hafta boyunca İstanbul’un tarihsel önemi, işgalinden kurtuluşuna kadar geçen Kurtuluş Savaşı süreci tarihsel açıdan değerlendirildi.

Coğrafya derslerinde İstanbul’un coğrafi konumu, iklimi, nüfus özellikleri ve ekonomik önemi tüm sınıf seviyelerinde konu olarak alınarak hazırlanan sunum üzerinden kısa bilgilendirmeler yapıldı.

Felsefe dersinde düşünürler ve özgürlük videosu izletilerek özgürlük kavramı üzerinde duruldu.

Matematik dersinde İstanbul tema haline geldi. 11. sınıflarda trigonometriden faydalanılarak İstanbul’daki tarihi ve yüksek yapıların boylarının nasıl hesaplanacağına dair modelleme yapıldı.

Ada Dijital Ajans