18. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Darüşşafaka Eğitim Kurumlarının bağışçısı, değerli yazarımız Sait Faik Abasıyanık’ın anısını yaşatmak için her yıl düzenlenen ve bu yıl 18.si gerçekleştirilen “Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışması Ödül Töreni” 3 Mayıs 2023 Çarşamba günü, Darüşşafaka Cemiyeti Kurucular Salonu’nda gerçekleştirildi.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın da anıldığı törende, Darüşşafaka Eğitim Kurumlarının Şair Nigâr Hanım için düzenlediği şiir yarışmasında “Divaneler Meclisinde” adlı şiiriyle birincilik ödülü alan Kaan İğneci, şiirini okuyarak katılımcıları etkiledi.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı açılış konuşmasında Darüşşafaka ile Sait Faik Abasıyanık arasındaki bağdan ve Darüşşafaka’da, Sait Faik Abasıyanık’ın anısına yapılan öykü yarışmalarının öneminden bahsetti. Ayrıca bu yıl Türkiye geneli ve Darüşşafaka’dan 204 öykünün yarışmaya katıldığını belirtti. 

Ardından konuklar ve Darüşşafaka öğrencileri; Onur Barış’ın yönetmenliğini yaptığı, Mert Er’in Sait Faik’i canlandırdığı, Özgür Özdural’ın da seslendirdiği “Benden Hikâyesi” belgeselinin bir bölümünü ilgiyle izlediler.

Genç Sait Faik Öykü Yarışması’nı İstanbul için başlatan ve daha sonra Türkiye’ye yayarak gelenekselleşmesini sağlayan, Darüşşafaka Türkçe Bölümü Eski Başkanı Gülsün Kaya, Üst Seçici Kurul Üyesi olarak yaptığı konuşmayla yarışmanın başlangıcına dair anılarını salondakilerle paylaştı.

Törenin ilerleyen dakikalarında 11. sınıf öğrencilerinden Arife Vildan Bakar, “Concerto in B Minör Otto Rieding  Op.35” ve Nasıl Geçti Habersiz” adlı eserleri kemanıyla çalarak herkese keyifli anlar yaşattı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerinden oluşan Ön Seçici Kurul ve Gülsün Kaya, Yalçın Armağan ve Necdet Neydim’den oluşan Üst Seçici Kurul’un büyük bir titizlikle incelediği öykülerden Türkiye genelinde:

TED Üsküdar Lisesinden “Bir An” adlı öyküsüyle Melisa Mutlu birinci, Özel Bilfen Çayyolu Anadolu Lisesinden “Sarman” öyküsüyle İdil Alim ikinci ve Özel Kültür Koleji Anadolu Lisesinden “Denizin Sevgilisi” adlı öyküsüyle Hafize Kayra Bilir üçüncü oldu.

Ayrıca bu yıl Türkiye genelindeki yarışma sonuçlarına göre ilk kez teşvik ödülü verildi. Teşvik Ödülü kazanan eserler şu şekilde: Şehit Münir Alkan Fen Lisesinden “Bir Berenin Serüveni” adlı öyküsüyle Aylin Yenigün, Cahit Elginkan Anadolu Lisesinden “Resme Gizlenen” adlı öyküsüyle Gün Çınar Yüksel.

Darüşşafaka Lisesinden ise “Kapıları Aralamak Cesaret İsterdi” adlı öyküsüyle 9-A sınıfından Sevin Duru Kandemir birinci, “Da Vinci’nin Talihi” adlı öyküsüyle 9-A sınıfından Elif Yılmaz ikinci ve “Kolonlar Arasındaki Umut” adlı öyküsüyle 9-C sınıfından Merve Kılıç üçüncü oldu.

18. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yarışması Ödül Töreni, öykü dolu bir yıl yaşanması dileğiyle sona erdi.

Ada Dijital Ajans