23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı Büyük Coşku ile Kutladık.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başlayan törenimizde Genel Müdürümüz Ebru Arpacı yaptığı konuşmasında egemenliğin önemini vurgularken okul Meclis Başkanımız Burhan Doruk Tokgöz, 23 Nisan’ı bir bayram olarak kutlamanın yanında geçmişe sahip çıkıp aldıkları eğitimle gelişime açık olmanın önemini belirterek sorumluluklarının bilincinde olduklarını şu sözlerle dile getirdi: “Tüm insanlığın ortak amacı olan barış ve kardeşlik içinde bir dünyanın korunması, biz çocukların ve gençlerin eseri olacaktır. Sevgi dolu yüreklerimiz ve iyi niyetimiz barışın temelini oluşturacaktır. 23 Nisan Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilmiş, dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Bugün milletin iradesinin devlet yönetimine katkısının başladığı gündür. 23 Nisan, demokrasinin günüdür. Bundan yıllar önce atalarımız vatanımızı savaşarak korumuştur. Bugün ise barış ve ilerleme vaktidir. Barışın devamı için eğitimin izinden gitmeliyiz. Eğitim her şeyin devasıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi: “Milli Eğitim programımızın, milli eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir. Cahillik yok edilmedikçe yerimizdeyiz. “Biz de Atalarımıza ve vatanımıza layık bireyler olmak, vatanımızı korumak için kendimize her gün yeni bilgiler katıp gelişime açık olacağız ve eğitim için mücadele ederek bu amaca ulaşacağız. Şehitlerimizden kalan emanete hayatımız boyunca sahip çıkarak onu bizden sonra gelecek nesillere emanet edeceğiz.”


Tüm ortaokul seviyesindeki öğrencilerimizin gerçekleştirdikleri dans, drama, piyano dinletisi ve koro performansı gibi çeşitli performanslarla büyük beğeni alan törenimiz; Nazım Hikmet’in,
“Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne,
Allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar.
Oynasınlar, türküler söyleyerek yıldızların arasında
Dünyayı çocuklara verelim.”
dizelerinde de ifade ettiği gibi bize bir günlüğüne verilmesini istediği bu dünya, sadece bir günlüğüne değil; her zaman bizim. Beslenmek, barınmak, sevmek ve sevilmek, dinlenmek, oyun oynamak, eğlenmek yani kısacası çocuk olmak bizim en temel hakkımız! Bu hakkı bize ve tüm dünya çocuklarına armağan eden Atatürk’e minnettarız.

Katılımın yoğun olduğu tören, Darüşşafaka Marşımızın söylenmesi ile sona erdi.

Ada Dijital Ajans