“3. BAHAR KUPASI SALON MODEL UÇAK YARIŞMASI”NDA 17 DERECE

Darüşşafaka Havacılık ve Model Uçak Kulübü; Özel Gökjet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Büyükçekmece Sportif Havacılık Kulübü tarafından 7 Mayıs 2016 Cumartesi günü, Mimar Sinan Kolejinde düzenlenen 3. Bahar Kupası Salon Model Uçak Yarışması’nda çeşitli kategori ve sınıflarda toplamda 17 derece yaptı.

Bu yarışma ile birlikte ülkemizdeki salon modelleri yarışmalarında ilk kez uygulanan takım kategorisinde kulübümüz birinci olmuştur.

Takımdaki öğrencilerimiz: Mukaddes Çiftçi, Ada Özbek, Emre Yaman.

Yarışmaya kulüp öğretmenimiz Yusuf Öztürk’ün rehberliğinde 17 öğrencimiz katıldı. 6.sınıflardan Cansu Akdaş, Fatma Sude Eser, Beril Diyaribekirlio, Mukaddes Çiftçi, Emre Yaman, Eren Yaman, Enes Özden, Ata Kırçın, Ada Özbek, Hüseyin Can Tekin ve Furkan Arslan; 7. sınıflardan Şeref Gültekin, Adnan Bahri Arslan ve Turgut Akyol, 10. sınıflardan Metehan Turan, Hakan Mavi ve Rızacan Ünlüsoy yarıştı.

Herhangi bir radyo veya tel kontrolü olmadan, lastik motorla serbest uçuş yapabilen modellerin uçuş sürelerine göre klasmana girdiği yarışmada, Daçkalılar kendi yaptıkları model uçaklar ile yarıştıkları tüm kategorilerde dereceye girmeyi başardılar.

TAKIM ÖDÜLÜ

Yarışmada dereceye giren kulüp üyelerimiz

Serbest Uçuş Kategorisi Takım Ödülü

1.Özel Darüşşafaka Ortaokulu

Serbest Kategori

1.Emre Yaman

2.Mukaddes Çiftçi

Gençler Kabin Gövdeli Modeller

1.Şeref Gültekin

2.Cansu Akdaş

Gençler Çubuk Gövdeli Modeller

1.Cansu Akdaş

2.Beril Diyaribekirlio

3.Fatma Sude Eser

Yetişkinler Kabin Gövdeli Modeller

1.Rızacan Ünlüsoy

2.Hakan Mavi

3.Metehan Turan

Yetişkinler Çubuk Gövdeli Modeller

1.Hakan Mavi

2.Rızacan Ünlüsoy

3.Metehan Turan

Ustalar Kabin Gövdeli Modeller

1.Yusuf Öztürk

Ustalar Çubuk Gövdeli Modeller

1.Turgut Akyol

2.Yusuf Öztürk

3.Adnan Bahri Arslan

Darüşşafaka Havacılık ve Model Uçak Kulübü öğrencileri, öncelikle başlangıç daha sonra ileri teknik gerektiren modeller yaparak modelciliğe ilk adımlarını atmışlardır. Çalışmalardaki performansları göz önüne alınarak yarışma takımına giren öğrenciler sürekli ve disiplinli bir çalışma ile performanslı yarışma uçakları yapmışlardır. Öğrencilerimiz, bu modeller ile her üç kategoride de yarışmış ve önceki yarışmalardaki uçuş süreleri ile Türkiye rekoru kırmayı başarmışlardır.

Modellerin inşasını yarışmaya katılan öğrenciler büyük bir titizlikle yapmaktadır. Modellerimiz kategorilerine göre farklılık göstererek 1,5 ile 10 gram aralığında bir ağırlıktadır. Gövde, kanat, kuyruk takımı ve pervane inşasında balsa ağacının çeşitli bölgelerinden çıkardığımız çeşitli kalınlık ve yoğunluktaki çıtalar kullanılmaktadır. Serbest uçuş modelleri herhangi bir radyo veya tel kontrolü olmaksızın uçuş öncesi yapılan ayarlar ile uçabilen modellerdir. Yarışma uçaklarımız başlıca yabancı modelcilerin tasarımları olan Holly P, Little Richard, Prairie Bird, Bean Machine, Speedster, ayrıca Kulüp Öğretmeni Yusuf Öztürk’ün tasarımlarından Daçka K1 “NAZLI” , Daçka K1 ULTIMATE , Daçka K2 “Freedom”, Daçka K2-L “Flying Crocodile” , Daçka K3 , Daçka K4 “Wild Bird” , Daçka K5 “Boyalı Kuş” , Daçka D78 ve Daçka Rolling ve öğrencimiz Burak Uğur’un alttan kanatlı olarak formatladığı Daçka Rolling-V modelleridir.

Aşağıdaki bağlantıdan TRT Çocuk Haberin Olsun programında yayınlanan kulüp haberimizi izleyebilirsiniz.

Ada Dijital Ajans